Смени големината на шрифта

Правила на форума

Съмнителни (режисирани м/у 2 или повече потребители) теми и мнения с цел пряка или косвена реклама на различни БГ сайотве и онлайн магазини ще бъдат изтривани без предупреждение.
При повторение авторите им наказани с временен бан или изтриване на профил.

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 5 от 6   [ 128 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
meneldor
  Re: Къща vs Апартамент
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2017, 13:38 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 09:31
Първо да се похваля, че купих къщата. Даже съм говорил с Ними за видеонаблюдение :)
И понеже предстоят ремонти с чудя дали преди това да сложа слънчеви панели за топла вода. Някой скоро да е слагал такива да препоръча фирма, че нямам никой познат, който да има?

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

В началото
 Профил  

Реклама

Nimi
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2017, 17:00 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 09:33
Ми.. честито! Следва веселбата ;-)
Ще помогна с удоволствие!

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

biser
МнениеПубликувано на: 07 Май 2017, 12:34 
Аватар

Рег.: 31 Авг 2015, 10:58
Решили сме да си купим апартамент в Бургас, като засега сме се спряли на един в този бъдещ комплекс http://www.stonehard.bg/bulgaria/oblast ... urgas.html . Апартаментът ще е чиста площ 66 кв.м. Въпросът ми е с какво е удачно да се отоплявам в такъв апартамент, като се има предвид, че в Бургас зимата е по-мека? Преди съм живял в къща и бяхме с печка на дърва, но това вече не е опция.

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 07 Май 2017, 12:51 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 20:42
biser написа:
Решили сме да си купим апартамент в Бургас, като засега сме се спряли на един в този бъдещ комплекс http://www.stonehard.bg/bulgaria/oblast ... urgas.html . Апартаментът ще е чиста площ 66 кв.м. Въпросът ми е с какво е удачно да се отоплявам в такъв апартамент, като се има предвид, че в Бургас зимата е по-мека? Преди съм живял в къща и бяхме с печка на дърва, но това вече не е опция.

Климатик

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 07 Май 2017, 13:17 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 09:33
В такива нови комплекси се набляга на визията. Не мога си представя, че климатиците не са заложени в плановете.
В смисъл.. не точния модел на климатиците а местоположението на външните тела.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 07 Май 2017, 21:26 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
Извинявам се за наивния въпрос - докъде стигна газификацията на страната? И в частност - Бургас, Сарафово и тоси комплекс?

Питам, защото е разумно да се раздели отоплението от климатизацията (лятното охлаждане) по няколко причини:
- дублиране и резерв на мощност за по-студени зими (да може да се топлим само на ток, само на газ, или на двете)
- независимост от единствен вид енергия и неговия доставчик (за потенциални прекъсвания или по-често - за резки промени в цените)
- оптимизация на разходите (цените на различните източници не се движат успоредно и в различни периоди някои видове енергия са по-изгодни, в други периоди се сменят)

Всичко това съм видял в места, където има и ток и газ до всяко жилище (а и опции за течни и твърди горива в много жилища). Ако в случая няма такъв избор и всичко ще е на ток - въпросът ми е безсмислен, да се игнорира :verysad:

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 08 Май 2017, 10:56 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Майсторе не знам за Бургас. В София и Пазарджик сложиха тръбите поне централните преди 10-тина години. Детски градини и други държавни обекти се закачиха тук там. Ама е ужасно скъпа газта. Мисля, че писах и преди. Тока в България е много пъти по-евтин от газта - 3-4 пъти по-евтин т.е. Един месец топлене на газ е равно на цяла зима на ток! Въглищата и дървата са малко под два пъти по-скъпи от тока (2012 последно се топлих на дърва и беше около 500 лева на месец, от тогава съм на климатик и повече от 350 лева не съм давал, средно е около 270). Пелетите са 2 пъти и половина по-скъпи. Просто в България в момента друго освен климатик или друга термопомпа няма финансов смисъл - никакъв. Разликата в цената е огромна, не е процентна а в много пъти. Как по-ясно да го обясня?

Ако искаш резервна система по-добре на въглища, дърва, пелети. Ако има инцидент газта и тока ще спрат заедно и без друго. С дървата ще имаш автономия.

А голяма част от тока ни е от ядрени източници и не мърси въздуха т.е. Дори е по-екологично на климатик. Тая газ е заблуда някаква - пак се тровиш, просто пуши по-мало то това да гориш стари автомобилни гуми

ПП освен това и цените на инсталациите са сходни - климатиците ми бяха 5 бона, 5 бона беше котлето, тръбите и радиаторите за дърва и въглища, около 4 хиляди камината с въздуховодите (имами и такава).

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 08 Май 2017, 13:43 
Аватар

Той човекът питаше за апартамент - дърва ивъглища едва ли стават за ново строителство (предполагам - без комини). А газовото бойлерче (за топла вода и водно отопление с радиатори) иска минимален изход навън, не повече отколкото климатиците. Но явно има някакви необясними аномалии с цените и токът остава единствена възможност.

Но 'единствена възможност' ме дразни (мразя монополите : ) и все ме глождят мисли за алтернативи:

А как стои въпросът с централно водно отопление на такива нови обекти (както му казвахме 'ТЕЦ' или 'парно') - не ги ли строят вече с инсталирано такова?

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 08 Май 2017, 14:08 
Аватар

ами според зависи, но и там цените са високи. В повечето случаи май кооператорите не могат да се разберат за централно отопление. Там смисъла е ако всички го ползват и цялата сграда се отоплява с него. В България прилагането на закона е под всякаква критика и дори един съ-кооператор да се прави на гъз, няма как да работи целия блок....не можеш да го изгониш, не може да бъде санкциониран за асоциалното си поведение.....в блока на родителите ми хората се видяха принудени да платят сметките за вода на един техен комшия, щото щяха да спрат водата на целия блок.....живеем в някаква гротескна държава.

ПП Освен това има доста блокове в София, където се отопляват на твърдо гориво - дърва или въглища...направо не е за коментиране....говорих си един ден с работник на една бензионостанция. Човека си купувал дърва, държи ги пред блока и се топли с тях.....Защото комшиите махнали парното и предали цялата инсталация за вторични суровини.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 08 Май 2017, 15:14 
Аватар

По време на соца се разрпостраняваха някави легенди как раздали на циганите панелни апартаменти, а те изкъртили паркета да си накладат огън насред стаите, по техен си обичай... Може и някъде да се е случило, но все го мислех за хиперболизиран мит.

Сега виждам че е станало повсеместно житие-битие извън ромския сегмент на населението, топленето с дърва в блок през 21 век и продаването на централното отопление за отпадъци е далече по-невероятна (но факт?!) история от старата за циганите.

За съпротивляващия се съкооператор (и други емоции около 'парното') имаше цял филм - 'Топло'. Смешен и малко тъжен. Сега действителността е станала по-фантастична от филм :verysad:

Ама и аз какво се чудя: в собствения ни софийски дом, където преди 30 години изграждането на 'парно' дублираше филма 'Топло' (но днес отоплението си работи и дори е модернизирано със сензори и топломери) - наемателите ни са го изключили. Младо семйство с бебе, не могат да живеят като ескимоси през зимата - но плащат само задължителния минимум за преминаване на тръбите през нас, а се топлят на ток (макар и не климатици, просто печки и ел. радиатори). Потвърждава тезата, че токът е най-евтин...
:confusion-shrug:

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 08 Май 2017, 17:20 
Аватар

А климатика в най-лошия случай е около два пъти по-икономичен. Нормално е 4 пъти по-ефективен от печка. Все пак той не топли, просто противодейства на ентропията :-)

Sent from my D6633 using Tapatalk

В началото
 Профил  

tishovsx
МнениеПубликувано на: 08 Май 2017, 22:36 
Аватар

Рег.: 05 Фев 2017, 21:27
Хм..
И мойте две стинки по темата.
Моя апартамент е част от триетажна къща, аз съм на първия етаж, под мен са гаражи.
Аз се топля със локално парно, което ми е във гаража.
Апартамента ми е със три камерна дограма, четири сезона, има изолация вътрешна.
Тази зима съм изкарал със 1800 кг. донбаски въглища, цената на тон се знае колко е.
Не приятното е, че съм на моменти като коминочистач.
Имам и климатик в хола, но го ползвам само лятото в горещините.
За газ не ми се мисли, просто ще е в пъти по скъпо, е ...как човек да си инсталира газ при тия цени на газта?
В прованса нещата не са като в Софето :greetings-waveyellow:

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 15 Май 2017, 11:45 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
Киро, знам че имаш много добра обща култура, ама защо по дяволите: "Ако има инцидент газта и тока ще спрат заедно и без друго"?

ПС: "А голяма част от тока ни е от ядрени източници и не мърси въздуха" хахаха това беше забавно. Грубо 50% идва от ТЕЦ-ове на въглища, АЕЦ е 20% и ВЕЦ 25%. Но това е тема, която не е хубаво да подхващаме тук.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 15 Май 2017, 17:10 
Аватар

Предполагам има доста електрически елементи в преносната мрежа и в самата отоплителна инсталация и ако спре тока си чао. Помпи, клапани, сензоти вероятно са на ток и вероятно за безопасност ще изключат ако няма ток.

Дори с дърва и въглища ако си, се слага акумулатор на системата. То е по-скоро за сигурност да не стане беля, че въглищата веднъж запалени горят докато изгорят.

Sent from my D6633 using Tapatalk

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 15 Май 2017, 17:19 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
Ако говорим да спре тока в цяла София, сигурно ще останеш без газ, но локално имаш 1 клапан на входа и вентирлатора и помпата на горелката, които спокойно може да се захранят от UPS.
Taka или иначе и на въглища ти трябва UPS, за да не стопиш инсталацията.

Аз моята пелетна горелка я захранвам с 500Вт UPS с акумулатор от кола и успявам да я запаля и после да работи 4-5 часа докато отскоча до магазина за бензинов генератор :) (не ми се е налагало все още) Но си мисля, че газовата горелка би харчила по-малко ток поне в началото за запалването.

В началото
 Профил  

biser
МнениеПубликувано на: 26 Май 2017, 00:13 
Аватар

Рег.: 31 Авг 2015, 10:58
Nimi написа:
В такива нови комплекси се набляга на визията. Не мога си представя, че климатиците не са заложени в плановете.
В смисъл.. не точния модел на климатиците а местоположението на външните тела.

Ще разпитам допълнително за това.

В началото
 Профил  

sisk0
МнениеПубликувано на: 29 Май 2017, 07:46 
Аватар

Рег.: 03 Сеп 2011, 15:24
biser написа:

Здравей колега. Аз съм от Сарафово и се занимавам със строителство. Добър избор си направил за сградата, ако не ти пречи факта, че ще имаш доста съседи :) Газифициране в Сарафово няма. Единственият ти вариант в подобна кооперация е климатик... Всичко останало пилети... Дърва, въглища, си отпада заради проблемите със съседите и инсталацииите. Аз се отоплявам на пилети и смея да твърдя, че на този етап няма по голямо удоволствие :) Като цена качество и удоволствие :)

Изпратено от моят SM-G925F с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 29 Май 2017, 08:49 
Аватар

Някой с котле Viadrus u22 D да има, че ме интересува каква горелка за пилети да му сложа?

В началото
 Профил  

petrov
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 13:33 
Аватар

Рег.: 05 Мар 2017, 21:49
Родителите ми мислеха да сменят отоплението вкъщи и да слагат пелети, но ги спира началната инвестиция за сега. Можеш ли да дадеш някакви ориентировачни цифри за това колко ти излиза на месец и колко стаи отопляваш?

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2017, 22:01 
Аватар

Оо още не съм стигнал до отоплението. А това колко ще ти излиза никой не може да каже. Факторите са прекалено много.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2017, 09:48 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 14:12
Слагай климатици и не се занимавай с глупости.

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

vih1254
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2017, 16:22 
Аватар

Рег.: 15 Дек 2014, 17:38
И аз съм твърдо за къща. Благодарение на http://stor-bg.com/ успях да сбъдна мечтата си да имам дървена къща. Много пъти съм си мечтал за такава къща, защото са наистина страхотни и са супер разпространени в чужбина.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 5 от 6   [ 128 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща