Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 33 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
dynax
  Re: Омазнена бленда (Sticky Blades)
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 16:23 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
ОК, това от, което най-много се притеснявах е факт - тези ситни малки петънца са по някоя от лещите в предната група, но отвътре. :sad:

Но не са гъби, пластмасата която държи лещите в предната група също беше напоена със смазка отстрани и ме съмнява, че смазка e проникнала вътре и може би се е изпарила по периферията на лещата във вид на стини точици. :confusion-scratchheadblue:

Any ideas ?

В началото
 Профил  

Реклама

milenpi
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 17:09 
Аватар

Рег.: 25 Яну 2010, 20:27
за съжаление, старите МФ бяха лесно разглобяеми групите лещи.
Сега виждам, че е залепено с канадска смола и като платките сменяш.

Изображение

Атос май дупчи, ама не бих правил това. Ако не влияе на снимките тези точици -толкоз.

http://www.dyxum.com/dforum/project-minolta-50mm-f17-repair-guide-blog_topic90164.html

Това намерих...

В началото
 Профил  

randreev
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 18:54 
Аватар

Рег.: 03 Фев 2013, 23:44
Ти си попаднал на лош случай. На снимката от предната страница блендата е все още мазна, аз бих я измил пак, но ще работи и така. И пак ще държа да не я разглабяш. Не съм попадал лично на омазнена вътре предена група и бих предложил да го сглобиш така, за да пробваш до колко се отразява на снимките, би трябвало да намали контраста???? но не разбирам толкова от оптика, някой да коментира, че ми е интересно. Ако имаш и друга педесятка за да сравниш ще е перфектно. :)
Гледам сервизното стр.7 и задния елемент на предната група (G3) от моята разглобена петдесятка и леко се различават, като че ли там са с пресован кант а моята май е лепена или или нещо такова??? НЯКОЙ знае ли?
Можеш ли да снимаш твоята да ги сравня, защото имам идея?
Сега МНОГО ВАЖНО @ TOMZ:
Извън темата:
tomz написа:
На моя 50/1.4, освен че пристигна сьс sticky blades, автофокусьт беше доста тежьк което от своя страна тормозеше мотора в тялото. Наложи се да го разглобя на сьставните му части и се оказа че греста на хеликоида на прьстена за фокусиране беше по-гьста от необходимото. Явно за 25 години се е посгьстила малко. Предният прьстен се вьртеше като някой Super Takumar направо, което си беше супер, но не и за тялото.. Една бьрза промивка с ацетон оправи нещата, фокусьт стана лек като перце, но сега пьк стьрже от време на време при насочен надолу обектив. Ще трябва малко грес. Но сьм малко скептичен по вьпроса, така както всичко изглежда ОК, след 3 или 6 месеца решаваш че искаш да поснимаш, и ужас мазнотията отново си е проправила пьт. Това с гресирането е много тьнка работа, както и цялото упражнение по разглобяване и сглобяване, изисква много време и нерви!
АЦЕТОН???
Ако си я измил достатъчно добре за да дере или скърца, стигаш до момента в който алуминии от хеликойда се "рони" на гранули, съставени от останалата мас, суспенд от греста и алуминии, които оксидира и става точно като шкурка, която произвежда все повече "гняз". И не е проблем износването на хеликоида, а това, че малки топчици гняз след време се разхвърчават по цялата система - надират листовете на блендата, реагират с покритието на елемнти и хранят гъби.
Разтърси се има го описано тук и там.
Не знам дали има случай до сега, но не ми се мисли какво е такава "топчица" да ти се лепне на сензора.
Висококачествената грес, която няма да се разтече в обозримото бъдеще е евтина (бях дал линк).
Изчисти си обектива добре и я сложи, моля те, много и искрено.

В началото
 Профил  

tomz
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 20:42 
Аватар

Рег.: 01 Юли 2012, 15:31
Добре, ще го имам предвид!

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 22:39 
админиспамър
Аватар

milenpi написа:
Ако не влияе на снимките тези точици -толкоз.

Бе не влияха, но ме дразнеше как се виждат отвън и затова направих това, което не се прави:
Прикачен файл:
Minolta-AF-50-1.7-Front-Lens-Group.jpg [ 351.32 KiB | Прегледано 1025 пъти ]
Minolta-AF-50-1.7-Front-Lens-Group.jpg

Това е предната група лещи.
Отляво е вътрешната леща (G3), тази долу е средната на която бяха петната (G2), горната е челната (G1), а това в дясно е пластмасово пръстенче, което седи в/у средната леща и на него ляга задната.
Прикачен файл:
front group.gif [ 14.96 KiB | Прегледано 1016 пъти ]
front group.gif

Обаче за да ги разглобя трябваше да отворя един метален пръстен, който държеше задната леща директно за пластмасовата капсула, но при ръгането (защото пръстенчето е доста здраво) надрах черната боя по ръба на задната леща и сега това си личи отвън.
Минах надраното с черен маркер защото нямах нерви за повече.

Обектива работи, блендата скача като откачена, петната ги няма, но вече е вечно мой и ако някога ме видите да продавам 50/1.7 не купувайте. :laughing-jumpingpurple:

randreev написа:
На снимката от предната страница блендата е все още мазна...

Не е мазна, даже мисля, че е прекалено суха. :-) Изчисти се още с пускането във ваничката, просто остават някакви петна при изсъхването.
Няколко пъти я мокрих с Изопропанол и пробвах различни методи на сушене, но все оставаха някакви следи на различни места.

randreev написа:
Ако имаш и друга педесятка за да сравниш ще е перфектно. :)

Мога да ги сравня с 50/1.4RS, но мисля, че обектива си снима напълно нормално - утре мога да го тествам само него.

Като заключение разбрах, че омазняването на блендата е много сериозен проблем и може да доведе до още по-лоши последствия. :angry-nono:

В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 23:15 
Аватар

Рег.: 25 Яну 2010, 20:27
Леле пионер си, аз търсих разглобена предна група на минолта 50мм. :clap:

Няма такава

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 23:24 
админиспамър
Аватар

Втори път не бих го направил :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 23:29 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 18:32
Живко, кефиш! :bow:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 23:30 
админиспамър
Аватар

Това в случая си беше смаскаряване от моя страна, защото преди това въпреки петната беше по-добре естетически. :roll:

В началото
 Профил  

randreev
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 23:42 
Аватар

Рег.: 03 Фев 2013, 23:44
Така се учат хората да плуват скачат в най-дълбокото :up:
Отлична работа и това "естетически" изобщо не може да се види отвън, а и функционалността е важна. :up:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 00:05 
админиспамър
Аватар

randreev написа:
... и това "естетически" изобщо не може да се види отвън.... :up:

Вижда се и то доста, ще го снимам обектива как излгежда през челната леща, но няма да е утре защото съм на работа. :sad:

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 2   [ 33 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2