Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 25 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
eneuro
  Препоръка за първи бърз прайм?
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2017, 19:36 
Аватар

Рег.: 06 Авг 2017, 18:44
Тъй като това ми е първият по официален пост тук (и имам намериние да продължа да поствам, тъй като съм голям фен на алфите), на бързо с 2 думи.
Просто любител, от скоро се занимавам с фотография, в момента притежавам A6000 заедно с китовия 16-50.
Реших, че е време да ъпгрейдна и да си взема прайм. Тъй като съм все още студент и бюджета е доста нисък, прекарах доста време в разучаване и намиране на най-добрия bang for your buck. В крайна сметка след доста проучване и лутаница се спрях на Sigma 30mm f/1.4 C. Обектива в повечето тестове е супер sharp, до колкото знам има проблеми с distortion-a но се оправя post. И също така цената му е доста доста приемлива. Мнения на хора, които са ползвали обектива и дали са доволни? 30mm (45 еквивалент) горе-долу е доста приемлив за all around фотография и това, че е доста бърз ще помогна и с нощното снимане. Също така, има ли някой не толкова известен бърз прайм, който да ми е избягал и да е по добре сделка в съотношения - цена-качество?
Благодаря предварително и се надявам да не нарушавам някое от правилата във форума с тази тема.

P.S - Колко зле е дисторшъна наистина? И в lightroom-a се надявам че има preset който да го коригира?

В началото
 Профил  

Реклама

wrongname
  Re: Препоръка за първи бърз прайм?
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 10:42 
Аватар

Рег.: 29 Мар 2012, 23:40
Привет,
пресет до колкото си спомням нямаше, но това не е чак толкова голям проблем. Снимал съм малко с обектива и впечатленията са ми основно положителни. Може би това е един от най-смислените избори под 1000лв за кроп система в момента, така че не го мисли много, взимай и снимай, а времето ще си покаже дали това е твоята дължина или не.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 12:48 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
Видях поста преди 2-3 дена, но ти като, че ли си отговорил на всичко сам. :-)

На твое място бих залитнал по ленс-турбо и ръчен "прайм", но ако АФ и оптични качества са приоритет може би Сигмата е добър избор.

В началото
 Профил  

borjabobby
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 13:25 
Аватар

Рег.: 22 Фев 2013, 02:22
Аз на моя Некс за общо снимане и най-вече за стрийт използвам Sony E 16mm f/2.8
Доста съм доволен от него а и е на приемлива цена - 580 лв. е нов, втора ръка в ebay е около 170 долара. Пък и може да му закачиш конвертер за още по-широка визия или дори фиш ай.

Flickr/500px/FB Page

В началото
 Профил  

ailivanov
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 15:50 
Аватар

Рег.: 12 Юли 2011, 10:55
Аз имам само 2 обектива за моят А6000.
SEL50F18, който много ми харесва с единствения недостатък за необходимост от пространство при снимки в помещения и Sigma 19mm F2.8, който взех от UK за 300 и малко лв нов преди 2 месеца. От него също съм много доволен при групови снимки и решава проблема за липса на място в помещенията.

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 20:33 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2015, 02:01
Щом ти е нисък бюджета, то предлагам сигма 30/2.8. Не помня от кога не съм я свалял. Другата сигма е прекалено голяма за А6000. Отделно въпреки, че е 1.4 на тази бленда не е добра. Оправя се към 2.0. Малката сигма си е резачка още на 2.8. С парите които ще спестиш, може да си вземеш още една сигма примерно 19/2.8, а защо не и трета 60/2.8 ако ги вземаш на старо. Макар, че вместо 60/2.8, предпочитам Sony 50/1.8.
Иначе вариант е сони 35/1.8. Малък , а има и стабилизация, но пък по-скъп.

В началото
 Профил  

eneuro
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2017, 21:40 
Аватар

Първо, благодаря за всичките отговори!

От време на време снимам low light, за това и се насочих към 1.4. Чувал съм доста добри неща за 2.8 и тя също е възможност. В момента колега от форума продава Pentax-M 50mm F/1.7 + преходник и се чудя дали да не опитам да снимам с пентакс-а и да видя как е. Влиза доста в бюджета и фокуса не е проблем заради peaking-a. Като за първи прайм звучи добре, макар че 50mm ще ми идва малко тясно, но като за начало на супер нисък бюджет звучи като добра идея. Мнения?

В началото
 Профил  

filipon
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2017, 10:28 
Аватар

Рег.: 30 Сеп 2015, 02:44
Ако снимаш статични обекти липсата на АФ не е проблем но ако снимаш нещо което мърда ще е по-трудно с ръчка. Също така не очаквай чудеса от обектив на 40 години на напълно отворена бленда.

В началото
 Профил  

tishovsx
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2017, 10:48 
Аватар

Рег.: 05 Фев 2017, 20:27
Чудеса от стари ръчки не се очакват.
Но се намират и добри за малко пари.
Един пример, без някаква претенция от преди малко.
Konica Hexanon AR 50mm F1.8@1.8

Прикачен файл:
DSC03640.jpg [ 397.53 KiB | Прегледано 1449 пъти ]
DSC03640.jpg

eneuro
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2017, 10:56 
Аватар

До колкото видях, при 1.7 е леко софт, при 2 и 2.8 е доста добре и 4 вече е перфектен. Мисля да го използвам основно за портрети и close up shots. Тъкмо с peaking-а ще се науча да снимам ръчно. Като за 50лв е доста остър и бърз и предполагам, че ще е доста добър за учене. Все пак ако някой има опит с конкретния обектив или подобен може да споделя още мнения.

В началото
 Профил  

sayman
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2017, 22:50 
Аватар

Рег.: 20 Юли 2016, 22:30
Старите стъкла са ми на сърце. Имат характер. За тия пари не знам какво се замисляш.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2017, 23:53 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Хубава е Сигма 30/1.4.

Друг вариант с аф е 28/2 на Сони.

Ръчни може също. На тая дължина няма евтини хубави и светли обективи.

Може би да кажеш какво ще се снима. С кроп апарат 50мм е за портрет. 30мм е някакъв вид универсален обективи. Универсално е може би 20 до 35.

В тая връзка май има хубав 21/1.4 на самянг с ръчен фокус за кроп безогледалка.

В началото
 Профил  

eneuro
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 08:50 
Аватар

За сега Pentax-a върши хубава работа (M 50mm f1.7), за учене и забавление и е супер за цената си.

Samyang-a е хубав, но за сега ще търся нещо с AF тъй като ми е по скоро като за all-around lens.

T.че ще бъде между Sigma-та и Sony-то. Доста съм чел за Sigma-та ревюта и е доста sharp. Sony-то не съм го гледал тъй като не бях се замислял за full-frame вариант. Относно какво ще се снима - като цяло всичко, търся в момента бърз прайм с който да свикна да правя zoom-a с краката, и около 25-35мм на кроп ми се струва добре като за начало, нито твърде широко, нито твърде тясно. Понякога снимам в тъмното и за това го исках да е бърз, но не съм сигурен дали ще изисквам чак 1.4, 2.0 би било достатъчно според мен.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 09:07 
Аватар

ПРавих едно сравнение как седят подобни обективи на кропка

viewtopic.php?f=137&t=6546

В началото
 Профил  

eneuro
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 10:47 
Аватар

Да, аз го гледах това преди няколко дена. Като начинаещ не виждам много разлика между 30 1.4 и 28 2 в картината, не смятам, че Сонито с нещо е доста по добре за да оправдае тези 250лв отгоре, все пак хората които са ползвали и 2-та могат да споделят лични впечатление тъй като веднъж мисля да инвестирам в такъв тип обектив и ако наистина тези 250лв отгоре си заслужават ще се събира и за тях (другите вече със сигурност са извън бюджета).

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 14:00 
Аватар

сигмата е мнгоо готина като картинка. Проблема и е, че ако затвориш блендата нещо АФ не работи като света. Следящия фокус не е като света. Мисля, че сигма просто ползват много стара версия на АФ на апарата, като първите безогледални.

Сонито 28/2 си има всички възможности на АФ система и с апарат като А6300 е впечатляващо бързо. Ама има нещо странно и 24/1.8 например раобти по-надеждно за мен. Павката също писа, че на широка зона 28/2 нещо не избора най-правилния обект върху който да фокусира. Странно е, уж апарата си избира, върху какво да фокусира при широка фокусна зона, но в случая с 28/2 става объркване някакво......примерно снимаш група хора на улицата и със всеки обектив сонитата се усещат да фокусират хората, но с 28/2 може да закове фокус върху някое дърво във фона.....

28/2 видно става за фул фрейм макар да е сходен размер със сигмата.

С дефокуса т.е. размазания фон сигмата е осезаемо по-впечатляваща.

Сонито има дефокус рядко срещан в модерните обективи и има един двама във форума, дето за това му качество/дефект го харесват.

Сони пускат хубави промоции в България! Та в определни условия може цената на сигмата и сонито да съвпаднат.

Сигмата също излиза понякога на промоции в амазон. Моята така я взех и беше под 600 лева. Това беше преди години де и сега може би е поскъпнала и чак толкова евтино няма да дойде, но си заслужава да се гледа.

А има и пазар втора ръка. Сони потребителите поне в този форум не сме кой знае колко много и в общи линии гледаме да не се лъжем един друг....

Втора ръка или промоции означават и да изчакаш добра оферта.

В началото
 Профил  

eneuro
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 14:55 
Аватар

Значи и 2-та имат проблеми с Аф-а, с които ще трябва да се спрявам, т.че това ще го мисля като избера някой от 2-та.

Относно фул фрейм-а не мисля, че скоро ще мога да мина на фул фрейм тъй като реалистично си е доста по-висок бюджет, който няма да е в следващите 2-3 години поне. А и все пак съм просто любител.

Относно дефокуса и бокето доста ревюта съм виждал в които възхваляват Сигмата (разбира се, като се има в предвид цената й).

Аз така или иначе мисля да си ги докарам в България от Америка заради цената на долара в момента и възможността да го направя през човек без да плащам мито и тн. Сигмата ми идва на 550лв , Сонито идва на 740лв (нови). При тези цени смятам,че сигмата>сони в категория цена-качество. Алтернативно виждах няколко 28 f2 втора ръка за 600-650 в България.

Леко се опарих от втората ръка с един китак 16-50 който след като го купих на 2-ия ден блокира и камерата не го разпознаваше, за това ако си взимам 28 f2 втора ще трябва да го търся и с гаранция. което още повече му дига цената.

В крайна сметка Сигмата звучи като по добър вариант и ще чакам все пак месец-два. Ако попадна на някаква изключителна бройка 28 f2 ще я взема, ако не ще внасям сигмата и това е.

И благодаря за изчерпателния отговор, за това и питам тук в този форум.

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 16:21 
Аватар

Рег.: 23 Яну 2014, 10:52
Макар да имам 28 2.0 (тогава го предпочетох заради по-широката визия , която все пак дава и това, че е фулфреймски), щом засега ще снимаш само с А6000, според мен вземи Sigma 30 1.4. заради блендата, дефокуса. В крайна сметка и двата обектива са такива, че и да ти омръзнат, могат да бъдат сравнително бързо продадени или заменени за друго. Давам пример с 3 мои кадъра с 28 2.0, който аз лично много си ги харесвам и при които се и усеща по-широката визия, но и признавам че при подобни милиметри и бленда човек постоянно се изкушава да се приближава още и още д снимания обект с цел да има повече дефокус и боке. От друга страна пък стига да не е прекалено, често така стават едни от най-интересните и въздействащи снимки:

https://www.flickr.com/photos/124318089 ... 434070584/

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 16:33 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 13:12
Колега,голяма грешка е да разчиташ на пийкинга.Има други начини.Както каза и адаша за тънки пари,не го мисли,но ръчката не очаквай да е песен и то на отворени бленди.Снимал съм с 50/1.7,не бях особено впечатлен,ама за 50 кинта навремето си беше чук.Нямам идея как ще се държи на 6000/моя го продадох преди бая време/но го бях закачил на К5II и си го ползвах от време на време.Успех с покупката.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

A7II;SIGMA 50/2.8 MACRO;SONY 50/1.8.

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 16:42 
Аватар

Рег.: 23 Яну 2014, 10:52
Да, съгласен със Симо по отношение на пийкинга. С времето се убедих, че фокус зуумът е най-верният помощник и това е. Но...има и едно голямо НО в подкрепа на пийкинга и скоро го подсказа именно Киро. Нали той търси очертания, контури, които да са именно контрастни и да ги подчертае в избрания цвят (червен, жълт или бял). Та както Кирето каза, има един трик и той мисля е доста успешен. А именно стойностите за контраст в самия апарат да са вдигнати на +2 или +3 и нивото на пийкинга обаче да е според мен Low (за да е по-обективен). Така и помагаме на нашите очи все пак да преценим и без зуум всеки път кога нещо е на фоус. Аз лично имах по-малко брак с пийкинга по този метод. И разбира се, методът с пийкинг в червен цвят и снимане в черно-бял режим - това за мен е най-успешният метод. Единствено JPEG файловте ще са в Ч/Б, докато RAW файлът разбира се си остава цветен.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 16:59 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 13:12
spotter84 написа:
Да, съгласен със Симо по отношение на пийкинга. С времето се убедих, че фокус зуумът е най-верният помощник и това е. Но...има и едно голямо НО в подкрепа на пийкинга и скоро го подсказа именно Киро. Нали той търси очертания, контури, които да са именно контрастни и да ги подчертае в избрания цвят (червен, жълт или бял). Та както Кирето каза, има един трик и той мисля е доста успешен. А именно стойностите за контраст в самия апарат да са вдигнати на +2 или +3 и нивото на пийкинга обаче да е според мен Low (за да е по-обективен). Така и помагаме на нашите очи все пак да преценим и без зуум всеки път кога нещо е на фоус. Аз лично имах по-малко брак с пийкинга по този метод. И разбира се, методът с пийкинг в червен цвят и снимане в черно-бял режим - това за мен е най-успешният метод. Единствено JPEG файловте ще са в Ч/Б, докато RAW файлът разбира се си остава цветен.

Павка така е,аз на моето 6000 го бях намалил максимално,през визьора имах страшен брак,а през лв-почти никакъв.Визьора на 6000-то и друг път е коментирано е зле,само за сравнение с 6,7,57,58,65,А7R, A77mII и А7II никакъв брак,без значение от стъклото...:)Както и да е зуумът го предпочитам за фино фокусиране,може да се ползва и с аф джамове.Колегата е писал,че ще щрака портрети,което го улеснява в ползването на ръчка и съответно проверка на кадъра,но за събития си е тегаво.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

A7II;SIGMA 50/2.8 MACRO;SONY 50/1.8.

В началото
 Профил  

eneuro
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 17:49 
Аватар

Oтносно пийкинга, след 1 час снимане и разчитане на него, при гледането на кадрите след това поне 1/3 не бяха във перфектен фокус. За това си преместих зуум-а на удобен бутон и от тогава нямам толкова проблеми. На пийкинга разчитам само ако нямам време и трябва да заснема за секунда.

Пентакс-а не очаквах кой знае какво от него, просто исках по-бърз обектив (все пак китака на 50мм е 5.6). Доста приятен е за снимане + това, че съм начинаещ и manual focus-a е доста интересен за мен го прави леко забавно и ме кара да снимам повече (предполагам докато не започна да изпускам доста кадри заради фокуса). Ще го задържа докато не събера пари за Сигма-та или Сони-то. А и все пак обектива в доста добро състояние + uv filter + преходник за e mount за 50 лв си беше супер за мен.

А за 2-та (3) мм разлика между Сигмата и Сони, не мисля,че ще е голям проблем, все пак ще използвам краката, пък там, където не може, ще се мисли нещо.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 25 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща