Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 4 от 4   [ 88 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Nimi
  Re: Къща vs Апартамент
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2017, 11:18 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 08:33
@to6oo дограмата добре но си трябва и изолация!

В началото
 Профил  

Реклама

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2017, 19:08 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
безимко написа:
to6oo - 3-4 пъти по-голяма квадратура + 300л. бойлер се отопляват с абсолютно същия разход на торби при мен? Термостат на 23C, бойлера се източва всеки ден (дори му се подпомага електрически понякога).

При мен 2 пъти по-голяма квадратура и 2 пъти по-голям разход.
Честно казано не знам как успяваш да го докараш този разход освен ако нямаш 15 см изолация.

В началото
 Профил  

to6oo
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2017, 22:18 
Аватар

Рег.: 30 Окт 2011, 23:59
И аз за това поисках повече инфо но уви.
Ники, при този разход изобщо не мисля да си превръщам къщата в хладилник (слагам изолация)
Мисля че 4.5тона изхарчени към момента и в тази доста тежка зима си е поносим разход, все пак два месеца не се качи над нулата.
Джони, ти с какво котле си?

В началото
 Профил  

sisk0
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 07:44 
Аватар

Рег.: 03 Сеп 2011, 14:24
При мен 100кв. за 24 часа отиват 2 торби при температура в стаята 25 градуса ;)

Изпратено от моят SM-G925F с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

безимко
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 08:58 
Аватар

Рег.: 13 Окт 2016, 08:25
JohnyWalker написа:
безимко написа:
to6oo - 3-4 пъти по-голяма квадратура + 300л. бойлер се отопляват с абсолютно същия разход на торби при мен? Термостат на 23C, бойлера се източва всеки ден (дори му се подпомага електрически понякога).

При мен 2 пъти по-голяма квадратура и 2 пъти по-голям разход.
Честно казано не знам как успяваш да го докараш този разход освен ако нямаш 15 см изолация.

около 8см е изолацията, евтина PVC дограма (даже не е сложена добре, защото ветрее отдолу на почти всеки прозорец).
три етажна къща, постоянно има хора и постоянно се отоплява цялата.
има слънчев колектор, но той само лятно време подпомага.
котела е евтин, гърмя му платка, често се сменя датчика за пламък в горивната камера. Настроил съм го на ниска мощност и на минусови градуси почти през цялото време държи радиаторите топли.
не ми е гот на висока мощност да загрее за 20 минути, после да почива един час докато термостата не реши да включи... получава се голяма температурна амплитуда и не е комфортно.

пробвали ли сте отделни термостати за някоя от стаите, примерно от тези електронните, дето заменят крана на радиатора и автоматично регулират?

В началото
 Профил  

to6oo
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 11:39 
Аватар

Рег.: 30 Окт 2011, 23:59
При мен няма смисъл от такъв стаен термостат, защото първият етаж е 60м2 цяло помещение, а и въпросният термостат е хубаво да бъде окабелен, защото бързо умират батериите. Кжи на колко градуса си настройл котлето?

В началото
 Профил  

безимко
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 12:36 
Аватар

72-75C нещо в този диапазон беше.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 14:56 
Аватар

Аз под 7 тона пелети не съм падал.
Иначе котела е Бош 32квт 3 ходов, горелката IVG мисля, че беше 16КВт
Изолацията е тънка 4см и имам доста неотопляеми помещения които малко или много си отнемат от отоплението на другите стаи.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 15:48 
Аватар

Направо ме ошашавихте :verysad:
Колко струва тон пелети?

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 16:50 
Аватар

Тон пелети варира от качеството, материала и месеца от годината в който ги купуваш.
Но цената е между 300 и 500лв

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 21:56 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
И тези торби ръчно ли се сипват една след друга, или има някаква система за подаване като се свърши? Ако няма никой в къщи да сложи нова торба - гасне и изстива, или?.. (Извинявам се за глупавия въпрос, но тука всичко е газ и ми е трудно да преведа от торби в моите мерки; само се стъписах като се сетих, че торбите се подменят някак си).

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 22:39 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Майстора написа:
И тези торби ръчно ли се сипват една след друга, или има някаква система за подаване като се свърши? Ако няма никой в къщи да сложи нова торба - гасне и изстива, или?.. (Извинявам се за глупавия въпрос, но тука всичко е газ и ми е трудно да преведа от торби в моите мерки; само се стъписах като се сетих, че торбите се подменят някак си).

бе и тука ни пускат газ ама в Бг газта е най-скъпа в Европа, щото сме приятели с руснаците, братя един вид и партийните душици чопкат яко .....всъщност "хубавото" на руснаците е, че толерират нашите корумпирани олигофрени. А това е лошо дори за техния бизнес. Ще се сетят някой ден.

Да не се почетвъртвам ама тока в БГ е най-евтин в ЕС и климатиците са пъти по-евтини от пелетите и газта и нищо не им носиш.....да не говорим, че хубави пелети в БГ май няма щото са по-скъпи и хубавите пелети ги изнасят за Италия

По въпроса - едно време като ги гледах тия опции имаха контейнер големичък сравнително с шнек дето поддава пелетите към камерата. Сигурно тоя контейнер с шнека събира няколко чувала т.е. за 12-14 часа да удьордисаш нещата.....

Замисли се че след изгарянето остава материал и сажди. Боклуците трябва да се махат периодично и чат пат трябва да се чисти от нагари......Много от пелетите са пълни с химикали за да имат форма пелетите или пък са от иглолистно дърво и нищо не отопляват само горят като фишеци.....Пък се замисли и как на месеца или на два караш тия пелети от някъде и от камиона ги прекрваш до съоръжението. Да не говорим за пожарната опасност да имаш тонове твърдо гориво в мазето до потенциално опасен котел произведен вероятно извън всякакви стандарти.....Да не ти казвам как в студен месец като изминалия Януари ни пелети ни кюмур има от къде да купиш .....Аз сложих климатиците точно след едно такова изживяване - вън минус 20, дървата свършват и няма от къде да купя....

В началото
 Профил  

безимко
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 23:07 
Аватар

@kiril - климатика не е по-евтин, ако са много помещенията (по климатик на стая??), а и топлината от радиатор на топла вода е в пъти по-добра от шумящ климатик, духащ във врата, правещ течение в стаята, вдигащ и завихрящ прахта, изсушаващ въздуха, предизвикващ миризми при нередовно миене на питата

Да, пелетните котли са с контейнери и шнек. При мен едно зареждане може да изкара минимум 48 часа.
Да, не е приятно по няколко пъти през зимния период да пренасяш по 1-2 тона чувалчета.
Да, в големите студове трудно се намират, дори и от най-най-най долнопробно качество. В България не се държат количества на склад - всичко се изнася. Знам нови производители местни - само износ, въобще не предлагат на БГ пазара.
Котела се чисти основно след зимния период, което отнема не повече от 20 минути.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017, 23:16 
Аватар

безимко грешиш много за цените. В пъти е по-скъпо котлето и сметките дето плащаш за пелетите. Ама кой каквото си харесва. Аз минах доста неща, за да стигна където съм и пелетите просто не се класират за мен. Същото е и с термопомпите. Въпроса е да удариш калема и да видиш в крайна сметка за да е 24/7 - 24 градуса в къщи, колко са парите и усилията. Пелетите признавам поне с усилията са много по-добре от въглищата.

Хубаво е, че с генераторче и акумулатори примерно можеш да изкараш и авария на тока. С климатиците ще ми трябва бая генераторче.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2017, 00:29 
Аватар

Ако си изхвърлят котлите и сложат термопомпи биха се родили.. но всеки си решава.
Дет се вика и аз имам право на собствено нещастие.

Изпратено от моят Redmi 3 с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2017, 05:04 
Аватар

Рег.: 25 Мар 2012, 23:57
kiril написа:
ама в Бг газта е най-скъпа в Европа, щото сме приятели с руснаците, братя един вид и партийните душици чопкат яко
Тва не е защото сме приятели с руснаците, а защото онези, които са в парламента в последните години, без значение боята, го направиха, за сметка на собствените интереси и банкови сметки - любимите ни СДСари КостOff и Пръмова-Кунева, за които гласуват онези, които се чудят за кого да гласуват (имаше изцепка в една друга тема за балотажа)

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2017, 08:08 
Аватар

geoge написа:
kiril написа:
ама в Бг газта е най-скъпа в Европа, щото сме приятели с руснаците, братя един вид и партийните душици чопкат яко
Тва не е защото сме приятели с руснаците, а защото онези, които са в парламента в последните години, без значение боята, го направиха, за сметка на собствените интереси и банкови сметки - любимите ни СДСари КостOff и Пръмова-Кунева, за които гласуват онези, които се чудят за кого да гласуват (имаше изцепка в една друга тема за балотажа)

Geoge ме пропускай големия шлем Първанко и Орчаро. Тия беха докарали такива сделки с руснаците, че и правнуците да плащат сегашните сметки за ток, газ и възобновяеми източници. Наистина беха направили големия шлем на разграбването. А не забравяй, че Нинова е протеже на Овчарвов и е уволнена от Станишев заедно с Пеевски за далаверки. Сега въпросната госпожа точи лиги да стане министър председател. Тя е за затвора много повече от Пеевски, откакто е излязла от училище тая женица само престъпления прави. Просто и прочети публичната биография и ще искаш а повърнеш. А колко неща не ги пише там...всъщност като се замисля по голям престъпник от нея няма в парламента. Да не говорим че и образованието и е меко казано липсващо - тя е по тъпа от квартален полицай. Прочети кой ще ни управлява направо не е истина и я гласят от годна. Мишо пияндето е класи над нея

А руснаците са единствените които още толерират подобни олигофрени като Овчаров, Нинова, Първанов, Сидеров, Доган, Тодор Живков, сигурно Костов, агент Флинтстоун и други смешници политици влезли с единствената цел да ни точат...... реално самите руснаци нямат полза от това. Лукойл се чудят как да избягат от България. В момента продават всичко - Нефтохим, складове, бензиностанции над 70% от легалния бизнес с горива в България. Няма кой да ги купи вече година, вероятно щото ще трябва да се занимава с олигофрените дето избираме редовно

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2017, 19:39 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
Извън темата:
Леле колко съм далече от политиките и от БГ бизнеса :shock: Така е, като не чета веСници :roll:

Аз си въобразявах, че като пускаме газ да минава транзит, кяриме нещо и ни е евтин. И това не било така (ама дето не е така си е претъпление, мисля...) :verysad:

А токът заради атомните централи ли е евтин, или за друго?

В началото
 Профил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2017, 22:32 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 09:24
Токът е евтин, според мене, чисто по политически причини, и затова няма поддръжка и инвестиции, а не заради "монополите".

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2017, 13:49 
Аватар

И аз мисля като Бошо. Цените на тока са единствения инструмент спосбен да свали правителство в България и понеже цените не са свободни.....Това е вече 15-тина години. Донякъде вероятно ниската цена на тока е полезна за екологията - по-евтино е с климатик от което и да е гориво. Пелетите дето обсъждат са скъпи, народа гори незаконни дърва, но и незаконната сеч е по-скъпа.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

В началото
 Профил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2017, 14:38 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 09:24
Нищо полезно няма. Същото е във водния сектор. Изкуствено се държат ниски цени, защото "народа" така е свикнал от соца, и съответно няма пари за поддръжка и нововъведения и всичко се крепи на магия. Топлофикациите също. Истината е че трябват високи цени и подмяна на остарялата инфраструктура. Народа обаче или няма, или не е склонен да плаща за това, че дълги години партиите само са източвали предприятията, без да инвестират нищо, и сега когато концесионерите трябва да направят от нищо нещо, видите ли колко са лоши и само искат да вдигат цената. Мога много да говоря по темата, ама се отклонихме...

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2017, 15:22 
Аватар

Киро, на метан ЮПСа ще е в пъти по-малък от този на пелети, но за цената на метана нищо не мога да кажа :)
Аз лично съм минал през всичко, догодина се надявам и метан да ми пуснат, ще докладвам чак тогава кое е най-добре.
За сега ТП ми остава фаворит, но си мисля че метана ще е по-добре от към инвестиция, все пак горелката е 2000лв за разлика от ТП 15 000 и си имаш топла вода целогодишно.

Майсторе, при пелтите имаш бункер (с различни размери) от него с шнек си дърпа пелети, но в даден момент трябва да изчистиш прахта от котела.
Моя бункер събира 1,5 тона пелети ама аз ги свършвам за около месец, допълвах го уикенда когато го чистя, понеже ако се изпразни не е лесно да напълниш 100 чувала за няколко часа.
Има опцията да си направиш цялато помещение на бункер и пелетите се транспортират с хоризонтален шнек попадат в по-малък бункер от където си ги дърпа нормалния шнек. Пелетите се докарват не в чували по 15кг, а в big-bags от по 1 тон и се изсипват с нещо като бетон помпа, нищо не пипаш. Чистенето става по аналогичен начин с друг шнек се изкарват от котела и се изхвърлят с транспортна лента. А най-готиното е, че на стените на котела има дюзи под високо налягане, които почистват котела от нагар, дефакто не пипаш нищо, но и цените са като за Термопомпа :)

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 4 от 4   [ 88 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4