Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 15 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Dilyan_J
  Загуба на фокус
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2020, 22:17 
Аватар

Рег.: 05 Фев 2020, 22:06
Здравейте. Имам следния казус. Снимам със Sony A68 (закупен през юни 2019) и обектив Sony 16-50mm f2.8 SSM (закупен преди месец). В събота имах семейно снимане, на което установих, че фокуса ми бяга ... Проведох разговор с фотограф от Стара Загора, който снима със същото тяло и обектив. Сменихме обективите и установихме, че проблема е от моето тяло. Върнах му фабричните настройки и пак същото. Опитах всякакви варианти, дори Firmware update, но се оказа, че няма (или аз не мога да го намеря). Някой знае ли от какво може да се е получило така. Или поне да ме насочите към точните хора за това. Благодаря предварително.

В началото
 Профил  

Реклама

sstavrov
  Загуба на фокус
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2020, 22:55 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 19:42
Трябва , може би , да се калибрира. Ако а68 има микро настройки , с радост бих ти услужил със скала за калибрация.
По-сигурен е подходът , обаче, СТЕМАРК. Това е Сервизът!

П.п. Стара Загора?...... От къде си?

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

В началото
 Профил  

MS
  Re: Загуба на фокус
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2020, 22:56 
Аватар

Рег.: 01 Авг 2013, 10:07
обектива нов ли е и как ти бяга фокуса? Иначе този обектив е много добър като изработка и бързина но не толкова оптически. Имах го повече от 3 години и го ползвах с а57 после две години с а77 и когато минах на фул го продадох иначе работи и с а99 но е кроп. Преди близо 2 години за подарък на приятел купихме Sony A68 с китовия и няколко дена бе у мен та го пробвах и с този обектив и е много по-добър и бърз от китовия, който бе втората версия.
Понеже вече не се продават тези тела възможно е да са ти продали върнато тяло за някакъв проблем.
Пробвай фокуса да е в центъра от настройките и виж дали ти бяга?

В началото
 Профил  

Dilyan_J
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2020, 23:47 
Аватар

sstavrov написа:
Трябва , може би , да се калибрира. Ако а68 има микро настройки , с радост бих ти услужил със скала за калибрация.
По-сигурен е подходът , обаче, СТЕМАРК. Това е Сервизът!

П.п. Стара Загора?...... От къде си?

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

От Стара Загора съм, и с удоволствие бих приел всякаква помощ

Последна промяна Dilyan_J на 05 Фев 2020, 23:50, променена общо 1 път

В началото
 Профил  

Dilyan_J
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2020, 23:49 
Аватар

MS написа:
обектива нов ли е и как ти бяга фокуса? Иначе този обектив е много добър като изработка и бързина но не толкова оптически. Имах го повече от 3 години и го ползвах с а57 после две години с а77 и когато минах на фул го продадох иначе работи и с а99 но е кроп. Преди близо 2 години за подарък на приятел купихме Sony A68 с китовия и няколко дена бе у мен та го пробвах и с този обектив и е много по-добър и бърз от китовия, който бе втората версия.
Понеже вече не се продават тези тела възможно е да са ти продали върнато тяло за някакъв проблем.
Пробвай фокуса да е в центъра от настройките и виж дали ти бяга?

Обектива е чисто нов, закупен от Фотосинтезис. Винаги фокуса ми е в центъра и незнам защо така се получава. А относно тялото и то е чисто ново, закупено през Юни 2019г. от Техномаркет. А за това,че бяга от фокус ще кажа следното: Винаги си въртя пръстена на фокуса да се разфокусира и тогава си взимам фокуса от окото, когато е на AF. След като направя снимката и я прегледам, е леко размазано дори и окото

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 01:52 
Аватар

Рег.: 20 Мар 2015, 10:03
Добре дошъл във форума!
Този проблем кога е установен, скоро или още в самото начало? Само с двата обектива които са пробвани, или го прави с други?
На статив или тялото поставено на фиксирана повърхност дали е изпробван фокуса за точност? - Защото тремора на всеки е различен.
На висока скорост на затвора също ли има загуби?
Все въпроси на които трябва да се отговори, преди да се вини тяло или обектив.

В началото
 Профил  

BonoVox
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 06:46 
Аватар

Рег.: 25 Авг 2011, 12:30
a68 има mfa, разцъкай и виж

В началото
 Профил  

Dilyan_J
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 08:06 
Аватар

ivan_nikolov80 написа:
Добре дошъл във форума!
Този проблем кога е установен, скоро или още в самото начало? Само с двата обектива които са пробвани, или го прави с други?
На статив или тялото поставено на фиксирана повърхност дали е изпробван фокуса за точност? - Защото тремора на всеки е различен.
На висока скорост на затвора също ли има загуби?
Все въпроси на които трябва да се отговори, преди да се вини тяло или обектив.

Здравей. Забелязах го преди 3 дена. Абсолютно всичко, което си написал е пробвано

В началото
 Профил  

MS
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 11:15 
Аватар

Рег.: 01 Авг 2013, 10:07
Обектива е с ултразумов мотор и това което казваш, че въртиш пръстена и ако е така без да си изклчил от копчето AF-MF то няма начин да не си докарал някаква повреда на обектива.

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 11:56 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 15:42
Щом тялото и обектива са нови трябва да пробваш AF Micro adjusment, както е писал колегата"BonoVox". Това е ръчна калибрация на обектив към тяло. За щастие твоето тяло има тази екстра. Прочети в нета има много инфо и ще се справиш сам. Първо трябва да видиш фронтфокус или бекфокус имаш и оттам ще зададеш необходимите корекции за даимаш точен фокус. Писано е много по темата, трябва да се разровиш ...
Ето клипче ,което ще ти подскаже: https://www.youtube.com/watch?v=FN8aR36v9VI&t=378s

п.с. аз именно заради тези драми минах на безогледалка и всичко заспа!

Последна промяна santuco на 06 Фев 2020, 12:11, променена общо 3 пъти

В началото
 Профил  

Dilyan_J
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 12:06 
Аватар

santuco написа:
Щом тялото и обектива са нови трябва да пробваш AF Micro adjusment. Това е ръчна калибрация на обектив към тяло. За щастие твоето тяло има тази екстра. Прочети в нета има много инфо и ще се справиш сам. Първо трябва да видиш фронтфокус или бекфокус имаш и оттам ще зададеш необходимите корекции за даимаш точен фокус. Писано е много по темата, трябва да се разровиш ...
Ето клипче ,което ще ти подскаже: https://www.youtube.com/watch?v=FN8aR36v9VI&t=378s

п.с. аз именно заради тези драми минах на безогледалка и всичко заспа!

Благодаря за и формацията ще пробвам днес и ще напиша какво е станало :)

В началото
 Профил  

kery70
  Загуба на фокус
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2020, 12:43 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 15:05
За перфекто калибрирано тяло го прати при Стефан. Стемарк сервиз. Може фабрично матрицата да не е напасната в една равнина. Аз имах такъв проблем на а77м2. За два дни стана, и сега цепи косъма с всички обективи които имам. А имам и 4 сигми.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2020, 11:34 
Аватар

По темата развитие има ли?

В началото
 Профил  

Dilyan_J
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2020, 11:46 
Аватар

Ами долу горе го калибрирах, но сякаш още малко иска.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2020, 01:21 
Аватар

На прав път си, но след време ще разбереш,че сервиза на Сони щеше да спести много време и нерви. Единствено натрупания опит ще остане!

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 15 мнения ]