Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 11 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Майстора
  Излезе Luminar за Windows
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2017, 16:57 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
Който си няма Мак (или не чете списанийцето ми :-P ) може и да не е чувал за този удивително добър и доста популярен в Епъл-ските среди софтуер. Всеки известен фото-блогър, чиито ревюта и уроци със сигурност следите, го е хвалил и редовно го ползва...

За наш лош късмет писателите му Macphun (автори и на други популярни програми сред Мак ползувателите) твърдо го развиваха и поддържаха само за тяхната ОС. До вчера. След няколко месеца обещания, излезе публична бета версия на Luminar за Windows PC. Докато е в бета е безплатен -
силно препоръчвам да се пробва.

Нарочно е скроен да изглежда, че (уж) не се конкурира с Adobe, за Мак има дори плъгин-и за Лайтрум и Фотошоп (обещават ги в пълната версия и за РС). Но всъщност самостоятелно прави всичко, което и Лайтрум, и не е немислимо напълно да го замени за някои фотографи. Прави и доста повече - но иска сериозно разцъкване да се разбере.

От най-ранните проби съм доволен - дори впечатлен и има опасност да ме зариби :laughing-jumpingpurple: Освен многото функции и интересни пресети, харесва ми инкременталното качество - напр. дори след 20+ филтъра не видях да внася допълнителни артефакти като шумо-подобни гроздове от пиксели (както правят други редактори), или banding (какъвто дори флагманите на Adobe пораждат)...

Изображение
Running cold water by Vladimir Dimitroff, on Flickr

Предстои занимавка :lol:
:obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

Реклама

zenon
  Re: Излезе Luminar за Windows
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 00:03 
Аватар

Рег.: 23 Сеп 2014, 18:50
Софтуера има потенциал, но като интерфейс не е функционален (за мен).
Крашва (разбираемо), липса на каквито и да било системни настройки или аз не намирам (цветово пространство и т.н.)...
Ще го следя с интерес.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 08:18 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
Майсторе, много добър пример си дал, за да НЕ ползваме този софт :)
Я дай роу файла да видя какво могат уиндоските софтуери :)

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 09:26 
Аватар

Софтуера не ти е виновен, само моя лош вкус

Това не е някаква детска програмка с ефекти за Фейсбук и Инстаграм. Като всеки порядъчен редактор, може и 2, и 200; като ножа реже и хляб, и глави.

Luminar е напълно способен и на размазани обекти без детайл, и на дълбоки черни сенки, и на 'хубави' цветове 'право от камерата' - всичко както ти го обичаш. Плъзгачите имат и '+', и '-' посока, въпрос на личен вкус е накъде ще ги дърпаш. И доколко - като всеки читав софтуер може и невидими корекции, и видими - но с мярка, а може и безсрамен екстремизъм като моя. Не съди за неизпробван продукт по опитите на някой с различен от твоя вкус!

RAW файл няма нужда да ти давам, ти ходиш по природа повече от мен: вземи произволна своя снимка и покажи в тая тема какво може Luminar, а не адобските софтуери (тях ги знаем какво могат, ако искаш си пусни тема за тях) :up:

За сведение на посрещачите: не ви продавам тоя софтуер, не взимам комисионни нито в пари, нито в лайкове. Пуснах темата за критично запознаване с нещо, което намирам за интересно, но не задължително. Имам същите наблюдения като Ивайло за доста недовършена разработка, но не съм пищял до фирмата, защото си давам сметка, че е още бета. (Различни фирми имат различни дефиниции за задължителната степен на завършеност на 'публична бета'. За тези е по-скоро 'алфа' ;) )

Първите опити ми дадоха основание засега да продължа да го пробвам. Времето ще покаже дали ще ми остане на компютъра.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 10:13 
Аватар

Рег.: 29 Мар 2012, 23:40
Интересно ми стана, ще я разцъкам на Мак-а, стига да намеря безплатен вариант за проба, примерно демо некво.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 10:16 
Аватар

Споко ще си докараш язва за софт, който не рекламираш :)
Просто не ми хареса измития фон и се учудих дали светлината е зле или софт-а.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 12:19 
Аватар

Ето още една илюстрация - не съм гонил ничий вкус, просто разместих настройките за различна визия от предната.

Прикачен файл:
Snowdonia_Luminar-v2.jpg [ 1.93 MiB | Прегледано 171 пъти ]
Snowdonia_Luminar-v2.jpg

Светлината беше много дифузна, имаше мъгли (ниски облаци), които почти скриваха далечния план - в предната версия търсех да извадя максимално информация от мъгливия далечен план и се показаха неща, които от RAW дори не подозирах, че са там. Понеже също повдигах сенки и вадих от тях детайл, общата визия на първия вариант напомня на някои хора HDR, което отдавна не ми е увлечение (а признавам, че беше :confusion-shrug: )

Това е по-близо до действителността, само по памет ми се струва, че през облаците пробиваше и малко слънце, та цялостната картина беше май леко по-топла (или я идеализирам в паметта си). Да приемем, че това е реалистичната картина: софтуера може и това (сигурно и по-реалистично, ако плъзгачите са в ръцете на закоравял реалист : )
- - - - -

За желаещите да разцъкват: една от затрудняващите недоработки е, че липсват менютата, които на Маковете са отгоре на общия екран, а не на прозореца на конкретното приложение (както е винаги във Уиндоус). Така например, липсват елементарни / насъщни менюта като напр. 'File' - а в пълната версия за Мак си ги има, само че Уиндоус не може да ги покаже извън прозореца :verysad: Надявам се да доработят такива 'незначителни' подробности.

В момента, след отварянето на снимка (отваря всички познати и на Adobe RAW* формати), може да се почне от някой пресет и от него да се модифицира до безкрай, а след малко опит с корекциите (наричани 'Филтри') може и да се скача направо в тях. 'Филтрите' са комбинация от стандартни корекции (като тези в Lightroom и/или в Image->Adjustments на Photoshop) - плюс по-специалните ефекти, наричани също 'филтри' във Фотошоп.

* Аз не съм засега работил с RAW в Luminar, защото предпочитам отделна конверсия - в случая я правя с DxO Optics Pro, който ми харесва повече от Lightroom и оттам правя 16-битов TIFF за други програми като тази.

В началото
 Профил  

tishovsx
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 12:39 
Аватар

Рег.: 05 Фев 2017, 20:27
Не е лоша програмката, но не работи при мен на win 10- 1703. Не отваря Raw файлове, с JPG работи.
С предната версия на win 10 работи.
Харесват ми пресетите.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 13:26 
Аватар

Това ми беше мисълта, явно от мъглата идва измития фон. В случая доста добре се е справила с възстановяването. Ще я тествам и аз. Мерси.

В началото
 Профил  

faire
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 15:28 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2016, 13:52
Много хайп имаше около тази програма. И Трей Ратклиф, и Macphun постоянно разпращаха нюзлетъри и промоции и какво ли не.. За мен се оказа много шум за нищо. Подобни програми има още много (за Мак специално, за Уин не знам). Подобна е и другата на компанията - Aurora HDR, но както и името предполага, е повече насочена към HDR-ите. Преди с Канона много клинове снимах, но откакто съм със Сони-то - просто няма нужда :) Capture One е идеалният RAW конвертор за мен (особено откъм бързина и резултати), а за всичко друго след експорта, има PS, Snapseed и разните му там плъг-ини на Nik и т.н.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2017, 19:13 
Аватар

Скот Келби преподава курсове по Луминар :lol:

Както много други (полезни и не толкова) неща от фотографския му бизнес, биват платени пълни версии и безплатни зарибявки (по някой друг урок или трик/съвет безплатно, за да може някои хора да си купят пълния продукт).

Ето едно нещо ако някой се интересува.

(Курсът му е за Мак и показва Луминар като плъгин за ЛР и ФШ, но функциите са същите, а и за Уиндоус ще дойдат плъгин-и наесен - ако дотогава все още ни интересува ; )

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 11 мнения ]