Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 24 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Captain Morgan
  AF Micro Adjustment- въпроси???
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 00:30 
Аватар

Рег.: 24 Юли 2015, 22:22
Здравейте, още като ме "навихте" да си взема А850 ви предупредих, че ще имам много въпроси в последствие :mrgreen:
И сега съм се задълбал в микро-фокус настройките. Нямам Сони стъкла ( с изключение на 2 кропски китака, които не ги броя) - имам Минолти, Сигми и Токини и всичките имат нужда от настройки, дори и тези които почват от ф4. И всички са на "-" с изключение на 135/2.8, който ми се вижда най добре на +3. На различните апарати, обективите се държат по различен начин - на Dynax 7, всички ми изглеждат на фокус ( но там може да бъркам от качеството на скана). На KM 7D- Sigma 28/1.8 е ОК, а на А850 е на -10, в същото време Minolta 50/1.4, който на А850 е на -8, на КМ 7D определено дава бекфокус.
Ако Сони са разбутали нещо, с идеята да се купуват техните обективи ( което ме съмнява) , на 7D Минолта стъклата също не се държат еднакво. Освен това някъде четох, че и Сони обективите имат нужда от настройки.
И още нещо, А850 не запомня настройките на отделните обективи,както мислех в началото, а запомня настройките на различните видове обективи- т.е. ако имате 2 еднакви обектива, настройката която апаратът ползва е една и съща. По тази логика, има ли стандартни настройки за отделните модели обективи или всичко е до бройка? Вие какви настройки сте въвели?
И още нещо- как си настройвате зуумовете?
Зависи ли точността на фокуса от разстоянието до обекта- за настройките препоръчват 1.5- 2м, но аз имам чувството че с промяна на разстоянието фокусът ми бяга?
Ето една снимка с Dynax 7+ Sigma 28/1.8 @ 1.8- много ясно личи зоната на фокуса, същият обектив на А850 иска -10.
https://www.dropbox.com/s/i157cw0m9krc2w3/sigma.jpg?dl=0

Ами това е засега, ако не ви се пише, дайте някой линк, къде да чета- специално за А850, че прегледах доста теми, ама нещо не ми се изясняват нещата :confusion-scratchheadblue:

В началото
 Профил  

Реклама

fast_eyebrow
  Re: AF Micro Adjustment- въпроси???
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 00:53 
Аватар
Е всичките ти обективи ли имат нужда от настройка?

В началото

JimmyStoikov
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 01:13 
Аватар

Рег.: 16 Мар 2012, 10:41
Май по чудното ще е ако някой обектив няма нужда от настройка, за тялото на което се завърта. :roll:

facebook
фото-форум

В началото
 Профил  

fast_eyebrow
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 02:07 
Аватар
Стига бе, към 15 обектива съм имал на а350 и а580 и само с една минолта 24/2.8 имаше проблем с фокуса.

В началото

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 02:10 
Аватар

fast_eyebrow написа:
Е всичките ти обективи ли имат нужда от настройка?

Твърдите и светли със сигурност. Зуумовете по малко, но 35-70/4 също има нужда. 70-210 и 75-300 не съм ги настройвал, ама тях предимно ги ползвам на безкрайност.

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 02:12 
Аватар

JimmyStoikov написа:
Май по чудното ще е ако някой обектив няма нужда от настройка, за тялото на което се завърта. :roll:

Ами тези които нямат MAFA, какво правят?

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 08:17 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 18:32
На ФФ по-ясно се виждат аф проблемите, особено със светлите стъкла. Аз също мисля, че нацелването на тяло с обектив без да има нужда от настройки е късмет.
Лошото е, че и с настройки не се оправят напълно нещата. Обективите се държат различно при различни разстояния до обекта. Като цяло най-уверени са на близо и колкото повече се отдалечава обекта толкова по-лесно бъркат.
Има и различни методи за настройка на фокуса. Може да потърсиш в гугъл за dot tune метода. Има логика в него и от моя опит като че ли дава най-добри резултати.
За зумовете сони късно въведоха настройки и за двата края на обектива и в а850 я нямаш тази опция за жалост.

В началото
 Профил  

kery70
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 09:29 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 16:05
То и в а99 я няма настройката за зум обективите ;)

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 09:31 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
Тия неща зависят много и изцяло от телата. Някои аф системи са капризни и непостоянни, без значение обектива и т.н. Обаче примерно д5000то дето си бях калибрирал сам беше страхотно, настроих го с 35 1.8 и всички твърди и зуумове бяха бетон на всички дистанции и т.н. Много добра аф система.

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 09:36 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 20:42
Мога да ви предложа FOCUS PYRAMID на желаещите, в pdf формат.
Без пари

В началото
 Профил  

Mogila
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 10:00 
Аватар

Рег.: 22 Яну 2010, 00:46
Мдаа както Маго казва, надалеч става мазалото. Оня ден си тествах няколко обектива със 6Д. На фокус чарта всичко кове и няма никаква нужда от микро аджъстмент. Над два метра разстояние от обекта е тука има тука нема...

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 10:02 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Само на олимпус съм виждал настройки за двата края на зума(а олимпус спряха ДСЛР-ите) . Никоните поне до Д600 и Сонитата до а7м2 има само една стойност за корекция в потребителското меню.

ПП това е часовника дето тиктака за ДСЛР технологията. Имаме една аф система разработвана за снимки 10х15 с филм, докарана до самия ръб с 5дс и д800.

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 10:06 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 18:32
Бе каноните имат за двата края на зуума отдавна. Но какво от това? Проблемите не са по малко.

В началото
 Профил  

kireto_a
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 11:25 
Аватар

Рег.: 06 Мар 2014, 13:52
аз настройки правя само за твърдите обективи и то на око за разстояние от обекта дето най-често снимам, сега за сега тоя метод работи. на кропката от 2.8 надолу е голе доле безмислено.

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 17:38 
Аватар

elmago написа:
Може да потърсиш в гугъл за dot tune метода. .

Мерси, погледнах го набързо, малко по-сложен е отколкото с рулетката ;) , но уикенда ще го разгледам подробно. Доколкото разбрах ползват лайф вю за определяне на точния фокус, а на моят апарат няма такава екстра. :confusion-scratchheadblue:

В началото
 Профил  

798099
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 21:49 
Аватар

Рег.: 22 Мар 2010, 10:10
Captain Morgan написа:
elmago написа:
Може да потърсиш в гугъл за dot tune метода. .

Мерси, погледнах го набързо, малко по-сложен е отколкото с рулетката ;) , но уикенда ще го разгледам подробно. Доколкото разбрах ползват лайф вю за определяне на точния фокус, а на моят апарат няма такава екстра. :confusion-scratchheadblue:

Има го на А580... :greetings-clappingorange: :greetings-clappingorange: :greetings-clappingorange:

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 21:54 
Аватар

Аха, объркал съм цифрата демек ;)
:obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 22:26 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Да кажа нещо генерално по темата - DSLR sux ! :mrgreen: :laughing-jumpingpurple:

Captain Morgan написа:
... и всичките имат нужда от настройки, дори и тези които почват от ф4. И всички са на "-" с изключение на 135/2.8, който ми се вижда най добре на +3. На различните апарати, обективите се държат по различен начин - на Dynax 7, всички ми изглеждат на фокус ( но там може да бъркам от качеството на скана). На KM 7D- Sigma 28/1.8 е ОК, а на А850 е на -10, в същото време Minolta 50/1.4, който на А850 е на -8, на КМ 7D определено дава бекфокус.

Всичко това е нормално, един обектив се държи по един начин на едно тяло и по друг на друго.
И аз съм вкарал леки корекции навсякъде, понякога си ги променям +/-1 ако нещо ми направи впечатление.
Трябва да призная, че Минолтите Сонитата и, които съм пробвал почти винаги са точни,
на повечето от моите съм им сложил -1 (135/2.8 и 50/1.4), но може би е въпрос на предпочитание.
При Сигмите нещата са много крайни, 28/1.8 ми е около -14, първата 20/1.8 беше почти -20, сегашната е +5-6, 90/2.8 3 броя винаги са били с корекции.
Токината 300/4 ми е на 0, понякога на -1, точна е като Минолтите.
Затова все още недоумявам защо тази корекция не е в абсолютно всяко тяло. :confusion-scratchheadblue:

Captain Morgan написа:
И още нещо, А850 не запомня настройките на отделните обективи,както мислех в началото, а запомня настройките на различните видове обективи- т.е. ако имате 2 еднакви обектива, настройката която апаратът ползва е една и съща. По тази логика, има ли стандартни настройки за отделните модели обективи или всичко е до бройка? Вие какви настройки сте въвели?

Запомня обективите по техните ID-та.
Ако вкараш настройка за Минолта 50/1.4 и след това сложиш друга такава Минолта настройката ще важи за нея защото имат едно и също ID -25621.
Получават се куриози с марки като Сигма защото ползват ID-та на различни Минолти,
примерно твоята 28/1.8 има същото ID като Минолта 28/2.8 така, че настройката е обща.
Или както моята Токина 300/4 по екзиф излиза Минолта 75-300 или нещо от сорта.

Captain Morgan написа:
Зависи ли точността на фокуса от разстоянието до обекта- за настройките препоръчват 1.5- 2м, но аз имам чувството че с промяна на разстоянието фокусът ми бяга?
:

Става много сложно, а и винаги съществува процент пропуски и грешки в AF системата, които могат да те подведат за FF/BF,
просто не очаквай винаги на 100% перфектен фокус, въпреки, че А850/А900 се справят доста добре особено с централната точка. ;)

Може и тялото да иска профилактика - почтистване и т.н.,
моето в началото беше супер уверено, направо беше ме шашнало с 50/1.4 и 17-35,
нямаше никакви пропуски дори с крайни точки.
Но сега си греши доста, но съм му свикнал. :-)

В началото
 Профил  

JimmyStoikov
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 23:35 
Аватар

Рег.: 16 Мар 2012, 10:41
fast_eyebrow написа:
Стига бе, към 15 обектива съм имал на а350 и а580 и само с една минолта 24/2.8 имаше проблем с фокуса.

Явно трябва да играеш по често тото, така де с този невероятен късмет. При мен и трита АФ обектива на сони искаха корекция.

dynax написа:

Затова все още недоумявам защо тази корекция не е в абсолютно всяко тяло. :confusion-scratchheadblue:

И аз се чудех. Но останах с мисълта, че хората които ще купят този клас тяло не обръщат внимание или изобщо не го забелязват, ако обърнат внимание си има сервиз :-)

facebook
фото-форум

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 23:52 
Аватар

..примерно твоята 28/1.8 има същото ID като Минолта 28/2.8 така, че настройката е обща..

Това го забелязах на екзифа- същата Сигма, на която пише 1.8, като я сложа на Dynax 7 или на KM 7D, показва максимална бленда 1.7 :confusion-scratchheadblue:
Абе мистика нЕк'ва :mrgreen:
А 50/1.4 май е лоша бройка, дава си бекфокус на всяко тяло, който също се променя с промяна разстоянието до обекта- голяма играчка пада :x

...Може и тялото да иска профилактика - почтистване и т.н.,..

Едва ли, Стефан каза че му е направил пълна профилактика.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2015, 00:12 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Да, вярно, че показваше f/1.7 на филмови Сигмата :-)

50/1.4 просто е ужасно капризен, много бърка фокуса, особено пък на дистанция - не се вкарвай в bf/ff филми заради него.
Нагласи го да ти е ОК за най-често ползвана дистанция, нещо средно 1-2 метра,
аз съм се отказал от табици за настройка, а го правя в реални условия или след някое снимане ако се натрапват bf или ff грешки.

Поради тая причина съм се навил да пробвам Сигма 50/1.4 HSM с мотор да видя там как ще е фокуса.

Иначе Минолтата не е лош обектив - тези са на f/1.4 всички :D

Прикачен файл:
DSC07645.jpg [ 1.15 MiB | Прегледано 8163 пъти ]
DSC07645.jpg
DSC07315.jpg [ 1.45 MiB | Прегледано 8163 пъти ]
DSC07315.jpg
DSC07652.jpg [ 1.1 MiB | Прегледано 8163 пъти ]
DSC07652.jpg
DSC08631.jpg [ 1.02 MiB | Прегледано 8163 пъти ]
DSC08631.jpg
DSC08620.jpg [ 1.31 MiB | Прегледано 8163 пъти ]
DSC08620.jpg