Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 26 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
ddimitrov
  A58 странни цветни точки в изображението
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2016, 22:26 
Аватар

Рег.: 06 Юни 2015, 22:51
Здравейте,
скоро забелязах цветни точки във всички снимки от последните две седмици. С апарата не се е случвало нищо необичайно. Появяват се и в raw файловете и в jpg, появяват се със различни обективи. Правих тестове с дълга експозиция, високо ИСО, отворена-затворена бленда, почистване на сензора от менюто на апарата, почиставане с духалка, ресет до заводски, смяна на дата за remap на dead pixels...и тези 5 точки все са си там. При тест с капачка на обектива и дълга експозиция за stuck pixels не се появяват. Единствения извод до който стигнах е, че при използване на светкавица (няма значение вградена, външна, на тялото или отстрани) се забелязват повече. По ярки са. Ще се радвам за някаква идея "какво е това" или насоки преди да засиля фотото към гаранционния сервиз?
Ето един кадър с очертани точките върху лицето:
https://1drv.ms/i/s!AqR4WGjOb1BowltdlmIU9i7TziLB

В началото
 Профил  

Реклама

Slavov
  Re: A58 странни цветни точки в изображението
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2016, 22:59 
Аватар

Рег.: 14 Фев 2015, 19:31
Боклуци са, изчисти огледалото и сензора с някакъв препарат и най-вероятно ще изчезнат

Edit:
Не бях свалил снимката, гледах я само през превюто и ми се стори, че ограденото от теб е част от проблема. Сега видях .. не е боклук. Има ли ги на видео?

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2016, 23:57 
Аватар

На видео не ги видят тези точки. Или са прекалено малки и не ги виждам или ги няма.
Върху попупрозрачното огледало сякаш има множество боклуци или прашинки, които не падат с духалката. Да е от тях .... ме съмнява нещо. Прекалено обли и цветни са ми нещо тези точки.

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 00:00 
Аватар

Рег.: 26 Мар 2012, 00:57
Не е боклук. Най-лесно се забелязват, когато фотоапарата е насочен към небето през деня. Лазер от някое заведение ти е нацелил сензора и гаранцията не ти го покрива...

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 00:06 
Аватар

Ммм...никога не е снимано в заведение с фотоапарата или пък в присъствието на лазери.

geoge написа:
Не е боклук. Най-лесно се забелязват, когато фотоапарата е насочен към небето през деня. Лазер от някое заведение ти е нацелил сензора и гаранцията не ти го покрива...

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 00:08 
Аватар

Може да не си забелязал ;)

В началото
 Профил  

Slavov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 00:38 
Аватар

Мда, мирише на умрели пиксели. Може да пробваш да изчистиш всичко, но най-вероятно няма да се махнат. Вариантите, които виждам са 4 - да забравиш за центрирането в композицията, да минаваш всяка снимка през фотошоп, където да махаш петната, да ползваш камерата само за видео, или нова камера. Ако път по някакъв начин успееш да решиш проблема - пиши. Лично на мен ще ми е много интересно да разбера как.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 02:39 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Не знам умрели ли им викат или горещи пиксели, но това май всяка камера га има малко или много.
В случая странно, че на 200 исо, обикновено на по-високи се появяват.
И това директен файл от апарата ли е, защото RAW конверторите ги чистят повечето.

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 15:46 
Аватар

Умрели, горещи или каквито още видове пиксели има, реално има почти всяка цифрова камера. Някой модели имат в firmware-а си функция за корекция, която общо взето ползва осреднения цвят на околните пиксели. Рових при Sony как са нещата и се оказа, че само някой тела от високия клас имат в менюто си функция Remap на пикселите. Намерих мнения, че Sony нали са пичове, и всички камери правят Remap всеки месец. Дават hack с местене на датата напред и назад или ресет до заводски настройки. Обаче греда, нито едно от двете не ги оправя. Варианта за сега е един: след нова година връщане на камерата, но исках да се ориентирам от какво е възможно да е проблема.

P.S. Нещо ... прекалено "големи" ми изглеждат тези пиксели обаче.

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 15:54 
Аватар

Сега гледам пак hack-а с датата. Дават го, че изщраква затвора. Ако това чудо алгоритъма му е да гледа при "черна" снимка кои пиксели са различни...няма да ме огрее така. При тест с "черна" снимка не светят.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 16:09 
админиспамър
Аватар

Какъв е тоя хак, дай линк ?

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 16:46 
Аватар

Въртиш датата напред и назад:
http://www.4kshooters.net/2015/12/01/an ... ny-a7s-ii/

Гледам, че по огледалото има разни прашинки полепнали, не падат с духалката. Някой има ли идея дали се почиства полупрозрачното огледало и евентуално колко струва тази екстра ориентировъчно в сервиз. Че нали е един вид слюда.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 19:37 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Знаеш ли, има сервиз ан Сони - Стемарк. Голяма разлика спрямо всички други марки. Та преди да пробваш с длетото да изриеш боклука, ти предлагам да се чуеш със сервиза по-евтино излиза....

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 19:49 
Аватар

Мерси,
за почистване на това огледало със сигурност ще ходи в сервиз, не се наемам да го пипам аз. Смяната му е лесна, но почистването...
Тази хватка със смяна на дата-та прави нещо наистина, но при мен не премахва тези точки. Като я направих ми направи впечатление, че апарата "прещраква" няколко пъти, но какво прави...само Sony си знаят.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 19:57 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
уж трябва точно такива пиксели да ги засича и оправя. Ама на мен ми се струва че при теб са по-едри тия зони от един пиксел. Не знам. Може да е боклук ....

на какви бленди се появява? Тия в-ху сензора са на затворени бленди 8, 11, 16.....иначе се разфокусират....

В началото
 Профил  

Slavov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 20:11 
Аватар

Какво означава 'прещраква' няколко пъти?

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 20:34 
Аватар

Аз пиша, ама кой ме чете....

В началото
 Профил  

ddimitrov
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 20:43 
Аватар

Чета аз всички мнения, но просто като знам къде е ходил апарата и вероятността за лазер ми се струва минимална.

При бленди до 8 ги виждам. С по-затворени не съм пробвал. При повече шум и по високо ISO не се виждат тези точки, и в jpg/raw.

"Прещраква" - след смяна на дата-та, 2-3 секунди след изключване се чуват няколко щраквания на затвора и звука от "клатенето" на сензора. Поне при а58 при нормално гасене и пускане не се държи точно така.

След нова година ще ходи фотото в Стемарк и ще видим какво ще кажат, сега предполагам са в празничен режим.

В началото
 Профил  

798099
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 20:57 
Аватар

Рег.: 22 Мар 2010, 10:10
Не са, Стефан утре е на работа.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 21:11 
админиспамър
Аватар

Това с месеците е интересно, пише, че камерата правела автоматичен ремап всеки месец и така я принуждаваш ръчно.
За съжаление на А900 май нищо не се случва, може да е за по-новите модели само... :roll:

Относно фолито - не го пипай ако не падат с духалка.

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 01:56 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2015, 03:01
Абе големи са тези точки за мъртви пиксели. Че пък и всичките един цвят. Пък и на тъмно не светят. Я смени обектива за проба.

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 02:27 
Аватар

Не е от обектива, от сензора е. Малки са, за да се виждат при видео, но при снимки дразни. Аз съм правил видео преди години с такъв фотоапарат и беше ужас. Мога да дам пример по-късно.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 26 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща