Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 23 от 23   [ 500 мнения ]
Страница № Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
borjabobby
  Re: Sony a99II
МнениеПубликувано на: 29 Авг 2017, 11:24 
Аватар

Рег.: 22 Фев 2013, 02:22
Ами то в крайна сметка нали всеки си гледа от собствената камбанария, а моята не голяма и нямам такива възможности за инвестиции. :laughing-jumpingpurple:
Пък както написах и в друга тема, засега нямам мераци да се "обзавеждам" с нова техника. Може би затова и съм на такова мнение за мегапикселите (поне засега).

Flickr/500px/FB Page

В началото
 Профил  

Реклама

Nimi
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2017, 08:55 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 08:33
А какъв е проблема да свалиш резолюцията на камерата? Нали пак си остава ФФ и е същата матрица! По ми е интересно как я сваля. Чете през ред ли или прави ресайз?

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2017, 10:42 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
dynax написа:
Това с PC хардуера не е никакъв довод защото нали всичко се развива паралелно - печките стават по-бързи, хард дисковете и картите памет по-големи, мониторите с по-висока резолюция и т.н.

100% съгласен. Това какъв е компютъра в момента не е аргумент, каква камера да си купиш. Компютъра в рамките на няколко месеца ще изгори и ще ти трябва нов....за акмерата просто купуваш най-хубавата която можеш да си позволиш в даден момент и толкова. После я сменяш когато можеш да си позволиш значително по-добра камера

Аргументите срещу пикселите са по-скоро от към дифракционния лимит, скорост на самия апарат (а99м2 е доста добре, но а7р2 не е) и както стана с 5дс загуба на динамика, цвят и високо исо.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2017, 11:47 
Аватар

Рег.: 20 Мар 2015, 10:03
Вчера имах възможноста да тествам новото А99 за около час. Първите ми впечатления са:
1. Много добра сглобка, ергономия и захват, тъй като големия размер и тежест не ми пречат, за мен ще е по-удобно с грип.
2. Бърз и точен автофокус с Тамрон 70-300/4-5.6; Сони 50/1.4 и Сигма 24-70/2.8, като последния просто "заспа" на това тяло.
3. Снимахме в джипег формат, защото не ми беше удобно да ровя из менюто и да променям настройките му, затова нямам адекватно мнение относно: Нужна ли е инвестиция в нов хардуер за справянето с тежкия рол?
4. Цветопредаването е страхотно.
5. Тялото си заслужава и е в полезрението ми за предстоящи покупки.
6. Лошо при мен е, че немога да закача канонските си обективи, но не е болка за умиране.
Уговорихме се със собственика му, като пистигне Тамрона 24-70/2.8, който си е поръчал, да направим сравнителен тест в реални условия между двата обектива 24-70/2.8 на новото А99.

„Едва ли има нещо на този свят, което някой да не може да направи съвсем малко по зле и да го продадете съвсем малко по – евтино, а хората, които купуват само с оглед на цената, са негова съвсем законна жертва“

Джон Ръскин (1819 – 1900)

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2017, 14:03 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
Nimi написа:
А какъв е проблема да свалиш резолюцията на камерата? Нали пак си остава ФФ и е същата матрица! По ми е интересно как я сваля. Чете през ред ли или прави ресайз?

До колкото знам я реже и ползва само средата на матрицата и става като кропка.
Варианта с пиксел байнинг, при който се обединяват съседните пиксели в 1, почти никой не го предлага за съжаление.
Ако говориш за намаляване на резолюцията от менюто, това работи само за jpeg и губиш Роу файла или ако изобщо ти позволи да го запишеш той ще си е в оригиналната макс резолюция.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2017, 14:46 
Аватар

JohnyWalker написа:
Nimi написа:

До колкото знам я реже и ползва само средата на матрицата и става като кропка.
Варианта с пиксел байнинг, при който се обединяват съседните пиксели в 1, почти никой не го предлага за съжаление.
Ако говориш за намаляване на резолюцията от менюто, това работи само за jpeg и губиш Роу файла или ако изобщо ти позволи да го запишеш той ще си е в оригиналната макс резолюция.
Аз не вярвам да кропи. Който има апарата да тества и да сподели ако има желание.

В началото
 Профил  

JimmyStoikov
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2017, 22:05 
Аватар

Рег.: 16 Мар 2012, 09:41
И аз не вярвам да кропи, няма логика.

facebook
фото-форум

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2017, 06:11 
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 19:42
Може би от сорта на "компресиран и некомпресиран роу файл"?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2017, 08:22 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Май при Сони има само опция за компресия. На а7р2 който би трябвало да е със същия роу, компресиран файл е 43МБ некомпресиран отива май към 80МБ.

Канон имат малък роу ама не знам до колко е използваем, Симо писа, че има алиасинг т.е. не става за снимане

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2017, 13:01 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
Глупости на търкалета. Идеален си е малки роу на канон. И много ме дразни, че Сони не слагат. За 7р2 щеше да е супер да има. Тъкмо можеше да се позабърза малко тялото...

Sent from my Pixel using Tapatalk

В началото
 Профил  

MS
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2017, 14:55 
Аватар

Рег.: 01 Авг 2013, 10:07
JimmyStoikov написа:
И аз не вярвам да кропи, няма логика.

Всички нови фулфрейм тела на сони кропят автоматично, когато се сложи обектив за кропка. Това се прави с цел да се ползва по-широка гама от обективи и да се избегене винетирането и затъмнението по краищата.
За роува преди като снимах с канон имаше два вида нормален и улекотен а при сони го няма.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2017, 23:44 
Аватар

MS не говорим за кропенето при обективите! Въпроса е ако снимаш в RAW и смениш резолюцията от менюто на камерата какво точно прави тя за да извади указаната резолюция?

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2017, 09:20 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
Както казах или не ти позволява да записваш Роу файла или Роу си е в максималната резолюция и размер, зависи от модела на камерата. Аз лично друг вариант не съм срещал до сега.
Някой ако знае камера, която да прави пиксел байнинг да сподели, че ми е интересно.

В началото
 Профил  

JimmyStoikov
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2017, 00:19 
Аватар

Много добре описано от

Цитат:
Boni Bonev 5 септември в 23:22 FB

След като си казах мнението и впечатленията за Никон 850 и Канон 5дмк4 в аспекта на сватбената фотография, мисля че е ред да кажа няколко думи и за третия нов модел в тоя ценови клас - Sony a99mk2. Имам дълъг опит с камерите на Сони, още от А100. А900 ми беше любима камера дълги години и все още я пазя, работи си добре след една смяна на затвор на около 200 000 кадъра. Първата А99 излезе като заместник на А900, но всъщност това е доста различна камера. В някои отношения по-добра от А900, в други не. Въпреки това обаче, вършеше чудесна работа, особено в определени условия. В същото време имаше разни бъгове, лагване при снимане, бавно стартиране и други. Наседникът и 99мк2, обещаваше да бъде едно истинско подобрение на предишния модел. На представянето на по-малкия брат с кроп сензор - А77мк2 в Лондон преди 3 години, лично говорих с инженерите на Сони и тъй като знаех, че се готви вариант с пълноформатен сензор, изрично настоявах да бъдат добавени някои неща, липсващи в 77-цата. Едното от тях беше вързването на АФ зоната със спот меренето, а другото – задаване на праг на скоростта при ауто ИСО. Спомням си, че те ме убеждаваха, че да снимаш в ръчен режим и ауто ИСО е същото, та се налагаше да им давам примери относно сериозната разлика. Дадох им следния пример – ако снимаш в църква и си в ръчен режим на АУТО ИСО, може да си задал 1/100 и бленда 2.8, което при приглушена светлина е добре, но излизайки бързо навън при тези фиксирани параметри и ярката слънчева светлина няма как ИСО-то да стане толкова ниско. Ако обаче снимаш на приоритет на бленда и си задал праг 1/100, в църквата скоростта няма да пада под тази стойност, но навън ще се вдигне спокойно, така че грешка няма да има. Мисля, че ме разбраха, защото кимаха с глава и си записваха усърдно:) Третото – зумване с един бутон на фокусираната зона при разглеждане...
И така в новия модел тези малки удобни стари Никонски екстри ги има и това е чудесно, явно са се вслушали в гласовете на потребителите си .
Както казах, в сравнение със стария модел на теория и по спецификация има много нови екстри. Реших да проверя как е на практика в реални снимачни условия, защото съм се убедил, че това е по-важно отколкото тестове с таблици и чартове.
И така, тъй като пиша това в НАПСФ , е редно да говоря от гледна точка на сватбената фотография.
1. Като ергономия апаратът е удобен, нямам никакви забележки. Обхващам го идеално с ръка и малкия ми пръст не виси отдолу. Тялото е магнезиево, влаго и прахозащитено.
2. Спусъкът е много чувствителен ( дори прекалено ) , но за разлика от първата А99 няма лаг при снимането.
3. Визьорът ( електронен, защото това е SLT) е много голям х0.78 и светъл, няма нищо общо с тоя на А99мк1. За разлика от повечето камери с електронен визьор, този е удобен за работа при слънчево време и ярка светлина толкова, колкото и на тъмно. Виждате всичко перфектно и на тъмно, дори и там където с просто око не се вижда почти нищо. На всичкото отгоре има честота на опресняване 100fps. Пробвах да снимам на тъмно едновременно и с камера с оптичен визьор, в сравнение с тоя на А99мк2 , все едно ослеяпявам. Друга ценна екстра на тоя тип визьори е, че няма нужда да сваляте всеки път апарата, за да си гледате дисплея, виждате как е станала снимката във визьора. Също така при снимки на сесия можете да покажете някоя снимка на модела във визьора – вижда се много по-добре отколкото на дисплей като има известен 3Д ефект и обемност. Това прави силно впечатление и предразполага модела, защото виждайки добър кадър, се получава стимулиращ ефект. Важно ! По дефолт е включен антифликър режим. Ако не се усетите и не го изключите, ще си скъсате нервите...При потвърждаване на фокуса с наполовина натиснат спусък и дневна светлина , картината във визьора започва да трепти неприятно и да се появява силно моаре. Изключете антифликър режима и всичко е перфектно. Изобщо , както ще видите по-нататък в тоя апарат има разни неща, които е по-добре да се изключат преди да се пусне фърмуерен ъпдейт, защото не работят добре.
4. Дисплеят е въртящ се на всички посоки. Не само в една равнина. Много ценно, особено ако снимате от висока или ниска гледна точка, без да се налага да залягате или да се качвате на стол, както и при вертикални кадри. Въртящият дисплей на А99мк1 ми е помагал много за нестандартни гледни точки. Тук е същото. Освен това може да се затвори, така че да се пази от удар. Просто недоумявам, защо няма тъч скрийн. За камера тоя ценови клас, особено на електронен гигант като Сони, ТРЯБВАШЕ да има. Имат го и двата конкурента Канон 5Дмк4, и Никон 850, а 99мк2, която работи само в режим на лайввю, няма.
5. Меренето – нещо много важно, защото пести време за корекции на грешки. Бих казал, че е перфектно. Камерата просто вижда като очите ми и в някои случаи се чудя как успява. Допълнително има опции за спот мерене в различна по големина точка, но така и не ми се наложи да го ползвам. Изведох на задната врътка директна корекция на експозицията, което помага за пълна прецизност. Виждате снимката преди да сте я направили, нещо което няма как да стане с ДСРЛ .
6. Стабилизация в тялото. Нещо, което конкурентите от Никон и Канон нямат. Другият ФФ апарат със стабилизация е Пентакс К1. Стабилизацията е 5 осева и работи с всички обективи, както и с всякакви стари обективи с ръчен фокус. В менюто може да се зададе фокусно разстояние, за да работи коректно с такива обективи.
7. 42мп матрица се справя много добре във всякакви светлинни условия. Учудващо и за самия мен, е че успях да направя използваеми кадри на тъмно дори при 50 000исо. Динамиката също е на добро ниво, Файловете в РОУ са около 42мб. 42мп са много за сватбена фотография, за разлика от пейзажистите и сток фотографите ние нямаме нужда от толкова много резолюция. Спомням си как една шаферка ми каза - „Сега с тая снимка в пълен размер, отивам при козметичката, защото виждам разни неща за оправяне по лицето си, които с просто око не се виждат“ . Щеще да е хубаво да има малки РОУ файлове примерно 20 и 12мп. Ако може да се направи с фърмуерен ъпдейт, гласувам за това. Едно предимство обаче. Изведох бърз бутон за превключване в кроп режим, така че в някои случаи си снимах така. Високата резолюция позволява да сложите един твърд 28 или 35 и да си сменяте кроп режима. Ще кажете – това мога да си го изрежа и след това. Да, можете, само че губи време. Също така не е проблем да си снимате общи снимки и други не толкова важни неща в кроп режим. Все пак остават цели 18мп. Това го изпозлвах доста и при Никон, като там се маскира във визьора изрязаната зона, но става като малко прозорче в с редата. При А99мк2, визьорът е електронен и нищо не се маскира, използвате целия визьор, в който се проектира вече кропнатата картина.
8. АФ. Автофокусът на А99 мк2 е пълен с екстри, но честно казано има нужда както от фърмуерен ъпдейт, така и от пренастройка. На хартия, той е впечатляващ. Хибридна система от фазов и контрастен АФ, като те могат да работят заедно за повишена бързина и точност + възможност за корекции в широкия и дългия край на вариото, както и на странични и централни АФ зони! Тук искам да кажа, че ако този АФ работеше перфектно, щях без задръжки да обявя А99мк2 за най-добрата камера в класа си. Първото осезаемо разочарование, е че при ниска осветеност той има нужда от контрастни обекти, за да работи добре. При по-нискоконтрастни обекти не иска да фокусира, дори и там където старата а99 и А900 успяват. Това между другото е описано и в imaging resource и в dpreview. С много проби установих, че най-добрия вариант за АФ е да се оставят да работят само 15-те кръстосани АФ зони. В менюто има такава опция. В същото време на изнесен бутон програмирах опция за включване на всички АФ зони в комбинация с фокус по око. Тази функция работи перфектно при портретна фотография и дава винаги идеални резултати. Това е може би едно от най-ценните работещи предимства на АФ на А99мк2. Подобен проблем със следящия фокус и фокусът при нисък контраст имаше и при А77мк2, след което беше изцяло решен с фърмуерен ъпдейт. Надявам се, това да се случи и за А99мк2. За съжаление няма как с фърмуерен ъпдейт да се върне чудесната АФ лазерна подсветка, която имат А900 /А99мк1. Необяснимо за мен е защо е премахната. Като цяло към момента АФ е на добро ниво, не по-лош от фазовия АФ на 5Дмк4, но не толкова добър като този на високият клас Никон. Единичният е много добър, следящият прави грешки, но се подобрява значително ако се оставят само кръстосаните зони. АФ по око за портретна фотография е изключителен. Аз лично бих искал да е точен като канонския по лайввю и фазовия никонски на Д5/500/850 .
9. Джойстикът за смяна на АФ зони е малко странен , трябва да се свикне с особения ъгъл при натискането му. Също така при браузване в менюто с джойстика се допускат неточности и грешки в избора на опции.
10. Серийни снимки. 12 кадъра в секунда с голям буфер. Камерата определено е шампион в това отношение, особено като се има предвид, че резултатът е постигнат при механичен затвор. Освен липсата на тъч скрийн за мен е странно, че камерата няма електронен затвор за пълна резолюция. Тя снима видео в 4К резолюция, което де факто означава, че прави поредица от снимки с електронен затвор, така че би било възможно това да се случи с фърмуерен ъпдейт и за снимки в максимална резолюция.
11. Видеото е традиционно силна страна при Сони. 4К в пълен ФФ формат , 100fps при full HD
12. Батерията издържа около 700-800 кадъра с разглеждане, но все пак трябва да се има предвид, че камерата работи в непрекъснат лайввю режим.
Като цяло А99мк2 ми хареса, но имам забележки, голяма част от които мисля, че могат да бъдат решени с фърмуерен ъпдейт. Подобряване на АФ, по-бърз старт, по- „смарт“ превключване между режимите на двете SD карти, известно оптимизиране на менюто, изцяло електронен затвор, малък РОУ и оправяне на още някои недомислици . Ако Сони не са абдикирали съвсем от А байонета, би трябвало да има ъпдейт и камерата ще стане едно от най-силните предложения на пазара.

facebook
фото-форум

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2017, 19:26 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 19:43
Интересни мисли :) значи реално на хартия кърти, а в действителност има подводни камъни. Много от нещата ми миришат на нарочно спънати понеже 7р2, който са набутали в тялото на А99 си ги има. Така като гледам основното заради което да се предпочете тази камера е прецакано - авто фокуса.

В началото
 Профил  

JimmyStoikov
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2017, 15:23 
Аватар

Бони, обърна на 180' градуса спрямо EVF :laughing-jumpingpurple:

simbon4o написа:
Така като гледам основното заради което да се предпочете тази камера е прецакано - авто фокуса.

Симо, ти принцип си ги ръсиш... :mrgreen:

facebook
фото-форум

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 23 от 23   [ 500 мнения ]
Страница № Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23