Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 43 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
J.V.
  Re: Съвет за ъпгрейд
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 12:08 
Аватар

Рег.: 18 Сеп 2012, 23:42
Saxon написа:
И за да те объркам окончателно :D (шегувам се), ще ти предложа една кратка история:
Много известен парижки фотограф обядвал в не по-малко известен ресторант на брега на Сена. Главният готвач – сам по себе си голяма знаменитост, но и запален любител на фотографията – разпознал именития си клиент и отишъл лично да му стисне ръката.
Приближавайки масата му, той забелязал скъпият фотоапарат, поставен грижливо до ръката на стопанина си и възкликнал:
– Моите поздравления! Това е една прекрасна камера – прави страхотни снимки!
Фотографът се подсмихнал под мустак и кимнал любезно.
След като се наобядвал, на свой ред фотографът решил да изкаже почитанията си на главния готвач и се отправил към кухнята. Влизайки в огромното помещение, той посочил с ръка блестящо излъсканите съдове, окачени в средата на кухнята и намигнал към главния готвач:
– Моите поздравления! Имате прекрасни тенджери – готвят страхотни манджи!

Исках да ти кажа с горното да не мислиш прекалено много коя камера, какво пише на нея и т.н. ... И аз мисля като по-голямата част от коментиралите, че трябва да обърнеш внимание на обработката. Успех! :obscene-drinkingcheers:

:handgestures-thumbupleft:

В началото
 Профил  

Реклама

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 12:10 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
Аз и за 50 минути няма да успея да го направя така дори от Роу. Всякакви съвети за обработка или курс за обработка са добре дошли.
Ще пробвам по твоя метод, ама какво е "камъка"?

По темата: когато снимаш на ИСО100 всяка камера ще се справи еднакво добре. Така че и аз смятам, че обработката е 90% от кадъра.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 12:18 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 14:12
Fast stone,може би най -елементарната програмка за обработка,която обаче е далеч от лр и фш.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

J.V.
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 14:45 
Аватар

JohnyWalker написа:
По темата: когато снимаш на ИСО100 всяка камера ще се справи еднакво добре. Така че и аз смятам, че обработката е 90% от кадъра.

Композицията и идеята са 99% от кадъра, обработката е останалия 1% ;)

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 14:50 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
JohnyWalker написа:
Така че и аз смятам, че обработката е 90% от кадъра.

Ако обработката е 90% от снимката то това вече не е фотография. :-)

Една снимка ако не прилича на нищо от началото оттам нататък са фотошопски глупости.

Нормалните корекции - +/-EV, WB, Contrast и т.н. стават за 2-3 минути, но те са в рамките на нормалното.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 15:02 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
А някои кадри са 150% ;) Кой е казал, че сумата трябва да е 100? Комплексната дисциплина фотография (с нейната техническа и художествена страна, творчество преди- , по време на- и след заснемането, и безкрайно разнообразие от стилове, жанрове и под-жанрове) е една от онези магии, където цялото може да бъде по-голямо от аритметичната сума на съставките си...

Но да не объркваме питащата: ще се присъединя към мнозина по-горе и съвета, че за смяна на апарата е рано. Дори за придобиване на още обективи не е време. Най-видимо подобрение наистина ще даде малко познание по дигитална обработка на снимки. И веднага след това (или дори успоредно) - малко внимание на споменатите 'дребни' подробности идея и композиция.

На слука! :up:
:snap:

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 15:40 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
dynax, да не искаш да кажеш, че преди с лентите не е имало ретуш и това ли не е фотография?
Това което исках да кажа е, че никой няма да ох-ка и да ах-ка на SOOC jpeg снимки от евтина камера. Докато обработени и надупени кадри от иФон може да спечелят награди дори.
Не разбирам какво значи нормални корекции, кое се счита за нормално и кое ненормално. Ок може би не 90% но зависи кой колко му се е налжило да бута. Ако снимаш срещу слънцето ще са 90% ако снимаш дъжд/мъгла може и да не пипаш нищо :)
Реално погледнато на ниво пиксел ако бутнеш на всеки пиксел WB и ЕV е достатъчно да промениш цялата картинка :)

В началото
 Профил  

Чичко СНИМ!
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 17:26 
Аватар

Рег.: 10 Сеп 2014, 13:08
:D :D :D :D :D
Интересно, появи се представител на по-добрата половина на човечеството с въпрос и форумът заряза европейското и се изсипа да дава съвети, доста полезни между впрочем.
Че започва и дискусия - къде свършва фотографията и къде започва фотошопията?
Ами ако Kate е някой мустакат Kancho?
Kate, взимай камерата и снимай, снимай, снимай, пък каквото излезе?
:D :D :D

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 17:29 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
СНИМ! написа:
Че започва и дискусия - къде свършва фотографията и къде започва фотошопията?

За мен свършва някъде в клипчето от YT, което пусна на задната страница. :-)

Само видях началото и края да си призная.

В началото
 Профил  

Kate
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 23:08 
Аватар

Рег.: 18 Юни 2016, 20:48
Еййй, момчета (и, ако има присъстващи, момичета), благодаря ви, супер сте! :greetings-clappingyellow:

Съгласна съм, че мога да обърна повече внимание на обработката (правя го от време на време за определени снимки с ЛР (признавам, че и програмата не ми е от най-силните страни) , но, както беше споменато по-нагоре, досадно е да трябва да обработя 300 снимки от еди къде си). Не знам как да направя "готови присета" , но ще гледам да се науча, в крайна сметка това, че аз не съм отделила достатъчно време на програмата си е лично мой проблем и в мой ущърб. :doh:
Ще се вслушам в съветите ви и за сега няма да сменям машинката, но мисля да се върна към първоначалния си план за смяна на китовия обектив, защото няма острота в това стъкло. Цената на обективите на Сони е солена, затова се спрях на тези на резба м42. Вие ще препоръчате дали да е варио или твърд (или пък нещо съвсем различно от изброените по-долу :D). Загледах се по следните:
1. Minolta Af Zoom 35-70mm (1:4)
2. MC Prakticar PM 35-70mm (1.2-4)
3. Sigma 24mm (2.8)
4. Tarmon 24mm (2.5)
5. Rikenon 24mm (2.8)
6. Някоя 28ца
Предпочитам варио, но всички знаем, че твърдите са по-добри. Пак приемам съвети, въпреки възможността да досадя вече. :confusion-shrug:

п.п. Ще започна да мъча програмата повече :handgestures-salute:

п.п2. Не съм мустакат Kancho :lol:

Последна промяна Kate на 20 Юни 2016, 23:29, променена общо 1 път

В началото
 Профил  

Kate
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 23:25 
Аватар

geoge написа:
Първо като гледам, балансът на бялото не ми харесва на повечето снимки. Имам чувство, че някои са правени и на грешен режим на снимане. Иначе на мен снимката от гората ми харесва най-много, там би трябвало да си доволна :) А снимки на кучето?

Баланса на бялото го пипам спрямо това какво виждам във визьора, пък какво излиза... :lol:
95% от времето снимам на режим "А" , използвам "S" само за много бързо движещи се обекти.
Специално за теб, снимка на кучето: ;)
https://drive.google.com/open?id=0B2dUp ... k9QazZuR2c

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 23:36 
Аватар

Рег.: 24 Юли 2015, 22:22
Ами не го пипай за сега :D
А относно снимките на сняг-има си някои правила, за да не ти сивее снега, но за сметка на това нямаш фокус :mrgreen:
Нищо, както каза Росен, в ютюба има стотици филмчета как да снимаме това или онова, когато решиш да снимаш нещо, събери малко инфо и пробвай каквото те съветват. Ако не ти харесва- експериментирай.
Успех!
:snap:

В началото
 Профил  

MS
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 01:19 
Аватар

Рег.: 01 Авг 2013, 11:07
Поредна тема където се смесва шумата с плявата!
Щом се работи с RAW се иска качествен монитор за цвят нюанс и тнт. Никой не се сети да пита за монитора видеокартата, а се дава акъл как цветовете са неточни. Точно защото на сони джипека е много по-добре от канон се наложи да си разпродам канонската система. Канон само на RAW го бива.
Второ обектива. Наистина тука и в другия форум има "идиоти"/да ме извини админа за силните думи) с хубавите сони тела например a99 праскат и снимат с двайсет годишни минолтенски обективи, които не струват и 50 лв. Минолтата имала хубав цвят и проблемите били от тялото. Само някои минолти ги бива за сегащните двуцифрени и те трудно се виждат на базара и обикновено тези обективи се продават поради скрит проблем. Никога не бих купил минолта.
Колежке взимай а68 с 16-50 -2.8 или втора употреба а77 пак с този обектив. Или на твоето тяло намери за проба този обектив и виж как снима още от 2.8. И последно твърдите са по-добри, когато са на цена 2-3 бона като нови. А Всички нови обективи под хиляда лв. са компромис.

В началото
 Профил  

J.V.
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 01:42 
Аватар

Най-голямата тъпотия, Санчо (може и Кънчо), е да се хвърлиш да купуваш ненужни обективи и аксесоари. Обектива ти се струва, че не е остър щото едва ли знаеш все още как да използваш тялото (не твойто.. камерата!). Ако искаш да продължаваш да си правиш снимки за спомен и телескопа Хъбъл да си купиш все тая. А 18-55ците на Сони без значение дали е А или Е са си доста читави и стават дори и за качествена фотография (п.с. фотографията е изкуство, да знаеш). Ако пък искаш да правиш нещо повече от снимки за спомен, вземи инвестирай тея пари дето си склонна да ги дадеш за на дядо си М42ките в нещо полезно дето ще ъпгрейдне не камерата ти а самата теб.

В началото
 Профил  

J.V.
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 01:43 
Аватар

MS написа:
Наистина тука и в другия форум има "идиоти"/да ме извини админа за силните думи) с

Ми наистина има идиоти... Ти го доказваш пич... :obscene-smokingred:

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 01:45 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 09:31
Мисля, че тук има хора доказали как с 50лв обективи се вадят снимки дето други и с обективи по 2к не могат.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 01:51 
Аватар

Рег.: 23 Яну 2014, 11:52
Напълно подкрепям думите на Юли! Както неведнъж съм казвал много от фото шедьоврите са правени именно с китови обективи от рода на 18-55, 18-135 и т.н.

В началото
 Профил  

Чичко СНИМ!
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 08:54 
Аватар

J.V. написа:
Най-голямата тъпотия, Санчо (може и Кънчо), е да се хвърлиш да купуваш ненужни обективи и аксесоари. Обектива ти се струва, че не е остър щото едва ли знаеш все още как да използваш тялото (не твойто.. камерата!). ...А 18-55ците на Сони без значение дали е А или Е са си доста читави и стават дори и за качествена фотография (п.с. фотографията е изкуство, да знаеш).

:up: :clap:

За какво ти е много остър обектив - аз имам ръчен хипер остър такъв и досега нито съм снимал, нито съм се бръснал с него.
Имам и "наследена" колекция цайсове на М42 и скоро ги прибрах в калъфите да не събират прах, че са си чисто нови.
С ръчното фокусиране как се справяш от ръка, а не от статив.
Поиграй си с ръчно фокусиране на китовия да видиш как е.

В началото
 Профил  

Kate
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 12:14 
Аватар

СНИМ! написа:

За какво ти е много остър обектив - аз имам ръчен хипер остър такъв и досега нито съм снимал, нито съм се бръснал с него.
Имам и "наследена" колекция цайсове на М42 и скоро ги прибрах в калъфите да не събират прах, че са си чисто нови.
С ръчното фокусиране как се справяш от ръка, а не от статив.
Поиграй си с ръчно фокусиране на китовия да видиш как е.

Използвам ръчен фокус през много голяма част от времето, но това не променя остротата на изображението, освен в снимка на близък план. При движещи се животни, оставям апарата да следи обекта и е на автоматичен фокус.
Доколкото разбрах, повечето от вас са на мнение да си остана и със същия апарат, и със същите обективи и да снимам на воля + клипчета.
Благодаря за съветите! :)

В началото
 Профил  

Чичко СНИМ!
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 13:37 
Аватар

Доколкото разбрах, повечето от вас са на мнение да си остана и със същия апарат, и със същите обективи и да снимам на воля + клипчета.
Благодаря за съветите! :)[/quote]

:angry-cussing: Доколкото четох внимателно, съветите бяха, първо, да се научиш да снимаш. в различни светлинни условия, с различни настройки и оценка на светлината, ракурси и т.н.
Второ, да се научиш да обработваш, с преценка на целта на обработката, като търсен резултат.
Трето, да имаш артистичен(художествен поглед)
Според приложените снимки, настоящата ти комбинация е отлична за възможностите ти и ще бъде такава още известно време.

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2016, 15:10 
Аватар

Рег.: 26 Мар 2012, 00:57
Кучето е снимано на А, а не на S. Да започнем от там - това е грешно :) И там си объркала баланса на бялото - трябва да е към 6300-6500К в снега :)

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 43 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2