Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 26 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
velkowww
  Сони А580 фокусни точки
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2018, 23:06 
Аватар

Рег.: 03 Дек 2016, 20:47
Здравейте приятели. Може ли да почерпя инфо от извора за въпросният модел а именно:
1. Как се справя със страничните фокусни точки, използваеми ли са?
2. При по трудни условия фокусира ли бързо или му е трудно?
3. Как се държи на високо Исо, къде му е предела?
4. Страда ли често със различните видове обективи от фронт и бек фокус?
За сега това са ми най приоритетните неща ако някой може да даде още полезно инфо ще бъда благодарен.

В началото
 Профил  

Реклама

dynax
  Re: Сони А580 фокусни точки
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2018, 23:56 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Какво стана, отказа ли се от идеята за безогледалка ?
И защо се насочи точно към Sony DSLR ?
Какви обективи мислиш да ползваш ?

Като всеки DSLR, особено стар и ползван ще има шашми с фокуса, неизбежно е.
Дори да са ОК като нови, с времето се раздрънкват. :-)
Тялото няма и микро настройка, която понякога може да позакърпи положението.

За AF точките:
Изображение
Кръстосаните са най-надежни по презумпция, останалите със светлосилен обектив ще са тука има, тука нема.

В началото
 Профил  

velkowww
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 02:17 
Аватар

Да, отказах се. Мой познат ми даде да хвана некс 6 и нещо хич не ми хареса. Стори ми се доста кофти като картина и много цветен шум...не знам дали не си въобразиих или съм прекалено критичен. А6000 към който също гледах още не съм хващал но едва ли ще ме изненада с нещо повече от 6-цата. По принцип съм си ДСЛР потребител и явно ще ми е много трудно "да мина отсреща" Към кои бюджетни А тела по скоро да гледам които са се доказали като добри? Ясно ми е че това е много широко понятие но поне някаква насока да имам та да не се лутам. Благодаря!

В началото
 Профил  

kery70
  Сони А580 фокусни точки
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 09:32 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 16:05
Гледай тогава нещо без шляпащо огледало, СЛТ. Ще можеш да ползваш доста евтини м42 стъкла и лайфвю за фокуса. Ще имаш и приближение за по точен фокус, пийкинг и тн. Демек малко по ново тяло. За а маунт поне стъкла евтини бол, автофокусни и ръчни. За тяло не мога да ти кажа кое, то си е и до бюджет.

Sent from my iPad using Tapatalk

В началото
 Профил  

velkowww
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 11:18 
Аватар

kery70 написа:
Гледай тогава нещо без шляпащо огледало, СЛТ. Ще можеш да ползваш доста евтини м42 стъкла и лайфвю за фокуса. Ще имаш и приближение за по точен фокус, пийкинг и тн. Демек малко по ново тяло. За а маунт поне стъкла евтини бол, автофокусни и ръчни. За тяло не мога да ти кажа кое, то си е и до бюджет.

Sent from my iPad using Tapatalk

Мерси Иво :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 14:06 
админиспамър
Аватар

velkowww написа:
Да, отказах се. Мой познат ми даде да хвана некс 6 и нещо хич не ми хареса. Стори ми се доста кофти като картина и много цветен шум...не знам дали не си въобразиих или съм прекалено критичен. А6000 към който също гледах още не съм хващал но едва ли ще ме изненада с нещо повече от 6-цата. По принцип съм си ДСЛР потребител и явно ще ми е много трудно "да мина отсреща" Към кои бюджетни А тела по скоро да гледам които са се доказали като добри? Ясно ми е че това е много широко понятие но поне някаква насока да имам та да не се лутам. Благодаря!

А580 не беше никак лошо тяло на времето си, но вече е 7-8 годишно.
Понеже беше споменал, че снимаш с Никон, те ползваха същия сензор в D7000 (ако не съм позабравил вече) така, че картинката е сходна.
NEX-6 е горе/долу същата работа с 16мп, но не си го харесал.

А560/580 бяха последните DSLR камери на Сони с оптичен визьор и следователно най-добрите към момента, след това всичко премина на EVF със SLT моделите.
При тях има около 1/3 стоп загуба на светлина заради фолиото, което се чустваше повечко в ISO-то на по-старите модели.
Просто ако си търсиш по-съвременен DSLR за м42 обективи може би трябва да погледнеш Pentax.

Иначе Иво е прав за останалото:
Ръчният фокус е същият като при безогледлка, но си ограничен само до м42.
Понеже е полумъртъв А-маунта, всякакви обективи се продават на по-ниски цени от преди.
Ако не гледаме бюджети най-доброто сега е: A77II за кроп и A99II за фф.

В началото
 Профил  

velkowww
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 15:20 
Аватар

Живко разбрах те. И друго което ме спря към това Сони, старата обувка за светка. Голяма пречка.... Аз Никона го разкарах че беше много зле с тези зелени кадри и нуждата от един тон пост обработка на всеки кадър. От около известно време съм с Пенткас и на този етап съм на 80% доволен. Но поглеждам чат пак към някое Сони.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 18:34 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 14:12
О Велко,не знаех,че си тук.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

darkymir
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 19:48 
Аватар

Рег.: 06 Авг 2017, 10:00
Здрасти,
Преди няколко месеца аз също преминах от Пентакс на а580. В моя случай ми откраднаха К-5 с обективите и направо смених отбора и взех а580 по две причини - на първо място подвижния екран, на второ място - бюджета. По-често се пускат втора ръка и са по-евтини обективите за А байонет, отколкото за К байонет. Иначе никонски и канонски обективи има още повече, но са на по-скъпи в сравнение с тези за а маунт.

Не знам колегата с какъв Пентакс снима, но сравнението, което мога да направя между двете (без да претендирам, че съм много компетентен) е следното:

JPG-a на сонито ми харесва повече. Компенсацията на сенките с ДР функцията при сони също повече ми допада отколкото алтернаивата на пентакса. За мен е напълно достатъчно за да не ми се налага да обработвам след това роу файла.

Фокуса на К-5 поне при централната точка ми се струва една идея по-бърз и точен. Страничните не ми се е налагало да ползвам и не знам как е при тях. Ако снимаш в лайф вю, като бързина може би са еднакви, но ако е по-тъмно или пък светлината влиза директо, понякога може да не хване и при двата. Но това последното май е нормално за такива апарати.

Обикновено снимам до исо 800, но в екстремни ситуации мисля, че ако човек не е претенциозен, може да се ползва и 1600. Есента бях в едни пещери и там си позволих да снимам и на 3200, но по-нагоре не бих го препоръчал. Намирам за минус управлението на исото на а580 спрямо К-5, защото няма възможност да се настройва обхвата на динамичното исо, същевременно като се сменя няма индикация във визьора и трябва да го дръпна от окото за да видя на екрана каква стойност му задавам.

Най-големия минус, който намирам на а580 е ергономията. Подвижния екран ми е в голяма полза, защото на работа ми се налага да снимам от високо, но от там нататък... Моите ръце са по-големи и постоянно имам чуството, че ще изтърва апарата. При К-5 въпреки, че е малък, са го докарали да е удобно. Пробвал съм и а77 там вече грипа много ми хареса. А визйора на а580 можеше да има повече информация, както казах по-горе. Това, че не е 100% не е голяма болка, но понякога ми се появяват разни неща, които не трябва да ги има по краищата. Друг минус е едната врътка. Пентаксите дори при по-ниския клас са с две. По-големия проблем и е, и тук не знам дали е повсеместно или е само при моя апарат - врътката не е много точна и понякога прескача, съответно не мога да разчитам, че при едно щракване, функцията която променям се е преместила с една позиция.

В общи линии, не съм срещал някакъв сериозен проблем при а580. Дано съм бил полезен.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 21:17 
админиспамър
Аватар

@darkymir, за врътката можеш да пробваш да я обдухаш отвън с духалка за чистене или някакъв сгъстен въздух.
Ако няма резултат могат да се капнат няколко капки от сорта на Contact Cleaner, но не да пръскаш директно към врътката.
Вероятно имаш някакъв боклук/боклуци вътре.

Този проблем беше ахилесова пета на а700, на моето правеше проблем задната и се подобряваше чувствително след едно от горните, макар никога да не се оправи напълно.
Идеалният вариант е да се смени, или да се изкара навън и така да се изчисти по-добре.

В началото
 Профил  

velkowww
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 21:28 
Аватар

Симеоне здравей. Като всеки един запален фотограф любител съм длъжен да съм на всякъде. :) Благодарение на теб разбрах някои неща за Сони които не знаех а и не само...

@darkymir Благодаря за мнението и отделеното време.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2018, 21:44 
Аватар

Ако ще взимаш дслр на сони ,добър вариант е а700 или фф А900.

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 00:20 
Аватар

Рег.: 26 Мар 2012, 00:57
Май му трябва един А77, мене ако питате :)

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 09:18 
Аватар

По добре марк2,ако ще е 77.

В началото
 Профил  

velkowww
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 09:28 
Аватар

geoge написа:
Май му трябва един А77, мене ако питате :)

:happy-jumpyellow: Извън бюджета е, освен ако не изпадне някъде втора ръка....

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 11:00 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 16:42
Какъв е бюджета горе долу....?

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 12:24 
Аватар

Аз мисля,че няма смисъл от смяна от к-30 на а580.

В началото
 Профил  

atanas
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 14:29 
Аватар

Рег.: 04 Фев 2014, 14:03
За около година ползвах А580. Преминах от SLT към А580 заради по високото използваемо ИСО което даваха на този модел. Снима много добре но има няколко съществени минуса:
- с по новите обективи трябва голям късмет да хванеш точен автофокус. С 50/1,8 от 10 снимки една ако хванеш на фокус е голям късмет. Лошото е, че всеки път фокуса е на различно място, по често бек и по рядко фронт. Със Сони 16-50/2,8 същата работа на по отворени бленди. На по затворено не си личи толкова неточността при фокусиране, но това е и нормално. Пратих фотоапарата на Стефан с твърдия 50/1,8 и той си поигра с него. Сензора за фокус не беше разстроен. Заключението му беше, че проблема е от модела А580 - не се разбира с по нови обективи. Аз се съгласих с него защото съм снимал и със стари обективи - с Минолта 50/1,7 кърти фокуса - 10 от 10 кадъра фокуса е точен. На голямата бира 70-210/4 също фокуса е 10 от 10.
Поради тази причина(проблемите с автофокуса) отнове се върнах на SLT.
- другия минус беше, че автоматичната експонация не му беше толкова добра при големи разлики на осветеност в кадъра. Дори DRO не вършеше добра работа( винаги е бил включен) и често снимките в светлите зони прегаряха. Това не е голяма болка защото като му свикнеш и няма проблем - настройваш експонацията на минус колкото е нужно или сменяш меренето в зависимост от ситуацията. Възможно е да е било и до бройка проблема с експонацията - само в този А580 който купих втора ръка от базара.
Все пак ако се снима само със стари обективи не е лошо тялото.

П.П. Според мен е молко сложно да се сменя Никон със Сони в ниския клас фотоапарати(пр. D5100 с А580). Никона дава повече възможности като функции, използваемо Исо и др. На мен лично не ми харесва нарисуваната картина на Никона затова предпочитам Сони.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 17:21 
Аватар

Насе,човека е с Пентакс, и мисли за подобна миграция.Никон го няма.

В началото
 Профил  

kery70
  Сони А580 фокусни точки
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2018, 09:46 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 16:05
Ако е въпрос за дслр има една а700 в фф базара за 380лв. Като от магазина е. Но със светли ръчни стъкла да уцелиш фокуса си е.... тествах една със самянг 85/1.4, на 1.4 брака е ужасяващ. Аз пак ще се повторя, ослушвай се за СЛТ ако ще сменяш. Поздрави.

Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2018, 10:52 
Аватар

Иво,точно този апарат,май е с проблем.Ако не се лъжа Сантуко го беше тествал.

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2018, 11:31 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 16:42
Не е този!

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 26 мнения ]