Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 18 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
kiril
  На път с телефон?
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2017, 10:38 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Здравейте,

мисля си за една разходка със снимане по-дълга. Естествено ще е яко да мога да качвам снимки и малко да ги обработвам преди това. Хубаво е и бек ъп да има на снимките. От друга страна лаптоп не ми се носи никак - все пак тежи повече от един хубав обектив. Та оставаме на телефон (наскоро си взех един почти околкто малък таблет) или 10" таблет.

Искам да питам длаи имате опит с подобна конфигурация?

Идеите ми са:

1. Да си взема хард диск на който да си свалям снимките.

2. Да си обработвам на телефона със снап сийд или новия Лайтрум

Та се чудя това правили ли сте го?

Как копирате роу файловете от апарата до диска?

Големи роу файлове проблем ли са за телфона при обработка?

Хард диск към телефон работи ли добре?

Гледам по мрежата има клипчета разни. Ама моя телефон като му закачих диск вчера и искаше да го форматира....Не съм на ясно също дали телефона може да работи с две USB у-ва еднвременно т.е. диска и апарата. Ако не може трябва явно апарата да е на wifi и диска на USB. Ама ще ми трябва да си напиша някаква програмка дето да копира RAW файловете от Wifi. През Wifi апарата се вижда като web сървер.

SSD в кутия по-добре ли е от въртящ се диск?

В началото
 Профил  

Реклама

wrongname
  Re: На път с телефон?
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2017, 11:06 
Аватар

Рег.: 30 Мар 2012, 00:40
Кире, що не си ги спестиш тия неприятности и просто не си вземеш лаптопа.
Много по-лесно и истински ще стават нещата.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2017, 11:59 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
От личен опит:

- Големият таблет си е лаптоп (макар и по-лек, си е калабалък в чантата, грижи и тревоги, и пр.)
- Никое походно (мобилно) устройство, дори върховите таблети, не ти дава прецизността и качеството на обработката като на компютър. (Поради ред причини от видим детайл и цвят на екрана, до процесорна мощ и памет за сериозен ЛР/ФШ + плъгини).
- Т.е. с походните устройства си е компромис. Аз третирам тези обработки на път (спрях да ги правя на таблет, все още ги правя на телефона) като временни - само да се забавлявам в чакални и самолети и 'да видя какво ще излезе' -но с идеята като се прибера да си ги направя 'като хората' на компютъра.

Действителността:

- Някой беше казал, че "няма по-перманентно нещо от временното" :lol: Обикновено не намирам време да повторя обработка за по-добро качество и се задоволявам с временната. Добре е поне, че на път пипам за проби само отделни кадри - далеч не всичките и после имам достатъчно материал за обработки 'от нула', вместо да повтарям.
- Това се затвърждава и чрез прибързаното споделяне на недоклатената походна обработка на Фликър, нашенските форумчета, или с близки през Скайп и Уотсап. Народа ако вземе да хареса някой такъв полуфабрикат, какво да му подобрявам? :confusion-shrug: Случва се (нерядко при това) такава временна полу-снимка да излезе в Explore или във ФФ незнайни 'Б' автори да ѝ дадат неочаквани точки - при все, че е от SnapSeed вместо от мощните програми, които имам заредени на лаптопа.
- Намирам баланс между походна и 'както трябва' обработка, като пипам само малка част, единични кадри (все пак има по-интересни начини за запълване на времето като си някъде другаде, по какъвто и да е повод -работа или почивка).

Иначе прехвърлянето не е проблем. Най-много контрол и избор имаш с жично прехвърляне, но понеже SnapSeed (и други мобилни приложения) не дава/т голяма разлика в качеството между RAW и JPEG (само ти забавят процеса, без видимо различен краен резултат) - най-мързеливия начин си е с PlayMemeories директно от апарата в телефона и - 'пей сърце' :lol:
(Говоря за апарат-телефон, флашки и USB-четци за извдена от апарата карта; не съм пробвал с 'външни хард дискове' защото са твърде едри за из път и заради подозренията, че от несъвместимост може да стане и беля с тях).

П.с. Качените ми кадри от последното излизане с една яхта са половината обработени на телефон там на място, другата половина - с мастити програми на компютър след завръщането. Но не казвам коя половина :-P

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2017, 13:42 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Ами тия малките 10-11 инчови лаптопчета не стават ли ?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2017, 16:16 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2015, 03:01
Точно такова ползвам за из път. Едно 9 инчово асусче. Линукс и corelavtershot 3.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2017, 02:13 
Аватар

ми не ги разбирам малките лаптопи. Чудех се и за такова. Едно врем имах един такъв асус. Той още е жив ама 2ГБ РАМ с Атомен процесор. Телефона ми е с 6 гиги, 8 ядрен процесор и мощен графичен чип.

По принцип може и лаптопче нкяое да помисля. Трябва да видя някое не много скъпо с IPS матрица да е поне и sRGB..... аз сииам един 15", дето за 15" е лек ама си е около 2 кила....

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2017, 10:39 
Аватар

MacBook Pro ти е играта, колкото и да се дърпаш

Sent from my iPhone using Tapatalk

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2017, 11:21 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Аз не разбрах Кире ти от полето ли искаш да обработваш и качваш или като се прибереш в хотел или каквото е там ?
Защото каза, че лаптоп тежал много.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2017, 11:58 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2015, 03:01
Е като още имаш този асус ще не го пробваш как се държи? Сложи му една линукс дистрибуция с lxde работна среда примерно zorin или lubuntu. Качи за проба corela или безплатното Photivo и виж как се държи системата.

В началото
 Профил  

faire
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2017, 18:58 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2016, 14:52
wrongname написа:
MacBook Pro ти е играта, колкото и да се дърпаш

Дори 12’-овия макбук с мобилен процесор се справя повече от идеално с роу файловете на а7р2 в capture one. Цената обаче спира много хора и големия ‘проблем’ с портовете.

Sent from my iPad using Tapatalk

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 11:59 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
Дори 12-инчоеия Макбук (и даже 11-инчовия Въздух) е твърде голям за пътуване. Освен ако не си по работа и ти трябва за делови, нефотографски задачи: тогава може в някой откраднат час да пипнеш и пресни снимки от деня (откраднат час не от бизнеса, а по-често от съня : )

За разнасяне по почивки и екскурзии, обаче, дори таблетите се поставиха по-горе под съмнение. Аз лично съм ги отсял в полза на телефона, навсякъде където съм тръгнал с идея да не работя.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2017, 22:18 
Аватар

Явно не трябва много да му мисля. Повечко карти. Едно ссд дискче все пак си мисля в багажа с едно хъбче би било добре за бек ъп

Изпратено от Tapatalk

В началото
 Профил  

faire
МнениеПубликувано на: 24 Окт 2017, 00:02 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2016, 14:52
WD имат един модел диск с вграден WiFI и слот за SD карта + става за външна батерия. Идеята му е по принцип backup on location, но позволява да си отваряш безжично и файловете през телефон/таблет. Вкарваш СД картата, прави си сам бекъп, като има и ЛЕД индикация за прогреса на прехвърлянето. Организира сам всичко по папки и качва само новите файлове (т.е. не ти прави дубликати всеки път като сложиш картата).
Иначе си е до персонална нужда кое на кой би му свършило работа за обработка и зависи доколко сериозно говорим. Дали чат-пат за някой по-убав кадър или цяла сесия от 1000+. На мен лично и на 15" лаптоп не ми е много удобно що се касае до втория случай.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2017, 00:50 
Аватар

Ако темата е интересна на някой, днес открих решение доста добро според мен.

Майкрософт surface pro. Това си е 100% читав лаптоп с usb с картов четец, с екран дето е 100% sRGB с 13 часа живот на батерия и тежи 780 грама. Има модели с 16г памет и 1тб ссд. Има и нисък клас с 4г памет и 128ссд.....и процесори от м3 до и7. Това тежи колкото айпад но е истинска машина

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2017, 08:00 
Аватар

Кире, провери добре, че май не са баш много удачни тея surface-и. Преди се бях зарибил ама рязко се отказах, не помня защо.

В началото
 Профил  

ailivanov
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2017, 11:19 
Аватар

Рег.: 12 Юли 2011, 11:55
В нета и от познати, които ги ползват, лошо не съм чул за Surface.
И изработката и всичко им било ок.

В началото
 Профил  

ailivanov
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2017, 11:23 
Аватар

Рег.: 12 Юли 2011, 11:55
Ето втора ръка за 470лв с Win10.
http://www.kvantservice.com/Laptopi_detaili/Artikul_11659_Surface+Pro+1514.html

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2017, 15:55 
Аватар

Благодаря!

Ето тука намерих малко фотографски ориентирани ревюта

https://petapixel.com/2017/06/15/review ... ographers/

https://fstoppers.com/review/should-pho ... pro-180131

https://www.anandtech.com/show/11538/th ... volution/6

Последния модел явно е доста добре както и този преди него. За по-ранните не съм ровил достатъчно

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 18 мнения ]