Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 38 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2

Колко бихте похарчили за един добър обектив?
До 500лв 20%  20%  [ 5 ]
Да кажем 1000лв 32%  32%  [ 8 ]
Максимум 1500лв 24%  24%  [ 6 ]
Ако си струва бих дал и 2000лв 16%  16%  [ 4 ]
Хубавото струва пари и 2500лв ми е границата 0%  0%  [ 0 ]
До 3000лв за най-доброто 0%  0%  [ 0 ]
нямам таван. Заслужава ли си, взимам! 8%  8%  [ 2 ]
Общо гласове : 25
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
dynax
  Re: Колко бихте похарчили за един добър обектив?
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2011, 13:33 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
изтървал съм нещо важно отгоре :roll:

...сега като искаш ми го подари и си вземи и Сигмата. :lol:

В началото
 Профил  

Реклама

Vilian
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2011, 13:40 
модератор
Аватар

Рег.: 21 Юли 2010, 16:56
ти нали имаш минолта 50/1.7 :D Даваш твоята 50ка и а700 и аз ти давам моята и а350. :rofl:

п.п то май тая сигма никой от нас не я притежава

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2011, 13:44 
админиспамър
Аватар

Vilian написа:

Имаха я 1-2-3 човека, ама не са активни.

Иначе и моята е 1.4 :-)

В началото
 Профил  

trace
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2011, 19:23 
Аватар

Рег.: 05 Апр 2011, 20:28
dynax написа:
Vilian написа:

Имаха я 1-2-3 човека, ама не са активни.

Иначе и моята е 1.4 :-)

Ако не беше за ФФ щях да си я взема,но реших и си поръчах 30/1.4

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2011, 21:42 
админиспамър
Аватар

Гласувах до 1000 все пак, повече бих дал за много малко обективи.

Всъщност до сега не съм давал повече от 450лв.

В началото
 Профил  

Mobby_Dick
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 16:19 
Аватар

Рег.: 13 Окт 2011, 21:14
Ако не можеш да направиш чудесна снимка с обектив до 500 лв, няма да я направиш и с такъв от 5000 лв.
Проблема не е с какъв обектив си, а има ли какво да снимаш, имаш ли желание да го направиш и как ще го направиш.
Фотографията е удоволствие.
За мен тя винаги е била и работа, и хоби.
Много активно се занимавам, но не си спомням в частта удоволствие някога да ми е докарала някакви пари, дори при чудесни резултати.
В България живеем, една шуробаджанашка държава. Затова тази граница е твърда и непоклатима.
Ако искаш дай и 20000, бъди способен фотограф, обиколи света и снимай екстрени снимки в джунглата ... най-много да минеш с една изложбичка, ако се примолиш много някому и дадеш права за печат. Ако си пускаш снимките в нета, само ще си ги унищожиш и отгоре на това ще сбереш куп завистници из кликите по форумите дето ще ти удрят на сечено.
Същото е и при писателите, и в цялата интелектуална сфера. В нея в един кръг се въртят само чичовите избраници, а моженето няма никакво значение - нито тяхното, нито вашето. Дори да си статист в тъп филм няма значение физиономията ти, няма да те вземат, важно е а чии си ... защото участието вътре се третира като услуга. Инвестициики по български. :mrgreen:

В началото
 Профил  

Mobby_Dick
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 16:38 
Аватар

:D Нека разкажа един случаи от края на соц.времето.
Таман завършил фотография и уволнен вече от казармата съм.
Отивам аз на нещо като кастинг (праща ме моя позната) пред фотографа на бивш вече спортен вестник, които търси негов колега. Тогава футболманията рулираше отвсякъде, а и таман беше избухнала "свободната" преса.
(Той в работата си снима с цял куфар Никон, аз на кастинга със моя Зенит с 4/200 мм Пентакон.)
Дава ми пропуски, праща ме на мач, с дублиращ колега негов - фотограф на спортен клуб (по случайност мои познат)
Аз тичам като луд от врата до врата, да съм на нужното място и близо ... колегата си седи зад едната врата с Практика и 50 мм . обектив, и почти скучае. 200 мм. ФРАПАНТНО не ми достигаха, за да предам отблизо най-интересните случки на терена.
Изснимах 1-2 филма с добър процент на успеваемост. Във вестника излезе 1 снимка (на тях винаги им е нужна само една снимка) и това беше снимката на единственият гол - от дуспа. На колегата беше достатъчно да застане зад вратата и да я хване в рамките на кадъра. Тогава всичко беше ясно и се знаеше, дори и головете. Важно беше единствено да е засниман гола. Ако не е мач ... и не си случил нещо - поне откриването или награждаването. Що да влачиш техника, ако няма да ти трябва в случая !!
Сега често снимам по мотокроси, и гледам, че прилагат същата практика - изобщо на терена не се и снима .. само на награждаването. Фоторепортера обикновено е със сапунер дори...и винаги снимките му излизат :lol:
Аз газя сам като изоглавен трасетата между моторите и ме пускат там не защото имам някакъв пропуск, а щото ми е голям обектива дето стърчи отпред :D Това е то хоби - когато го правим за кеф сме по-саможертвени и отдадени от когато го правим за работа. Българска родна картина :greetings-clappingorange: ;)

Последна промяна Mobby_Dick на 20 Ное 2011, 16:45, променена общо 1 път

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 16:41 
админиспамър
Аватар

:lol: :lol: :mrgreen:

В началото
 Профил  

Mobby_Dick
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 21:06 
Аватар

dynax Прочетох, че би потрошил повече пари само в дълъг обектив. Май и аз съм така, като се замисля...ама това е само защото в съвременния живот често сме пред една ПРЕГРАДА от обекта - физическа или не, и то във всичко - спорт, концерт, улицата, хора. Винаги има издигната една СТЕНА между нас и обекта - за да пази от физическо присъствие, насилие,нараняване, увредени права, досада, пари, намеса в живота и др. С дългият обектив опитваме да стопим тази граница и успяваме...ама само като обем на изображението, но не и като перспектива.Тя все пак остава.
Но... знаеш ли, че най-големите фотографи признати във времената и историята (знам ли от кой, а и отде да познавам колегите им) са снимали само с...един 50 мм. обектив :mrgreen: (е поне на Leica M) ;) и дълги въобще не са взимали.
Винаги се е ценяла тая фотография, където ти си ВЪТРЕ в събитието, или ЧАСТ от портрета. Ролята на фотографа не е тази да е снаипериста, а съучастника, дори когато бомба пада. Това ще рече, да си вътре в целият екшън, или емоция .. да си освен щракач, и режисьор, или съучастник (портретираният тебе гледа). Движението винаги е най-вълнуващо, когато е предадено от близо и съучастнически. Дори и при дивата фотография е така ! Човешката психика е устроена така (затова реалити-те ще доминират тотално в бъдеще по ТВ).
В ловните форуми така сигурно спорят дали е гот да си със сачмена пушка, или снаиперска :lol: Аз мисля, че най-гот е да си с нож ...а защо не с голи ръце :happy-jumpyellow:

През 1946 г. Ернст Хаас придобил първия си фотоапарат – двуобективен Ролейфлекс с размер на кадъра 6х6 см. Обичал да разказва, че го получил на черния пазар срещу ... 10 кг. маргарин, който пък получил като подарък за двайстата си годишнина. Скоро го сменил с Лайка, която макар и да отстъпвала на средноформатната камера по качество, била много по-удобна за използване. Трябва да се каже, че не робувал на техниката: «Няма никакво значение, какъв фотоапарат използвате», – учел студентите си години по-късно, – «Всеки от тях може дза фиксира това, което виждате. Но вие трябва да го ВИДИТЕ».

Юджийн Смит - по време на десанта на крайбрежието край Окинава, Смит бил сериозно ранен от осколки на японски снаряд. Една от осколките попаднала в главата му, пробивайки бузите, повреждайки езика и избивайки няколко зъба, друга ранила ръката му.
Практически всички статии, посветени на събитието, цитират фразата на Смит след оздравяването му: «Забравих да се прикрия, но получих прекрасна снимка на тези, които се оказаха по-умни от мен»- виж сн. Окинава

Робърт Капа - Бях в окопа целия ден. Когато започна атаката на републиканците, аз протегнах своята лайка от окопа и когато чух откос натиснах спусъка на сляпо". (това признава след доста години изключителният жунгльор и фотоилюзионист бих го нарекъл, които дори имената си сменя)

Приготвих се за направя първата си снимка: войници, до пояс във водата с готово за стрелба оръжие, отбранителни съоръжения и димящия бряг на заден план. Но боцманът, който бързал да се изтегли обратно не разбрал, че се бавя, за да снимам; помислил, че съм се уплашил и ми помогна да сляза със силен тласък в гърба.

Но тези нерезки, пълни с драматизъм почти сюрреалистични снимки предавали хаоса съвсем точно. Именно от тях се ръководил Стивън Спилбърг, когато снимал сцената с десанта във филма "Спасяването на редник Райън". - виж снимките Капа

Прикачен файл:
kkapa.jpg [ 51.18 KiB | Прегледано 7687 пъти ]
kkapa.jpg
kkapa1.jpg [ 51.51 KiB | Прегледано 7687 пъти ]
kkapa1.jpg
ookinava.jpg [ 74.1 KiB | Прегледано 7686 пъти ]
ookinava.jpg
В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 21:29 
админиспамър
Аватар

Моби ти си като някоя енциклопедия :mug:

Дълъг защото може би ми харесва да снимам птици, но скоро не съм.
Иначе си прав за 50мм и ролята на фотографа, но виж какви истински снимки беше пуснал и с 200мм :up:

А аз май съм си от снайперистите щракачи повече :roll:

В началото
 Профил  

minolta9
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 21:36 
Аватар

Рег.: 21 Яну 2010, 21:43
За последния кадър се спори дали е възможно да бъде заснет с тази трагика ?

:o

В началото
 Профил  

Mobby_Dick
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 21:48 
Аватар

dynax - бях готов да те класифицирам към свенливите фотографи, а той ... птичар бил :mrgreen:

;) minolta9 - много точно ! ;)
http://macropic.net/RobertCappa.html повече по въпроса.
Както се вижда, авторът е един безспорен шмекер в целият си живот ... от друга страна пък понякога искрен и признава това онова :D
Трагичната истина е, че във фотографията която мирише на репортажна шмекерите доминират, пък и мъкнат цели стада по себе си :lol:

В началото
 Профил  

Mobby_Dick
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 22:25 
Аватар

Аз снимам птици с улраширок зум - снимката Leica Digilux :)
Не е лесно да нацелиш така , че да скриеш и натрапчивия беграунд.

А да се завреш под-колелата на мотора е някак по-така ...нали...просто перспективата е друга, съпричастническа ...предното коло става по-голямо (уф как грозно ми звучи това точно сега ако знаеш ... щото скоро се завирах там, ама принудително и без апарат, та съм с превръзка) :mrgreen:

Прикачен файл:
LEICA DIGILUX 1.jpg [ 143.88 KiB | Прегледано 7672 пъти ]
LEICA DIGILUX 1.jpg
Коментар: Посрещане във Венеция
Sony R1.jpg [ 127.29 KiB | Прегледано 7672 пъти ]
Sony R1.jpg
Sony R1-1.jpg [ 148.63 KiB | Прегледано 7672 пъти ]
Sony R1-1.jpg
Sony R1-2.jpg [ 203.35 KiB | Прегледано 7672 пъти ]
Sony R1-2.jpg
В началото
 Профил  

Vilian
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 22:49 
модератор
Аватар

Рег.: 21 Юли 2010, 16:56
Wow Mobby_Dick тези са много добри!

В началото
 Профил  

fast_eyebrow
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 23:02 
Аватар
Много добри снимки, качи ги за конкурса на сони

В началото

Mobby_Dick
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 23:05 
Аватар

the_drug
Не мога :D
Публикувал съм ги в нета - фотосайтове , а при Сони конкурса това не се котира ;)
Освен това конкурса е такъв, че искат снимки ОТ ТАЗИ ГОДИНА, и то по опр. серии там разни.
Не може и снимка участвала в друг конкурс някога.
Аз ... уж съм свикнал да спазвам правила :D ;)
Това не е Бг. където на годишен конкурс печели чичовото с крадена снимка при това и извън всякаква тематика :D както се случва постоянно, че и тая година :D :D :D

Ама парите са ужасно многоооо....а аз, толко малко снимах за кеф тая пуста година, щото нема файда от това, а набутвацията е голема :mrgreen: :D

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 38 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2