Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 4   [ 72 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
dynax
  Re: Какъв калибратор ?
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2016, 21:59 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Mogila написа:
Ние ти казахме да си вземеш X Rite :)

Проблема не е в калибратора или софта, още повече че ползвах две различни програми.
Профил се създава и калибрацията е супер, но нещо не бачка нормално на моя уинбоус 10.

На лаптопа с уин7 всичко стана за 5 минути и калибрацията/корекцията си работи. :confusion-shrug:

От самият Спайдър като устройство особено в комбинация с DisplayCAL съм много доволен.
Всичко работи, мери, измерва и калибрацията, която се създава наистина е ОК като корекции, константна е и т.н.
Със софтуера на спайдъра и DisplayCAL крайният резултат е абсолютно сходен като цветове.

Ако изперкам още малко може да преинсталирам и компа, но засега не ми се прави.

В началото
 Профил  

Реклама

dynax
МнениеПубликувано на: 09 Дек 2016, 13:46 
админиспамър
Аватар

Ами половин година по-късно най-сетне се наканих да преинсталирам уинбозата...
Сложих 7-ца, инсталирах софта на Датаколор, направих калибрация и всичко си е точно.

Даже вързах и калибрирах два монитора - един DELL 2007wpfb и HP-то като втори.
Профилите се зареждат и засега всико е еднакво в браузъри и лайтрууми.
Има разлика в калибрацията между двата монитора обаче:
Делчето е по-топло и червеникаво, а ХП-то леко по-жълтеникаво,
а бях си ги оставил да загряват около час и повече.
Може би ще направя повторна калибрация или ще ползвам безплатния софт
дето бях писал някъде назад, че тогава ми се стори по-готин от този на Спайдър 4.

Абе въобще всичко си стана, както трябваше да бъде и първия път :pc: :roll:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2016, 16:17 
админиспамър
Аватар

Аз сам си пиша, но да завърша с хепи енд. :-)

Уин 7 дето сложих почна да се рестартва сам с някакви грешки и пак съм на 10,
но този път го свалих от сайта на Майкрософт - https://www.microsoft.com/en-gb/softwar ... /windows10,
след това си купих ключ за 5-6 евро от Ибей и го активирах.

Сега всичко около калибрацията си работи както трябва пак с два монитора.
Явно всичко беше от първия Уин10, който инсталирах от разни торенти. :roll:

:obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2016, 16:25 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 16:42
Този активатор много евтин, само за определен период ли е?

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2016, 16:42 
админиспамър
Аватар

Не знам, пише лайфтайм за един компютър, получих го мигновенно в пощата. :-)
http://rover.ebay.com/rover/1/711-53200 ... IDX%253AIT

Има много из ибей, аз не знам що не съм го направил това преди, а все се занимавам с някакви скапани пиратски уиндоуси, но не знаех, че се продават така ключове.
Вчера просто ми писна и тръгнах да си купувам направо уиндоус 10 и ми излязоха тия ключове в ибей. :-)

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 14 Дек 2016, 14:16 
админиспамър
Аватар

Аз продължавам да си пиша сам в темата за архива ако някой ден пак ми се занимава да знам до къде съм стигнал.

Значи радостта с Уин 10 беше кратка...
Сега като имам два вързани монитора нещата са малко по-ясни:
На DELL 2007wpfb профила на Спайдър4 си работи и се зарежда и виждам еднакви цветове във всчики програми, браузъри и PS&LR.

На HP LP2475w обаче се появи губенето на сатурация в PS&LR - само в тях, не както лятото в половината браузъри и т.н.
Значи отварям един jpeg в IE, Opera, Chrome, Faststone, PS и LR на малки прозорчета в HP-то и щрак, снимката в програмите на Adobe става една десатурирана...., като си я ескпортнеш и отвориш с друга програма си е ОК.
Ако преместя всички прозорци в Dell-а снимката изглежда еднакво във всички програми.
Дори като хвана и дръпна прозореца на LR или PS обратно във HP-то за секунда или повече е "цветна"
и изведнъж 'щрак' отново губи сатурация.... :think:
Като изключа калибрацията на Спайдъра долу от SystemTray отново имам различна сатурация в PS и LR.
Под Уин7 всичко работеше нормално, но искам 10-ката.

Бърничках Color Management опциите в Уиндоус, сменях драйвери за монитора и видеото, но явно се получава някаква обърквация или конкретния монитор нещо не е ОК.
Или виждам "нормалното" само в LR&PS, а другите са пресатурирани ?
Снимката отдолу е свалена от ФФ и отворена в няколко различни програми, но PrintScreen-а, който съм качил не показва реално как ги виждам на монитора :laughing-jumpingpurple:
Реално всички са много по-десатурирани, след PrintScreen, постаявне във PS и Save for Web (SRGB) излиза това, което е долу.
Но разликата в PS/LR я има отново макар и в по-разлчно измерение.

Прикачен файл:
Untitled-1.jpg [ 907.24 KiB | Прегледано 8400 пъти ]
Untitled-1.jpg

======
И да си сложа няколко линка на други нещастници с подобен казус. :D

Wide Gamut Monitor and the path to Sanity
STOP LOSING DISPLAY CALIBRATION WITH WINDOWS 7
Color calibration problems with Spyder 4

Та май софтуерната калибрация си е пълен шит, поне в моя случаи. :shock: :think:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2016, 16:23 
админиспамър
Аватар

Официално приключих с калибраторите... :mrgreen:
Направих хардуерна калибрация на двата монитора от менюто, както беше писал Симбончо някъде.
Горе долу се опитах да ги направя като калибрацията на Спайдъра и сега са супер и двата. :laughing-jumpingpurple:

Извън темата:
Да си го напиша за бъдеще:

HP LP2475w - RGB Custom Color
R 207
G 199
B 235

DELL 2007wpf
R 86
G 81
B 90

В началото
 Профил  

tito86
МнениеПубликувано на: 03 Яну 2017, 13:08 
Аватар

Рег.: 29 Окт 2014, 02:15
dynax написа:
Аз продължавам да си пиша сам в темата за архива ако някой ден пак ми се занимава да знам до къде съм стигнал.

Значи радостта с Уин 10 беше кратка...
Сега като имам два вързани монитора нещата са малко по-ясни:
На DELL 2007wpfb профила на Спайдър4 си работи и се зарежда и виждам еднакви цветове във всчики програми, браузъри и PS&LR.

На HP LP2475w обаче се появи губенето на сатурация в PS&LR - само в тях, не както лятото в половината браузъри и т.н.
Значи отварям един jpeg в IE, Opera, Chrome, Faststone, PS и LR на малки прозорчета в HP-то и щрак, снимката в програмите на Adobe става една десатурирана...., като си я ескпортнеш и отвориш с друга програма си е ОК.
Ако преместя всички прозорци в Dell-а снимката изглежда еднакво във всички програми.
Дори като хвана и дръпна прозореца на LR или PS обратно във HP-то за секунда или повече е "цветна"
и изведнъж 'щрак' отново губи сатурация.... :think:
Като изключа калибрацията на Спайдъра долу от SystemTray отново имам различна сатурация в PS и LR.
Под Уин7 всичко работеше нормално, но искам 10-ката.

Бърничках Color Management опциите в Уиндоус, сменях драйвери за монитора и видеото, но явно се получава някаква обърквация или конкретния монитор нещо не е ОК.
Или виждам "нормалното" само в LR&PS, а другите са пресатурирани ?
Снимката отдолу е свалена от ФФ и отворена в няколко различни програми, но PrintScreen-а, който съм качил не показва реално как ги виждам на монитора :laughing-jumpingpurple:
Реално всички са много по-десатурирани, след PrintScreen, постаявне във PS и Save for Web (SRGB) излиза това, което е долу.
Но разликата в PS/LR я има отново макар и в по-разлчно измерение.

Прикачен файл:
Untitled-1.jpg

======
И да си сложа няколко линка на други нещастници с подобен казус. :D

Wide Gamut Monitor and the path to Sanity
STOP LOSING DISPLAY CALIBRATION WITH WINDOWS 7
Color calibration problems with Spyder 4

Та май софтуерната калибрация си е пълен шит, поне в моя случаи. :shock: :think:

Няма причина да се шашкаш.
Обяснявам ти защо така се получава ако все още не си го установил сам.
Повечето програми за разглеждане на снимки, както и explore-рите, нямат color management и затова ги виждаш пресатуирани снимките. Реалните цветове са тези, които виждаш в LR и PS.
Можеш да ползваш HoneyView - програма за разглеждане на снимки с color management, с нея няма драма.
Това важи за всички, които ползват софтуерна калибрация и имат проблем с еднаквите цветове.

П.П. Проблема не е от мониторите!

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 15:09 
админиспамър
Аватар

Благодаря за менението, разбирам какво искаш да ми кажеш, но при мен има някаква тотална липса на консистентност...
Явно има някакъв проблем в зареждането на тоя профил, нещо в Уин10, видеото, драйвери не е ОК, но не мога да го хвана кое.
И като, че ли след всяка калибрация проблема се изявява под малко или много различен начин, само с Уин7 като, че ли беше ОК.

Бях се зарекъл повече да не се занимавам с калибратора, дейсталирах всякакви спайъри, профили,
уж върнах настройките на Уиндоус по подразбиране, и както писах последно настроих двата монитора от техните менюта.
Но вчера се появи някакъв ужасен бандинг или постеризация в тъмните области в Опера, Хром и Мозила.
Edge, PS, LR, Faststone и Уиндоуската Photos за раглеждане на снимки са си ОК,
но в трите браузъра е някакъв ужас, а черното е толкова черно все едно е пробит екрана. :?
Като отново понякога са ок, примерно в началото като отворя снимка, но след малко се появява дефекта.
Вече не искам никаква калибрация, а просто еднакви цветове във програмите, но и това не мога да получа. :pc:

Днес изкарах Спайдъра от кутията и направих калибрация с DisplayCAL - наистина много добра програма.
Снимката е твоя сайт, после ще ги махна, от ляво на дясно е отворена в PS, Photos, Opera, LR.

Незнайно защо сатурацията и в четирите е еднаква, обикновено в PS/LR пада драстично след секунда или, когато си поиска...
Това ми е основният проблем всъщност.
Прикачен файл:
DSC04582.jpg [ 666.52 KiB | Прегледано 8109 пъти ]
DSC04582.jpg

На следващата снимка минута по-късно просто хванах прозореца с LR и го преместих в другия монитор и го върнах обратно и сатурацията падна.
Това се получава и ако просто прибера прозореца в лентата и го върна, или просто като си гледаш снимката в LR и цък изведнъж избледнява.
Която и от двете калибрации да е вярната не е нормално да превключва по този начин. :confusion-scratchheadblue:
За мен бледата не може да е вярната защото очевидно снимките си изглеждат ужасно, то не е само сатурацията ами и един жълто/зелен отенък...
Прикачен файл:
DSC04584.jpg [ 731.36 KiB | Прегледано 8109 пъти ]
DSC04584.jpg

Както казах вече не ми пуска кое е калибрирано или не - просто искам да виждам еднакви неща във всички програми, но и това не става. :|

В началото
 Профил  

tito86
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 20:14 
Аватар

Нещо се е омазало при теб яко, а може би не :)
Принципно аз също не виждам на всякъде еднакви цветове, ако това ще те успокои.
Реалността, с която съм свикнал е PS и LR, както и всички програми с Color Management.
Конкретната снимка от сайта ми се вижда десатуирана и при мен във LR и PS. Това е истината!
Т.е. най долу в дясно е това което трябва да виждаш. Защо съм я оставил толкова десатуирана не мога да ти кажа. На принт изглежда чудесно... Това малко оф топик беше...

Направи ми един скрийншот на Color preference на Фотошопа да видя какво ти казва там.
Инсталирай си Honeyview. От Configuration при нея избери Image Processing и от там сложи чавката на Use the ICC profile data of the monitor, биеш ОК, рестартираш програмата (просто хикс на снимката) и си готов!
Знам, че искаш да виждаш на всякъде едно и също но аз отдавна съм се примирил с това:)
Когато ползваш подходящите програмки няма грижи, единствено в нета ще ги виждаш пресатуирани леко с което се свиква. Толкова ми е вече набито окото, че вече не ми прави впечатлени :D
На печат всичко е чук, което е важното, както и клиента да не мрънка!
Ако имаш още въпроси ми пиши във ФБ, че по-лесно - Тихомир Йорданов

В началото
 Профил  

tito86
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 20:36 
Аватар

И като допълнение към по горното.
Има решени и за Браузърите и то е FireFox. Има приставка за него - Color Management чрез която можеш да си сетнеш Color Profile-а на монитора. Тогава вече ще виждаш реалността на всякъде :)

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 20:43 
админиспамър
Аватар

Прикачен файл:
Untitled-1.jpg [ 70.63 KiB | Прегледано 8078 пъти ]
Untitled-1.jpg

Това са настройките в PS.
Сега куриозното е, че при тази последната калибрация шопа досега не е изгубил сатурация, седи си шарен....

Отворил съм твоята снимка в PS и в LR отново и в лайтруума става бледа след малко, а в шопа си седи цветна въпреки, че местя прозореца и т.н. :bonk:

tito86 написа:
Нещо се е омазало при теб яко, а може би не :)

Да ама аз преинсталирах 2-3 пъти точно заради това и веднага с първата калибрация нещо се прецакваше,
и всеки път е различно, аз вече им изгубих следата на възможните прецакани комбинации.

Сегашната е шарен шоп и блед LR (поне засега).

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 21:06 
админиспамър
Аватар

Не е на фокус, но се вижда какво става с LR долу.
PS продължава да не губи цвят, каквото и да го правя.

phpBB [video]

В началото
 Профил  

Mogila
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 23:39 
Аватар

Рег.: 22 Яну 2010, 00:46
Аз виждам навсякъде еднакви снимки. Калибрирано с моя X Rite i1 Display Pro.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 23:49 
админиспамър
Аватар

Инсталирай си Windows 10 и ще говорим :-D

Sent from my C6603 using Tapatalk

В началото
 Профил  

tito86
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 00:25 
Аватар

Mogila написа:
Аз виждам навсякъде еднакви снимки. Калибрирано с моя X Rite i1 Display Pro.

Ако виждаш на всякъде еднакви снимки твърде вероятно монитора ти да не Wide Gamut, 16 битови цветове и т.н.
Няма шанс в програми, които не ползват color management да виждат действителните цветове!

В началото
 Профил  

Mogila
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 01:45 
Аватар

Рег.: 22 Яну 2010, 00:46
Ми сигурно не е нямам идея. Дел 2412.. Имах разлики в цветовете на програмите, когато създавах ICC Profile Version 4, която е дефулт. Като правя версия 2 няма проблеми.

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 08:36 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 18:32
Явно с мониторите с разширен обхват има драма някаква. При мен са горе долу еднакви нещата навсякъде. И съм с уин 10.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 09:49 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Win 8 няма проблеми, че единия ми екран е широк гамут а другия е sRGB. С i1 Display Pro и двата си ги минавам. Дела с широкия гамут е изцяло хардуерна калибрация в монитора. Другия си е със софтуерен профил. Както е писал май Живко първата стъпка за стария Монитор е настройка на яркост, контраст и отношението на цветовете и след това софтуерния профил. Цветовете във всички програми съвпадат идеално. Разбира се, някои неща седят по зелени на широко гамутния, ама няма как другия му е кьопаво зеленото. На windows viewer-а не ще да работи добре на по смотания екран - показва си адобиргб цветове и настава мазало. Обаче браузерите и софта на адоби и ц1 нямат абсолютно никакви грижи. Дори мога да ги местя между екраните. Нещо Майкрософт оправиха. Имаше един момент дето правих разни глупости за широко гамутния ама напоследък просто си работи (дори докато пуша се осъмнах да не съм го настроил на сргб....ще проверя все пак)

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 13:29 
админиспамър
Аватар

Това е просто непосилно. :-)

Сега, първо не знам как така скрийншот-а ми хвана горе/долу това, което виждам, преди винаги беше по-цветно от реалността.

От ляво на дясно:

1. Windows Photos - снимката е очевидно най-шарена, чак в повече
2. Firefox с инсталиран Color Management
3. PS на sRGB working space стана блед
4. Honeyview
5. Opera
6. LR

Firefox и Opera изглеждат еднакви (но май не са), въпреки, че е близо до тях Honeyview е различна, има нещо като червено в сенките, тоналните преходи по ръцете не са плавни като при двата браузъра.
Не знам дали на картинката се усеща, но в реалност LR и PS също са различни, LR е по-блед направо като кожа на мъртвец.

Прикачен файл:
Untitled-1.jpg [ 639.73 KiB | Прегледано 8033 пъти ]
Untitled-1.jpg
В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 15:29 
админиспамър
Аватар

Така, има някакъв напредък благодарение на напътствията на Тихомир. :mug:

В смисъл PS, LR, Honeyview и Firefox вече ми показват еднакво бледа картинка, което търсим. :D
При Firefox не бях му задал къде точно е профила на монитора, че да го зареди,
а Honeyview няма такава опция и по подразбиране явно зареждаше профила на 'простия' монитор,
който беше зададен като основен, като им размених местата вече и в нея е бледо.

Май основно драмата се получава защото аз отварям някакви стари jpeg-и за сравнение
и там резликата е ужасно голяма в цвета, сега като и отворя RAW в PS/LR си изглежда напълно нормално шаренко.
След ескпорта си е същото в honeyview/Firefox, но отвориш ли снимката в непрофилирана програма
е някаква ужасна шарения, но от това, просто се абстрахирам щото не е вярното. :D

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 06 Яну 2017, 01:05 
админиспамър
Аватар

Между другото във FastPictureViewer може да се зададе кой точно ICC профил да позлва, за разлика от honey-то.

http://www.fastpictureviewer.com/downloads/

Прикачен файл:
fpv.jpg [ 84.53 KiB | Прегледано 7991 пъти ]
fpv.jpg
Коментар: FastPictureViewer Monitor ICC Profile / Color Management Settings
В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 4   [ 72 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща