Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 14 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
kiril
  Zomei CPL?
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 00:42 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Здравейте,

скокнах на един змей, пардон зомей CPL. Ще си го ползвам на 70-200 и 16-35.

В общи линии май това дето искам е филтъра да има поляризационен ефкет т.е. синьо небе или отражения. Да не губи резолюция и да не бягат цветовете. Нали е това?

Със зомей-а явно първата част работи

Ето и за другите две неща (100% кроп от 42МП, а както казва симбона над 8МП на дали ще мъча да вадя скоро)

Детайла май си го има...или поне щото така или иначе снимам със зумче не се губи кой знае колко от филтърчето. За проба щракнах със Батиса 85/1.8 на бленда 8 и ми се вижда по-богата текстурата, но това е зума.....

Малко ми се види, че цвета бяга от змея, страх го е. Нещо синьото е едно такова зеленикаво като че ли и нещо май жълтее на места....

Двете снимки са на 4650 градуса +6 тинт т.е. изравних белия баланс

Това как Ви се вижда в рамките на очакваното ли е?

В началото
 Профил  

Реклама

kery70
  Re: Zomei CPL?
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 09:58 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 16:05
На мен ми се вижда ок, не се втилясвай толкова.

Sent from my iPad using Tapatalk

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 12:02 
Аватар

Рег.: 23 Сеп 2014, 19:50
Я качи някъде кадрите за дърпане

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 13:29 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Аз CPL не съм ползвал от години, но като гледам кропчето с филтъра даже ми се вижда по-добре, явно детайл не губи.
Това за цветовете е малко гадно - доста са постоплени и макар, че в дадената снимка кефи в определни ситуации може би ще бъде дразнещо.

Защо си взел точно Зомей, а не някой скъпарски Hoya или B+W ?
Преполагам причината същата поради, която всичкте ми ND-та са Haida :lol: - тоест финансова.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 14:27 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
Някои поляризирани филтри наистина леко жълтеят и май е преднамерено именно за да притъмни още повече синьото небе. Аз имам 2-3 на различни диаметри, но не ги ползвам та не помня кой точно го правеше - май беше Хоя-та..

За небе не си струва да се слага, защото по-лесно и контролирано се прави с HSL корекциите в пост. За витрини, водни площи и подобни ситуации с отражения няма добро софтуерно решение, та там има значение колко ще жълтее...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 22:40 
Аватар

Живко, ами и аз не ползвам много филтри и не им и разбирам. Да имам един филтър от зор заман го взех. Купих си един панасоник LPL преди време. С него омекват снимките, така че и мен ме дразнят. Тука някой преди много години похвали зомейовете за ND филтри и аз по дедукция от една страна от друга имаше индукция с една реклама в Алито, порядъчно ниска цена и ей ме на със зомей 72мм поляр CPL...нямам рибки....

Владо, това ще да е работата. Сложили са малко боя явно, да е по-харна поляризацията. Ще трябва с едно наум да го ползвам зомея. Тя снимката всъщност стана бая по-жълта на авто бял баланс. Това предполагам е нормално, щото небето посинява и камерата компенсира.. Аз го коригирах в лайтруъм да е същата температура като без филтър, ама още има оцветяване. Може да му барна един профил с паспорта ако утре е хубаво времето, да си имам.

Иво и ти си прав. Ама все пак да му направя един тест на сухо и да питам хората, дето имат повечко опит.

Иво не знам какво толкова има за гледане, ама ето ги кадрите

http://karaatanasov.info/samples_234FJ5 ... C07318.ARW

http://karaatanasov.info/samples_234FJ5 ... C07319.ARW

Гледам си пробите от вчера и комай 16-35 и CPL са две не много съвместими понятия. Ето тука два примера какво става.

от 16мм с корекция на окомер на перспективата и хоризонта (знам криво е). Доста от долния край отпадна, но пак се вижда сериозно изсветляване

А ето и на 26мм без корекция и пак доста светлее в края.

Или трябва да е вертикален кадър или трябва да снимам на 30 до 35мм. Сигурно на 70-200 ще е по-добре.

Пък и доста взискателно е това нещо с поляризатора. Трябва доста да се мисли явно. Има само две посоки в които работи освен на обед началото на Юли месец.....

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 22:44 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 16:42
Кире аз бих ползвал cpl само за снимане при отблясъци на вода или прозорци , за небе няма смисъл според мен при така добре разработените софтуери за постобработка!

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 23:03 
Аватар

santuco написа:
Кире аз бих ползвал cpl само за снимане при отблясъци на вода или прозорци , за небе няма смисъл според мен при така добре разработените софтуери за постобработка!

Ще взема да разцъкам и тия сценарии. Хабер нямам как да го ползвам за стъкла и вода.

Ама бая светлина губи прасето от 1/250 на 1/100 скокна

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 23:06 
Аватар

Един въпрос - полярa e използваем само в слънчево време, нали?

Ако има облаци светлината е дифузна и с поляр няма какво да филтрирам?

Това само за небето ли важи или и в другите сценарии?

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 23:33 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 16:42
Прикачен файл:
PolarizingFilter.jpg [ 256.87 KiB | Прегледано 4104 пъти ]
PolarizingFilter.jpg

Прикачен файл:
with-and-without-6_grande.jpg [ 52.46 KiB | Прегледано 4104 пъти ]
with-and-without-6_grande.jpg

Ако искаш да снимаш комшийката в Купъра през стъклото също ще свърши работа! :D

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 26 Дек 2017, 23:54 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
И в облачно време работи, особено ако облаците са с изявени форми и текстури - подчертава ги. Ако е частична облачност - най-добре откроява облаците върху прозиращото между тях синьо небе. И да - винаги работи И като градиент, защото най-силно притъмнява небето перпендикулярно на посоката на слънцето, а по направлението на светлината (към- и на 180 градуса от слънцето) изобщо не действа и това се възприема като изсветляване.

Това насочено действие го няма при HSL корекциите, където потъмнява цялото небе, без значение посоката на светлината (при игра със светлосилата и/или наситеността на синьото). Единствено се иска селективност или маскиране - да е само небето, защото иначе потъмнява всичко синьо в кадъра, което за облекла, коли и други наземни обекти може да не е желателно.

Продуктите на Macphun - Luminar и Aurora - дори си имат нарочен плъзгач 'Polarizing filter', който работи на горните принципи. Но и в ЛР/ФШ (предполагам и в любимата ти К1) е много лесно с разделните HSL по цветове.
- - - -

А за отраженията е малко лотария работата - по принцип ги намалява, но доколко - зависи от много фактори: посока на главния източник и естеството му (слънце или изкуствен); отразяващ материал (стъкло, вода, прозрачна пластмаса или лак, полиран метал - всичко поляризира - или не - по различен начин). И още - онова, което искаме да се види зад стъклото или под водата: разположение спрямо светлината, и спрямо оста на обектива и пр.)

Най-сигурно е с малко игра - аз въртя докато стане най-приемлив образа (т.е щом отново почне да блещи връщам до най-доброто за случая положение). След това правя още един кадър от съседна гледна точка, така че посоката (оста на обектива) да е на 45-90 градуса различна от предната - и пак въртя до най-удачно положение. После избирам при- и след конверсията в компютъра един от двата варианта. Случвало ми се е само за някои музейни експонати в стъклени кутии, където нямам никакъ контрол над осветлението и над нищо - с такива проби все нещо излиза накрая :confusion-shrug:
- - - -

Едит: При по-горните случаи (небе) дължината на обектива играе доколкото широкоъгълните хващат повече от небосвода и вкарват както зоните перпендикулярни на слънцето (които най-много потъмняват), так и части от другите зони, които светлеят. По-дълъг обектив можеш да насочиш само там, където поляризиращото действие е най-изразено (перпендилулярно на слънцето) и другите зони като ги няма в кадъра - д/ефект на 'градиент' няма да има. НО пък, от друга страна, природни и градски пейзажи все търсим с повечко небе, та ги снимаме с по-широко - и оттам си е по-добре да оправяме небето софтуерно ;)
- - - -

И още: един сценарий, в който често съжалявам, че нямам със себе си такъв филтър: снимки на градски панорами от високи етажи през стъкло. В много от съвременните сгради прозорците изобщо не се отварят, а и на много култови небостъргачи високите им 'галерии' за разглеждане на града (или просто ресторанти с гледки) са винаги ужасни заради вътрешни отражения на лампи, които се наслагват върху пейзажа. Частично решение е да опра сенника до стъклото и да навия около него дреха (или да се заметна през глава като старовремските фотографчии). Но днешните стъкла са винаги двойни и тройни и махаш само първото отражение, а следващите няма как. С един филтър (никога не го нося при такива посещения :verysad: ) биха се минимизирали.

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2017, 00:15 
Аватар

Кире, това което виждам са 2 неща и първото си го забелязал и ти.
Жълтее и пада леко локалния контраст.
Зверих се но не видях някаква фрапантна разлика в детайла.
Върши работа и като НД, когато НД не ти стига.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2017, 00:55 
Аватар

Благодаря на всички. Ще ударя малко проби.

На някой ако му се ходи на фоторазходка тия дни из София или околностите.....

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2017, 01:28 
Аватар

Бий един тел. като решиш нещо

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 14 мнения ]