Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 37 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
r_russev
  Отопление на ток
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 13:57 
Аватар

Рег.: 18 Фев 2014, 13:42
Ще се развеждам с топлофикацията. Причините няма да коментирам.
Алтернативата - ток. Тук имам нужда от помощ, най-вече личен опит.
Трябва да отоплявам 2 стаи, почти еднакви, всяка приблизително по 15м2.
Варианти:
1.Климатик
2.Конвекторни радиатори
3.Инфрачервени радиатори
Търся максимална ефективност, първоначалната инвестиция е на втори план.

В началото
 Профил  

Реклама

безимко
  Re: Отопление на ток
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 14:31 
Аватар
термопомпа? свързване към наличните радиатори + бойлер?
особено ако се разполага с възможност да се изгради земя-вода или вода-вода става чудесия

радиатор на вода дава най-добра топлина, загрява всичко. Климатик/конвектор върти въздуха, инфрачервения "грее" мебелите и теб, но дишаш студен въздух и трябва да си в постоянен обсег на IR. Тоест изграждане на стенен или подов монтаж в голяма квадратура с голям харч на ел.енергия.

В началото

bo6o
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 15:25 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 09:24
Аз съм с климатици. С конвектори мисля щеше да ми излезе по евтино и като инвестиция и като разход, щото лятото не охлаждаме.

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 15:48 
Аватар

Рег.: 29 Мар 2012, 23:40
Абе май все още качествените климатици са най-рентабилни, ама аз от моите не съм доволен.

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 16:01 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
Аз също съм на климатици. Общо взето положението е следното: тристаен на първи етаж над гаражи изложение СИ-СЗ, изцяло външен, калпава изолация и стара(пвц от 2000г) дограма, 2 климатика, два бойлера и отвреме на време конвектонри печки общо взето в студен месец като последния 250-280лв, топъл зимен като декември какъвто беше 160-170, лятото 100-120

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 16:28 
Аватар

Рег.: 25 Мар 2012, 23:57
С климатици файда ще имаш само през лятото, освен ако не са хиперинверторни и по-ефективни от всякакви нагревателни уреди при -20 градуса.
Не си споменал термопомпа... ама ако имаш възможност - вода-вода и електричество от слънчеви панели... :D Размечтах се :D

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 16:35 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
1. Термопомпа ако си в къща (явно не си щом си бил на ТЕЦ)
2. Климатик мултисплит - едно външно тяло няколко вътрешни
3. Щом е само за 2 стаи най-добре 2 климатика виско качество.

В началото
 Профил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 17:38 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 09:24
Биска, много бе? Аз лятото за бойлера и всичко друго - 30-40лв. За Януари, ако наистина са отчели електромера - 140лв, за 2 стаи, едната на 20, другата на 18 градуса, като над мене никой не живее. Прозорците и дограмата ми си ги виждал - от тях губя най-много. Печеля само ако е слънчево, което е рядкост, защото тогава климатиците не работят през деня, че става жега.
Зимата бяхме в едни бунгала в сапарева баня и бяха със стенни конвектори - правеха сауна и не вярвам да харчат повече от климаКтиците, на тези температури и условия у нас, а щяха да ми излезат колкото половината на малкия климатик, като пари :(

В началото
 Профил  

marlov
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 18:48 
Аватар

Рег.: 24 Мар 2010, 22:04
geoge написа:
С климатици файда ще имаш само през лятото, освен ако не са хиперинверторни и по-ефективни от всякакви нагревателни уреди при -20 градуса.
Не си споменал термопомпа... ама ако имаш възможност - вода-вода и електричество от слънчеви панели... :D Размечтах се :D

Това пък откъде го измисли!? Разбира се че климатиците ( всяко Фуджицу,Панасоник,Митсубиши и т.н. над 1300/1400) е в пъти по ефективно и икономично от какъвто и да е вид печка .

В началото
 Профил  

marlov
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 18:50 
Аватар

JohnyWalker написа:
1. Термопомпа ако си в къща (явно не си щом си бил на ТЕЦ)
2. Климатик мултисплит - едно външно тяло няколко вътрешни
3. Щом е само за 2 стаи най-добре 2 климатика виско качество.

:obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:10 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 08:33
Двуроторен хиперинвертор ;-)
И климатика и хладилника са с такива.
Ако имаш налични радиатори изгради си собствена система с тях и климатик загряващ водната система.

Изпратено от моят Redmi 3 с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:34 
Аватар

Рег.: 25 Мар 2012, 23:57
marlov написа:
geoge написа:

Това пък откъде го измисли!? Разбира се че климатиците ( всяко Фуджицу,Панасоник,Митсубиши и т.н. над 1300/1400) е в пъти по ефективно и икономично от какъвто и да е вид печка .
Ми... даже един обикновен термоядрен маслен радиатор от онези сините/бежовите с два ключа харчи по-малко ток, когато навън стане кучи студ ;) Ако ще и 13000/14000 да струват климатиците. Не забравяй и за разстоянието между двете тела. И не си го измислям, освен ако не са измислили нова Физика ;)

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:38 
Аватар

Рег.: 18 Фев 2014, 13:42
Благодаря на всички! Явно климатик ще бъде.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:45 
Аватар

Жоре.. в голяма грешка си! Не съм забелязал при температурите миналата седмица да се озорил особено хиперинвертора.
От масления радиатор му се завива свят на електромера. Едно такова чудо харчи повече от двата ми климатика и хладилника заедно. Отделно, че ако успее изобщо да стопли стаята ще му трябва 4 пъти повече време сравнено с климатика.
При мен разстоянието между двете тела е 2м за единия и 3м за другия.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:45 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 13:12
И аз на климатици, най високата сметка е 380 лв за миналия месец, този може да е повече, понеже бяха адски студове. Сметката не ме учудва, понеже става въпрос за 3 климатика, 2 бойлера, печка, хладилник, телевизори, и хай фи нещица. Гледам сега има климатици А+++ по два бона, моите са от 2011 с дървена дограма и без изолация в къща, която си е по студена от апартамент.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

A7II;SIGMA 50/2.8 MACRO;SONY 50/1.8.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:47 
Аватар

marlov написа:
geoge написа:

Абсолютно вярно.

В началото
 Профил  

marlov
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:49 
Аватар

geoge написа:
marlov написа:
geoge написа:

Ми... даже един обикновен термоядрен маслен радиатор от онези сините/бежовите с два ключа харчи по-малко ток, когато навън стане кучи студ ;) Ако ще и 13000/14000 да струват климатиците. Не забравяй и за разстоянието между двете тела. И не си го измислям, освен ако не са измислили нова Физика ;)

Дори да изключим това че тази тематика ми е почти по специалността от 12 години топля два апартамента с климатици, и имам поглед върху още една камара други...ами верни са законите на физиката.Стига да знаеш кой закон за какво е :happy-jumpyellow:

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2017, 19:52 
Аватар

r_russev написа:
Благодаря на всички! Явно климатик ще бъде.

Климатик и то от хубавите!
Имам приятел който прави парно с климатици ;-)

Моята сметка от предните студове 127лв! Два климатика, печки, бойлер, пералня, сушилня, миялна, хладилник, осветление и всичко останало което съвсем не е малко.

За какво 380лв говорите :shock:

А.. само за уточнение - всички електроуреди с изключение на единия климатик са А+++ или нагоре ;)

В началото
 Профил  

rexpitbul
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2017, 01:25 
Аватар

Рег.: 16 Сеп 2011, 12:29
Бойлер , готварска печка, хладилник, лаптоп, тв който работи често и ток 140 лв за месец. В 65 квадрата панел . Приятел в същия апартамент да кажем, че и по-рядко си е в къщи и рядко пуска готварска печка 135 лв. Къде и как отчитат тия сметки не знам.

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2017, 08:11 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
bo6o написа:
Биска, много бе? Аз лятото за бойлера и всичко друго - 30-40лв. За Януари, ако наистина са отчели електромера - 140лв, за 2 стаи, едната на 20, другата на 18 градуса, като над мене никой не живее. Прозорците и дограмата ми си ги виждал - от тях губя най-много. Печеля само ако е слънчево, което е рядкост, защото тогава климатиците не работят през деня, че става жега.
Зимата бяхме в едни бунгала в сапарева баня и бяха със стенни конвектори - правеха сауна и не вярвам да харчат повече от климаКтиците, на тези температури и условия у нас, а щяха да ми излезат колкото половината на малкия климатик, като пари :(

Бошка, не е толкова много за моето жилище и начин на ползване. Не забравяй, че ние сме 4 човека. Единия бойлер е 120л(3кв) и поне два пъти дневно се източва напълно и никога не се изключва. Освен всичко, което бях описал се готви всеки ден в нас(имам две лами, а и аз не стоя гладен). Но основното е, че апартамента е на първия етаж, север и слънце пряко вижда по 20-30 минути сутрин и вечер.
Иначе климатиците са добри. Основния, който работи нонстоп от Ноември до Април е Тошиба Дайсейкай 8(като го избирах беше кажи речи най-икономичния на пазара). Вторият е вече доста старо Фуджицу. Но жилището си е студено и си иска ток...

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2017, 08:35 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Аз съм на климатици в Лозен и въобще не им пука на панасониците и дайкина от -20 градуса. Единствено е, че по често размразяват. Климатиците са много по евтини и май ефективни спрямо прехвалените термопомпи. Термопомпа та щеше да спести някой лев (едно цифрено число на месец)от сметката, но щеше да струва около 8-10 пъти повече в началото т.е. колкото четвърт апартамент. Климатиците са по-евтини и удобни от дърва и въглища - изпробвано. Климатиците са доста здрави добичета марковите. Пък и на лято има полза да разхладиш като стане 38 градуса вън

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2017, 09:18 
Аватар

Ними толкова ток ми дойде. 3климатика, които работят нон стоп 24 часа в денонощието, 2бойлери по 3кв., хладилник, печка, едната стая е северна, макар и да не ми е студено, му давам яко пауър за да е така. Всичките са фуджицу но ако имат +,е само един... :sad: ,мисля отопление в къща и то без изолация е по скъпо от това в апартамент. Споменатата сметкае изкл.,досега не е идвала такава, но очаквам и този да е дебела. Миналата зима например плащах около 160-180лв., но и нямаше чак такива студове, тук в София стигаха температурите до минус 18-20 градуса.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 37 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща