Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 25 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Майстора
  "Кеф цена няма" - снимаме ли, или се кефим на играчките си?
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 14:04 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
Толкова много теми и дискусии - тук и във ФФ - за нови апарати, матрици, обективи, системи... играчки, играчки. Даваме луди пари (често без да усетим) - а дават ли ни това, което очакваме? Или всъщност очакването (и целта на неспирните придобивки и обновявания) е самоцелното удоволствие от това да имаш по-ново и по-добро?..

Когато критикуваме някой производител (тук мнозина плюят избрания от самите нас Сони) че били алчни, че експлоатирали хобито ни да печелят на наш гръб - замисляме ли се за нашата роля в това? Не се ли навеждаме сами, пък после се сърдим защо ни таковат?...

Повод да стартирам тоя разговор е една много хубава статия на Ерик Ким:
Don't Be a Sucker to the Photography Industry

Какво мислите за гледната му точка?
:snap:

В началото
 Профил  

Реклама

tishovsx
  Re: "Кеф цена няма" - снимаме ли, или се кефим на играчките
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 15:02 
Аватар

Рег.: 05 Фев 2017, 21:27
Човека е абсолютно прав. Аз още щях да си снимам с 20Д, ако можех по лесно да снимам с ръчни обективи.Апарата не прави снимката, той е само инструмент. Аз не съм профи, или такъв дето си изкарва парите с това. Така, че се задоволявам с това което имам.

П.П. Довечера ще снимам луната, извадил съм телескопи и...утре снимки.

В началото
 Профил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 16:53 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 10:24
Гледната му точка е много правилна. Чак на третия фотоапарат(третия и четвъртия ги броя заедно, а не за ъпгрейд - 5Т-то просто се разби в земята), макар и "ентри левъл", намерих в тях всичко, което ми трябва, за да си цъкам "шедьоврите" и нямам намерение да сменям скоро, защото не ми трябва просто. При обективите е малко по-сложно, ама и там вече си изградих системата.
Анти рекламната му философия, трябва да се превърне в религия!

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 18:16 
Аватар

Уважавам ценностната система на някои хора, за които духовната потребност се състои в лично общуване с превъзходна техника. Уважавам дори онези, за които духовната потребност е да притежават тая техника. Всеки с потребностите си, свобода на личността.

Но аз не съм от тях и се боря да не позволявам на 5-те % подобни мотиви, които - признавам - живеят някъде в дъното на подсъзнанието ми, да надигат глава и да ми диктуват решения. Горд съм, че още не съм си купил Лайка, макар сърбежът да е изключителен и от поне 15 години мога да си го позволя без да отнемам от сладоледа на децата си... В по-локален план съм горд, че още си снимам с 6000, макар - колко му е да бях ъпгрейднал до 6500 или поне до 6300. Нямаше да стана по-велик фотограф и нямаше да оправдая имането със снимането си.

Един ден и вярната 6000-чка ще замине за еВау (или за Алфа-форум ; ), но засега има още много хляб в нея, а и аз има още много хляб да ям :roll:

Приятен ви летен уикенд - и снимайте, ей!
:obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

JimmyStoikov
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 18:25 
Аватар

Рег.: 16 Мар 2012, 10:41
Не съм се кефил никога на фотоапарат или обектив, на заснети кадри доста пъти и то истински. Не съм критикувал никога Сони, или поне не си спомням. Сони не е монопол на пазара, ако на някой не му харесва винаги има алтернатива.

facebook
фото-форум

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 22:05 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 09:31
Мен ме кефи самото снимане с ръчни обективи. Имам хиляди снимки, които не съм ги и пипал в лайтрум. А6000 ми е напълно достатъчен за сега. Обективите са друга тема, защото всеки се усеща различно. Купувам един и продавам друг.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 22:35 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
Когато снимам, за да направя снимки техниката е без значение стига да не ми пречи. Обаче понякога някои камери ме радват просто да ги ползвам и снимам заради усещането от тях. Сред тях няма дигитални такива :D

В началото
 Профил  

rostoshev
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2017, 01:40 
Аватар

Рег.: 22 Яну 2010, 22:30
За мен пък колкото по-голяма размер на разпечатана фотография ми дава една камера, толкова по-добре... Ако имах възможност щях и Хаси да си взема или Фейз Уан, или Зинар... Ама не мога. Само А99м2...

Sigma 24-70/2.8
Sigma 105/2.8 macro
Tamron 70-200/2.8
Tamron 200-500/5.6-6.3
Konica-Minolta 17-35/2.8-4

В началото
 Профил  

kery70
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2017, 08:19 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 16:05
Смених няколко камери и системи, през годините. Четири кропски и два ФФ. Сега пак съм на кропка и все още не мога да снимам. Не вярвам камерата с която съм да ме ограничи скоро. Каквото и да взема все същите шитни излизат като краен вариант. Но поне този път не съм вложил много средства.

Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2017, 09:59 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 14:12
kery70 написа:
Смених няколко камери и системи, през годините. Четири кропски и два ФФ. Сега пак съм на кропка и все още не мога да снимам. Не вярвам камерата с която съм да ме ограничи скоро. Каквото и да взема все същите шитни излизат като краен вариант. Но поне този път не съм вложил много средства.

Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

Абсолютно,може би като изкл Бисер и Вили,на останалите не ни трябва фф/може да пропускам някой де/,ама за хобито ни,много по евтини камери ще ни вършат еднаква работа.И аз съм сменил много камери,ама то е защото винаги ми е било мерак да пощракам с нещо различно,но си е само загуба на кинти.Важното е да се снима,а не колко ни струва камерата в раницата и да си я гледаме.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

spotter84
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2017, 10:51 
Аватар

Рег.: 23 Яну 2014, 11:52
За мен поне перфектната комбинация е фул фрейм + кроп. Но погледнато през моите очи на човек, снимаш много портрети и кроп заради обичането да пътувам. Но една малка поправка....А7 II се побира отново в малката ми чанта ако на него седи обектив като Canon FDn 50 1.4.

В началото
 Профил  

Ivan_A
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2017, 11:47 
Аватар

Рег.: 15 Сеп 2016, 13:24
"Кеф цена няма" - снимаме ли, или се кефим на играчките си? - и двете.
Сменил съм много фототехника - интересно ми е, радва ме. Доколкото ми позволяват финансовите възможности, опитвам да пробвам най-доброто. Има смисъл - поне за мен. Вижда се разликата в качеството - дори това ме радва.
Кефя се на производителите, че успяват да създадат такива обективи/камери!
Хубав сензор (сега всички са хубави) + посредствен обектив - не го разбирам. ... т.е. разбирам го в нашите условия=ограничени финанси.
Никоя система не ме е ограничавала, с купуването на каквото и да е не съм станал по-добър фотограф.
... но си е кеф досег/работа/резултат с отлична техника.
И с всяка нова играчка имам по някой добър кадър - стимулира.
Т.е., nyamago, от тези: "... за които духовната потребност се състои в лично общуване с превъзходна техника. Уважавам дори онези, за които духовната потребност е да притежават тая техника." съм. :)

В началото
 Профил  

Saxon
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2017, 11:55 
Аватар

Рег.: 10 Яну 2014, 22:42
Кеф цена няма - факт! Но, зависи кефа от какъв сорт е. Ако кефа е от снимането или от обработката на кадъра, техниката е на втора линия. Ако обаче те интересуват пиксели, размери, килограми и други технически параметри, значи си от хората които винаги ще влагат едни пари в търбуха на производителя, но в това аз не виждам никаква драма - светът е шарен. ;) За мен измеренията са други! Намерих камерата която ми върши работа, имам необходимият ми набор от обективи и това е. Обичам самото снимане, кеф ми е последващата обработка, затова и давам грешни пари за софтуерни продукти, радостното тук е, че както казва адаша - не ми се налага да лишавам детето си от сладолед. Всеки си е бамбашка или както казваше мъдрата ми баба: Свят голям - шашкъни дал Господ!

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 11:58 
Аватар

Стив добавя още една гледна точка (меродавна, мисля) по същия въпрос.

В началото
 Профил  

Fading
МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 12:36 
Аватар

Рег.: 15 Юли 2016, 06:59
И аз съм на същото мнение от известно време. Взеха да излизат камери дето могат да правят почти всичко и няма смисъл да си вземаш по-нови докато старите не се развалят. Както човека казва А9 е супер и може почти всичко. Просто в БГ малко хора биха си го взели, защото камерата е скъпа за нашите стандарти и е пълно с крадци та удоволствието от снимане може да бъде убито от страха да не ти откраднат скъпата камера :D Но реално ако имаш такава камера не ти трябва нещо по-добро, защото трудно ще си оправдае разходите.

В началото
 Профил  

borjabobby
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2017, 13:44 
Аватар

Рег.: 22 Фев 2013, 03:22
Никога не съм бил привърженик на това да следвам новите тенденции и "мода" в снимачната техника.
За мен по-важен е крайния резултат и какво усещане носи когато го гледаш от това с какъв апарат е заснет и с какви мегапиксели.
Виж за обективите нещата седят малко по-различно. Спомням си, че едно от първите неща, които научих като се захванах с фотографията беше, че тялото е консуматив, а обективите са истински ценните в системата, която фотографа си изгражда. Вярвам, че си заслужава да се инвестира в оптика, но пак с условието че покупката е наложителна.

Изпратено от моят Redmi 4A с помощта на Tapatalk

Flickr/500px/FB Page

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2017, 17:53 
Аватар

Рег.: 24 Юли 2015, 22:22
Да, кеф цена няма, но много бързо ни свикнаха да гледаме на голямото повишение на цените, като нещо съвсем нормално. А99-2 е на почти двойна цена от предшественика си, за разликата в цената на а6000 и а6500, няма какво да говоря. Май в никоя друга индустрия няма такива разлики. И обясняват колко са скъпи новите екстри и как това е апарат от друго поколение, след има-няма една, две години. И след година- пак същото.. Не, че като си чешем езиците, ще променим нещо, но може поне да се оплачем. Доколко обективите са ценни- старите може би да, но новите пластмаси, дето струват по една торба пари и са до първото изтърване- не мисля. Ама се връщаме пак в началото- за кефа и цената. Просто понякога се чудя с тези примерно 1000 лв дето съм ги заделил за нова пластмаса, дали да не отида примерно до Чинкуе Тере и да поснимам с наличните си обективи, вместо да си взема нов и да снимам с него от терасата :?

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2017, 19:17 
Аватар

^ Имаш ли изобщо съмнения по последния въпрос? Аз не бих се колебал нито секунда в полза на пътуването с налична техника.

(Респект, разбира се, към кефа на любителите на снимки от собствената им тераса).

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

В началото
 Профил  

Fading
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2017, 09:12 
Аватар

Рег.: 15 Юли 2016, 06:59
Captain Morgan написа:
Да, кеф цена няма, но много бързо ни свикнаха да гледаме на голямото повишение на цените, като нещо съвсем нормално. А99-2 е на почти двойна цена от предшественика си, за разликата в цената на а6000 и а6500, няма какво да говоря. Май в никоя друга индустрия няма такива разлики. И обясняват колко са скъпи новите екстри и как това е апарат от друго поколение, след има-няма една, две години. И след година- пак същото.. Не, че като си чешем езиците, ще променим нещо, но може поне да се оплачем. Доколко обективите са ценни- старите може би да, но новите пластмаси, дето струват по една торба пари и са до първото изтърване- не мисля. Ама се връщаме пак в началото- за кефа и цената. Просто понякога се чудя с тези примерно 1000 лв дето съм ги заделил за нова пластмаса, дали да не отида примерно до Чинкуе Тере и да поснимам с наличните си обективи, вместо да си взема нов и да снимам с него от терасата :?

Аз отдавна не се чудя. Откакто спрях да купувам и започнах да пътувам се чувствам много по-добре. Винаги си казвам като отида някъде "ей сега да имах онова новото обективче, което си харесах щяха да станат по-различни кадри" ама е по-добре отколкото да стоя в нас с новото обективче и да си казвам "ей сега да можеше да не съм в нас" :D

В началото
 Профил  

tishovsx
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2017, 11:17 
Аватар

Рег.: 05 Фев 2017, 21:27
Аз отдавна вече не купувам обективи. Когато бях с канонската система бях дал една камара пари за 70-200 ис, 17-40, педесятки, 85/1.8 и още какви ли не зумове на сигми и токини...
И в един момент се оказа, че само си ги имам, и не снимам. Дойде ми акъл в главата и разпродадох всичко. Разбира се на загуба, щото "кеф цена няма" :-) И още, стативи, моноподи, чанти големи, да побера техниката...абе изтрещела работа.

Поздрави на всички.

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2017, 11:33 
Аватар

Рег.: 30 Мар 2012, 00:40
Най-якото от всичко е да имаш един обектив, някакъв нормален около 50мм и да снимаш само с него. Това нещо развива страшно много креативността в човек. Лошото е, че има кадри които си искат тяхното и няма как. От много време се мъча да намеря точната комбинация за мен и тя се върти някъде между 14 и 50мм, с по-дълго ми е страшно трудно.
90% от снимките ми са с един стар Канон ФДН 50 1.4 и Сигма 14 2.8 също, но не баш толкова архаична.

Поздрави,

В началото
 Профил  

Captain Morgan
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2017, 12:48 
Аватар

Рег.: 24 Юли 2015, 22:22
Хаха, Марто и аз стигнах до същата мисъл и затова взех Сигмата. Още като взех Некса от Симо, се заканих че няма да вляза в матрицата на АФ стъкла и ще го ползвам само с ръчки. Е добре, ама явно не съм толкова добър в ръчния фокус и в доста моменти изтървах я "момента", я фокуса. Разбрах, че поне едно АФ стъкло, ще трябва да взема :think: . Пробвах да ходя само с 35 или само с 50мм и накрая една Минолта 45мм ми се видя най-удобна. 35 също не беше зле, но Сони 24/1.9 е мноого далече над бюджета. И така, засега ще марширувам с 30мм напред- назад и ако се получават нещата, може да ъпна на 30/1.4.
Със здраве!

П.П. Всички коментари за кеф, цени и т.н. които съм направил, се отнасят само за любителско снимане и за "кеф", каквото е и заглавието на темата. :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 25 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща