Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 43 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
kiril
  Re: s-log2/3
МнениеПубликувано на: 17 Май 2016, 10:18 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
А7 има uncompressed raw, както го имат никон и канон т.е. Не прилагат криви за компресия. При копресирания роу т.е. тоя дето има а6300, се прилага гама крива подобна на SLog. Може да пробвате дали при компресиран и некомпресиран РОУ има разлика с S-Log. Подозирам, че разликата е само с компресиран РОУ в софтуер на адоби. На А7-ца трябва да се тества, А6300 няма некомпресиран роу......

Подозирам, че разликите дето излизат са бъг в лайтрум. Просто няма правилната гама крива и прилага "нормалната" РОУ крива в-ху образ записан с SLog крива...... (чудя се дали е възможно и да криви цветовете ако си в S-Gammut - S-Gammut май е близо до профото и е по-голямо от Адоби РГБ....от друга страна роу-а би трябвало да е в цветното пространство дефинирано от цветните филтри на сензора. Ама знам ли ги какво точно правят сончовците......)

аналогията с долбито е добра може би....гама криви в телевизията има от 20-те години на 20-ти т.е. 100-тина годинки....

В началото
 Профил  

Реклама

r_russev
МнениеПубликувано на: 17 Май 2016, 13:55 
Аватар

Рег.: 18 Фев 2014, 14:42
Нека уточня: Долу написаното е мое мнение, на база наблюдения, нищо повече. Не ангажирам никой с това.
Основната цел на компресията е по-малък РОУ. Дали РОУ е корегиран или не, може да се приложи и в двата случая.
Считам, че Сони прави някакви /не знам точно какви/ корекции с динамиката, цвета и с ... защото:
На А7Р2 ако се избере РОУ, то белия баланс, ДРО, творческият стил със салтанатите, шумоподтискането, цветовото пространство и .... са активни и директно влияят на РОУ. Това са тия дето можеш да ги "пипнеш", а скритите само Сони знае. Т.е такова "животно - каквото видял сензора" няма. При това без значение дали РОУ е компресиран или не.
На А7Р2 ако се избере РОУ+слог, отново без значение дали РОУ е компресиран или не, динамиката, цветовете са изкривени и това се вижда веднага на мониторчето.
Преди 100 години сигурно е имало "гама криви" при ТВ /не знам/, но със сигурност е имало цветни филтри, но тук идеше реч за разширяване на динамиката.

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 17 Май 2016, 14:07 
Аватар

Уф .. май много се задълбочи темата. Аз исках да попитам просто дали някой има опит със снимки и слог

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 13:13 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
RAW files contain full JPEG Previews that were processed by the camera, using the camera settings you chose when you shot the image.
In addition to basic exposure information, RAW files also store other camera-specific data such as focus point, picture controls, etc.

казано на бг, когато гледате превю от роу вие всъщност виждате малък jpeg вграден в роу файла, камерата не процесва роу файла всеки път когато искате да го видите.
Отделно си пази мета данни с какви настройки сте снимали.

С-лог не е ли същото само че за видео.
Кое съхранява повече инфо с-лог или компресиран роу, не мога да кажа, но с-лог срещу некомпресиран роу, мисля че битката е изгубена.
От А7Р2 спокойно се възстановяват 5 стопа недоекспонирано, което е ИСО 100->3200 абсолютно използваемо за тази камера. Със сигурност вкарва шум, ама с-лога почва с шума от ИСО800 и го качва 2 или 3 стопа.

Не виждам проблем да се снима 1 сек видео и 1 кадър от статив в стая срещу прозорец и после да се сравнят.

Ето това е около 4,5 Стопа бутнато, докато бях там и го гледах изобщо не забелязах че има няколко вътрешни кръга с фонтани, всичко беше бяла мъгла.

Изображение

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 14:46 
Аватар

JohnyWalker - Снимката е страхотна! Поздравления! Убеден съм, че всичко което си написал с "дърпането" на тъмните участъци е така. Вярвам. Обаче:
- Какво се получава ако дърпаш прегорели участъци?
- Няма база за сравнение по една снимка.
Относно малкият jpeg вграден в роу файла имам следните задръжки:
-При натискане на бутона зуум се чака 2-3 сек. да се овори този малък файл, защо толкова бавно?
- Как от този малък файл можеш да видиш на 100% детайлите?
Имам някъкъв блед спомен за малкия ЖПГ, че се използва от компютъра да видиш за коя снимка става въпрос, но само това.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 17:04 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
Мерси. Не съм връщал изгоряло на А7Р2, но на А7Р спасяваше поне 1 стоп. Ще пробвам и ще докладвам :)
Изчакването от 2-3 сек. след зум точно потвърждава теорията ми, че нормално гледаш превюто след зум чакаш да се изрендва роу файла.

ПС: Щракнах 2 кадъра на бързо, без проблеми върна 2 стопа в прегорялото.

ППС: Горната снимка нямаше как да се случи ако разчитах да спася изгорялото, затова нарочно я недоекспонирах 5 стопа снимайки на ИСО100 с надеждата да компенсирам в последствие. Можех да разчитам на камерата да си избере ИСО3200 или дори 6400 но тогава щяхте да гледате това което аз виждах бяла мъгла. Вече престанах да снимам бракет. :)
А7Р2 не прави чудеса, но е по-добре от телефон :snap:

В началото
 Профил  

марвес
МнениеПубликувано на: 18 Май 2016, 23:54 
Аватар
A7RII връща 2.3 стопа прегоряло.

Има много лесен ETTR вариант със ЗЕБРА режима, за всички Sony-та, но при A7RII е следното:
1. Включваме Зебра
2. Кадрираме и въртим EV стойностите с колелцето, докато не премигне някое петънце в зебра.
3. В този момент добавяме +2EV и правим кадъра.
4. DONE! Кадърът е готов за готвене в RAW конвертор.

При останалите сонита в точка 3 обикновено стойността е +1EV

В началото

simbon4o
МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 00:22 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
Значи единия стоп изоставане в сенките(където тестват дпревю) се компенсира от 2 стопа в светлото - това е много добре :).

Още не ми е останало време да замеря лог профила има ли някакъв положителен ефект над динамичния обхват в "роу".

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 09:11 
Аватар

Това със зебрата е интересно. Не го знаех. Ще пробвам.

В началото
 Профил  

марвес
МнениеПубликувано на: 19 Май 2016, 09:45 
Аватар
Понеже цитирах по памет, забравил съм важни уточнения:
1. Зебрата да е настроена на "100+"
2. Меренето на Multi (може и друг, но ако камерата е неподвижна, тоест да не си промени стойностите на мерене по време на качване на +2EV)
3. Creative Style на "Standart". Тук ако се промени "Contrast" в подменюто на различно от стандартното (нула), ще трябва да се търси нова оптимална стойност за добавяне на +EV при най-малкото премигване на зебра.

В началото

simbon4o
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2016, 21:01 
Аватар

Значи наскоро се заиграх малко с тестове и ето какво видях :)

Кадрите са снимани на М при едни и същи настройки, единственото което съм бутал са пикшър профилите. Първия кадър е без, втория Cine3, третия Cine4 и последния Slog2.

Изображение100%crops_0000_Layer 5 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображение100%crops_0001_Layer 4 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображение100%crops_0003_Layer 2 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображение100%crops_0004_Layer 1 by Simeon Kolev, on Flickr

Файловете са конвертирани с яко напъване в конвертора, за да се видят по-ясно ограниченията и какво дефакто правят тези настройки. Заигравките продължават, това съм почти 100% сигурен че са го направили без да искат от сони и съм на 90% сигурен, че ще намеря начин да го ползвам като предимство :). Аз както си го обяснявам кривите от пикчър профилите се записват в роу файла защото има видимо предимство на Cine4 спрямо без профил примерно, което ме убеди да си направя профил специално за целта и да си снимам снимки с него като снимам на равно или повече от 200исо. Предстои да гърча лог-а и сине4ката да видя къде са ограниченията и има ли смисъл от лог-а. За сега ми се струва, че лог-а се държи по-добре при снимане на много високо исо, но трябва да тествам повече. Определено влияе и на шума в сенките на роу файла(явно шумоподтискането в роу е различно с лог профила).

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2016, 21:22 
Аватар

Без профил
ИзображениеDSC08674p by Simeon Kolev, on Flickr

Cine4
ИзображениеDSC08676p by Simeon Kolev, on Flickr

Slog2
ИзображениеDSC08677p by Simeon Kolev, on Flickr

Предстои да си поиграя с последните два да видя какво може да се изцеди от тях. Лог-а можеби трябва да се експонира по-нагоре... понеже оставя огромен запас там, на нощни сцени с улично осветление ми допада защото няма изгаряне, но сенките страдат малко. Ще видя как ще се представи, ако го снимам по-светъл... дефакто ще трябва да вдигна исото, но не е изключено и да не се вдигне шума в сенките. И така де, очаквайте включване.

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 13:00 
Аватар

Аз чакам. Интересно ще ми бъде едно сравнение, при сцена с голяма динамика, лог срещу рав. Почти съм убеден, че при слога динамиката е по-голяма.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 10 Ное 2016, 23:45 
Аватар

Само да остане време за тестове :).

Ето един немеродавен тест.
Без профил.
ИзображениеDSC08729p by Simeon Kolev, on Flickr

Слог2
ИзображениеDSC08730p by Simeon Kolev, on Flickr

Определено мести кривата надолу, но и сенките страдат. За сметка на това обаче тук където хайлайта е труден за опазване
ИзображениеDSC08734p by Simeon Kolev, on Flickr

ето без какво се получава.
ИзображениеDSC08733p by Simeon Kolev, on Flickr

Сякаш Сине4 най-добре се държи или поне по-близо до стандартния ми стил на снимане и въпреки това с около един стоп печалба в динамичния обхват.
ИзображениеDSC08727p by Simeon Kolev, on Flickr

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 22:49 
Аватар

Ти да видиш :). Пробите са с еднакви настройки при конверсията на роу файловете с изключение на експожър компенсацията. Наложи се да бутна с половин стоп насам натам да дойдат еднакви. Все пак се вижда, че лог кривата има реално преимущество. Още тестове трябват, но така като гледам има смисъл да се ползва екстрата. Cine4 дава малко по-добър детайл и динамичен обхват спрямо без профил и това без усложнения, лог кривата обаче иска различни настройки. Както се вижда втория кадър с нея е 2 стопа преекспониран и не му стига или е на ръба да прегори(трябва да подбера по-подходяща сцена където нещо да гори с преливка, за да личи къде изгаря) така по-лесно ще се видят границите на обхвата. Все пак смятам, че в диапазона 800-6400исо за стандартно(без профил) снимане лог профила ще има реални преимущества. До 6400 защото вероятно ще трябва да се снима на 25600исо с лога, за да се експонира стандартен кадър на 6400исо това предстои да го пробвам.
Защо има предимство - матриците записват сигнала линейно(така пишеше в нета :)) съответно шума се увеличава към тъмната част на експонацията и намалява към светлите области. Лог-а вкарва крива, която мести сенките в светлата част и така шума е по-малко. Въпреки, че роу конвертора не вижда вярно кривата и файла излиза 2 стопа поне по-тъмен като се отвори първоначално, информацията е там и е добре запазена.
И да преминем към малко семпли.

Изображениеhigh-iso1 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображениеhigh-iso2 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображениеhigh-iso3 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображениеhigh-iso4 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображениеhigh-iso7 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображениеhigh-iso6 by Simeon Kolev, on Flickr

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2016, 22:28 
Аватар

И така, мисля че доразбрах къде какво може да прави това нещо :).
Разликата между сине4 и слог2 е точно 2 стопа. Като роу файла сниман с лог кривата дава съвсем малко предимство в сенките при това положение, което може и да е софтуерно шумоподтискане, може и да е заради различния начин по който роу конвертора работи с файла предвид че влиза в него по-различно изглеждащ преди обработката... фактите са, че без профил динамичния обхват е една идея по-малък. Cine4 помага малко в светлите области на всякакво исо(200 до 25600), сенките са кантар с без профил сякаш. Слог2 добавя още една идея повече използваем динамичен обхват, но има ограничение. Ако стандартно ще правите снимка на 6400исо, за да се експонира по същия начин трябва да се снима два стопа нагоре т.е. 25600исо. Един вид до там е, по-нагоре недоекспонира сенките. Факт е обаче и че пази най-добре светлите области. Некомпресирания роу също помага не малко на тъмно, но файловете са големи :).

Ето семпли, препоръчвам да се гледат на макс размер във фликър понеже като ги смали фликъра разликите намаляват.

Първо светлите области
ИзображениеDR-gamma-curves by Simeon Kolev, on Flickr

ИзображениеDR-gamma-curves3 by Simeon Kolev, on Flickr

После сенките
ИзображениеDR-gamma-curves4 by Simeon Kolev, on Flickr

ИзображениеDR-gamma-curves5 by Simeon Kolev, on Flickr

После само двата профила на по-ниско исо сравнени.
Изображение2DR-gamma-curves by Simeon Kolev, on Flickr

Изображение2DR-gamma-curves4 by Simeon Kolev, on Flickr

Изображение2DR-gamma-curves2 by Simeon Kolev, on Flickr

Значи като цяло не е кой знае какво, но не е и като да няма ефект. Определено ще го ползвам като снимам на по-високо исо. Винаги съм искал динамичния обхват на 200исо да ми е като на 100, понякога като пейзажя се двоумя дали да вдигна исото за малко повече скорост или да отварям блендата, сега спокойно ще си снимам на 200исо все едно е 100 понеже то си е като пусна Cine4.

Интересно ми е на други камери така ли е, някой ден ще пробвам на А6300. На А7II разбрах, че профилите работят на различни минимални иса и може да няма същия ефект...

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2017, 13:13 
Аватар

Рег.: 23 Яну 2014, 11:52
Тези дни направих някои проби със Slog2 поне и май наистина има ефект. Симо, стига да си зиградил някаква собствена теза за другите най-добри параметри, може да споделиш. ЕДинствено все още не мога да разбера 2 неща . Първото е дали това преекспониране с 2 стопа (например) го правя още в камерата и вместо 6400 задавам 25600 или мога да го бутна после в LIghtroom с +2. В моя слуай бях пробвал със скорост 1/4000 в нас на по-тъмно и ISO 6400 и после пушнах с окоило 2 стопа в Lr + Blacks още нагоре и се получава май доста добре като шумоподтискане. И второ - тъй като нямам навика да работя с Capture One,. като импортна RAW файл със слог2 в Лайтрум , как най-бързо и лесно взъстановявам реалните цветове еквивалентни на снимане без профил напеример (Standard)???

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2017, 13:58 
Аватар

Мисля, че видях откъде е за тонирането в Lightroom. В Camera calibration секцията при мен по подразбиране стои на Proces: 2012 и профил: 160S-SO каквото и да значи това. Избрах Camera Standard.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2017, 18:52 
Аватар

примери
Вижда се кое на какви настройки е правено :)
Камера стандарт е зле, жълтее и е едно... странно. Като джепег от първа генерация А7.

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2017, 20:15 
Аватар

Само кажи ти кой слагаш после, с другото ще се оправя :D Т.е кое вместо камера стандарт?

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2017, 21:30 
Аватар

адобе или моя профил дето си правих с X-rite картата :)

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 43 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2