Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 33 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
dynax
  Омазнена бленда (Sticky Blades)
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2013, 16:44 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Преди време благодарение на колеги в испанският eBay се запознах отблизо с различните видове гъби по обективите. :mrgreen:

Днес пристига една Minolta 50/1.7 - разгледах я за гъби и с изненада установих, че този път няма (въпреки, че по някоя от вътрешните лещи се вижда нещо като пръски).

Слагам на апарата и щракнах един кадър на f/1.7 - todo perfecto.
Щрак на позатворена бленда и получавам преекспониран кадър. :confusion-scratchheadblue:
Натискам DOF бутона, но блендата си седи отворена, свалих го и като размърдах лостчето отзад видях, че цялата е в смазка.

Първата причина за такова омазняване, която прочетох в google е, че обектива е седял продължителен период от време на горещо или просто не е бил позлван и смазка от механиката на обектива се е разпространила по блендата.

Почистването едва ли е проблем, но по-скоро ме притеснява наличието на смазка по някоя от лещите, както ми излгежда отвън.

Преди да отварям ще изчакам отговора по въпроса на испанският ми приятел. :-)

Ето как изглежда F.Y.I. :cool:

Прикачен файл:
DSC06417.jpg [ 166.18 KiB | Прегледано 1956 пъти ]
DSC06417.jpg
DSC06420.jpg [ 159.34 KiB | Прегледано 1956 пъти ]
DSC06420.jpg
В началото
 Профил  

Реклама

Seifi
  Re: Омазнена бленда (Sticky Blades)
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2013, 23:42 
Аватар

Рег.: 04 Май 2012, 09:48
Не е истина и ти купуваш обективи със същите проблеми , които и аз съм имал , Обективът се разглобява сравнително лесно и с почистванео на лещите ще е лесно. Трудното е когато се стигне до ламелите там е много играчка и много време се губи.
Дано твоя испанец е точен , моя австриец се скри след като получих пратката. :laughing-jumpingpurple:

Minolta 28-75mm Ф2.8 ,Minolta 17-35G Ф3.5, Minolta 28-135,Minolta 75-300(Big Beercan), Minolta 80-200 Ф2.8 (Schwarze Riese), Minolta 50мм Ф1.4, Minolta 85мм Ф1.4, Minolta 100mm 2,8 , Minolta 100-400mm APO, Meyer Optik Orestor 135mm

В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2013, 23:59 
Аватар

Рег.: 25 Яну 2010, 20:27
Да ти кажа е това е много важно, да внимаваш, т.е. подредбата на ламелите и посоката.

Изображение

http://www.pbase.com/pganzel/stuff_im_working_on

http://www.pbase.com/pganzel/maxxum_28mm_f28_disassembly

Знаеш го, мисля :obscene-drinkingcheers:

Изображение

Да си намериш туба и отгоре диск с двойно тиксо, за да го наместиш, а мръднеш пада всичко. :mrgreen:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 00:09 
админиспамър
Аватар

Мерси, събота ще гледам сервизното упътване и ще отварям. :-)

Испанеца е точен и веднага предложи да му върна нещата, но само ще се набутам с пощенски разходи и предпочитам да се пробвам с почистването, поне е твърд, не е зуумче.

Дано пръските вътре не са прецакали нещо по лещите.

Обектива дойде с една Minolta 7000 и са в добро състояние като изключим блендата, бяха опаковани добре, приемам, че човека не ги е ползвал или не разбира и няма да го тормозя. :roll:

В началото
 Профил  

randreev
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 16:50 
Аватар

Рег.: 03 Фев 2013, 23:44
Няма проблеми със смазката, изчиства се перфектно, два от петте, който съм имал честта да чистя имаха пръски смазка и по двата елемента пред и зад блендата. Вчера разглобих шестия ми такъв, но съм си затрил някъде 99.99%'вия изопропанол и не мога да го намеря. Аз лично ги (оптичните елементи) чистя първо няколко пъти със сух, съвсем леко овлажнен микро-фибър (ако е влажно времето абсолютно сух). След това няколко пъти с изопропанол и не остават никакви следи.
Всъщност не питах точно коя е тази Минолта аз лично съм разглабял смо "Maxxum" с кръстосаните XX, защото, разбира се, от 50мм Минолти само те имат смазка по блендата :)
ВАЖНО: НЕ разглабяй блендата, в никакъв случай, елементите са променили леко формата си за десетилетията, който са седели в този ред няма да съвпаднат добре, редят се трудно и може да се загуби маркировката за позицията на блендата (ако си направиш такава предварително, оригинално блендата се настройва при частично сглобен обектив при F22 със стандартизиран диаметър ос в центъра на блендата, съобразена с партидите стъкла използвани в точно тази партида обективи), а и ламелите лесно се деформират, драскотините по тях в последствие ръждясват и т.н.
Вади се цяла, чисти се лесно с не много евтин препарат за миене на чинии :), никаква нужда от ултразвукови вани и т.н., изплаква се препоръчително с дестилирана вода и накрая, веднага и бързо за да не ръждяса с изопропаол и се суши. Може да се суши със спрей за клавиатури, под ъгъл за да не се разглоби, сешоар за коса, сгъстен въздух под ниско налягане. Според всички източници, който съм намирал, НЕ се смазва, връща се суха, въпреки че и аз така правя съм леко скептичен и ме е страх, че ще ръждясат някой ден.
Това покрива само част от процедурата и препоръките.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 17:03 
админиспамър
Аватар

randreev благодаря за информацията. :greetings-clappingorange: :obscene-drinkingcheers:

Минолтата е оригинална първа версия 50/1.7 от 1985г. - http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?idlens=17

След инфото, което ми даде съм готов да го разглобя на момента, но нямам изопропанол ? :|
Намерих в ибей, но ще се чака.

Цитат:
никаква нужда от ултразвукови вани и т.н

Но между другото имам такава ваничка ако ще свърши работа ? :lol:

В началото
 Профил  

dln
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 17:13 
Аватар

Рег.: 31 Окт 2011, 10:39
просто като стигнеш до блендата, и удари един спирт с тампон за уши, така както си стои, даи и малко зор, като се размърда го размажи направо с блендата.

Трябва да е супер зле вече, че да я сваляш ламелите и да ги миеш, после да редиш...

В началото
 Профил  

ATOC
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 17:36 
Аватар

Рег.: 18 Сеп 2011, 20:06
Моят е със същият проблем. Моли се да не е влязла смазка между лещите, че няма оправия.

В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 20:27 
Аватар

Трябва да се свали комплекта с ламели, и яко топене във ванички, randreev добре го каза.

Но и да падна една две, може да се върнат, и никаква смазка, те са нещо като тефлонови.

В началото
 Профил  

randreev
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 23:52 
Аватар

Ако имаш вана е по добре с нея, топваш сглобената бленда, гледай да е възможно най-бързо и без органични разредители заради пластмасата, повечето спиртове не се броят.
Преди години не знаех за пластмасовия елемент, той е черен и изглежда железен и първия ми такъв обектив му махнах двата оптични пакета и без да вадя блендата я изчистих със спрей за контактори и въздух под налягане. Сега знам че е опасно но в този случай обектива работи перфектно пет години по-късно а и не са му "побелел" ламелите, както става обикновено след чистене.
Не знам дали е писано за изопропанола, поне не намирам. Той се ползва професионално, но има изисквания: Гледай да е по-чист от 99.9%, ако се съмняваш теста дали става за оптики се прави върху идеално изчистено стъкло на прозорец, важно е да не е оптика защото антирефлексните покрития могат да изглеждат много добре изчистени, а всъщност да са се натъпкали с "боклук". Напръскваш на капки малка зона от стъклото и го оставяш да изсъхне без да попиваш или размазваш. Когато изсъхне не би трябвало да има никакви остатъци под формата на филм или цветни петна. Преди години не знаех за това и се бях "поокъкал" с едни телевизиони KOWA 55mm f1:1 и Rodenstock 42mm f1:0.75, купих си изопропанола от аптечно и давай чисти и като избиха едни петна сега ми се къса сърцето като се сетя.

Пак на темата - Ако нямаш подходящия размер гума за отвиване на предния оптичен пакет, намери нещо с малко по-малък диаметър от сенника, удобно за хващане и да не стига до първия елемент и двойнолепещо на 3M( или нещо друго качествено за да не остават следи след премахването) залепваш леко без много натиск двойнолепещото по вътрешния конус на обектива и обикновено тръгват много лесно. Чувал съм за хора които използват гумени ръкавици за сцепление и дезодорант за ключ и т.н. но ми се струва, че със залепеното се избягва възможността да се плъзне нещо и да се надраска, алуминия прави ужасни деруги по оптични елементи.
Особено внимание е нужно по маркирането на позицията на блендата и много внимателно със махането и слагането на зегерката която държи блендата.

В началото
 Профил  

dln
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 13:50 
Аватар

Рег.: 31 Окт 2011, 10:39
randreev, богато, мерси.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 14:36 
админиспамър
Аватар

Току що обиколих 5-6 аптеки в селото и никъде няма такъв Изопропанол :x , явно наистина ще се наложи да чакам с доставка.

В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 14:38 
Аватар

бе един обезмаслител и спирт от аптека 98% за ламелите, иначе за оптиката Изопропанол или поне спирта и после течност за очила, оптика.

В началото
 Профил  

tomz
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 16:10 
Аватар

Рег.: 01 Юли 2012, 15:31
Аз сьщо мисля че не е необходимо да се чисти ламел по ламел, така както са сьбрани се топят в спирт и се раздвижват идеално. Но е добре да се разглоби основно обектива и да се почисти от излишно масло по триещите се части и изобщо навсякьде кьдето е мазно, защото рано или кьсно пак ще се омазнят ламелите. Най-вероятно някой се е опитал да го смаже. А що се отнася до лещите, само с Isoprpyl Alcohol.
Mr. Peter Ganzel е направил чудесно step by step manual, http://www.pbase.com/pganzel/disassembl ... _50mm_lens

В началото
 Профил  

randreev
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2013, 17:17 
Аватар

tomz написа:
...Но е добре да се разглоби основно обектива и да се почисти от излишно масло по триещите се части и изобщо навсякьде кьдето е мазно, защото рано или кьсно пак ще се омазнят ламелите. Най-вероятно някой се е опитал да го смаже. ...

За по-стари обективи може би да, но точно за 50мм 1.7 не е добра идея освен ако не ти се налага смяна на смазката на хеликоида - ако фокуса се движи трудно или насечено или като го погледнеш при разглобен обектив от отзад изглежда "изсъхнал", "много" сив или на бели и сиви ивици.
Чувал съм за единични случаи, когато блендата се омазнява на ново само за година или две, но голямата част от почистените бленди карат десетилетия без да е сменена хеликоидната смазка. А тя се сменя трудно - сравнение само с чистене на блендата трябва да се развият още 11 болта за да се отделят напълно двата хеликойдни елемента. Болшинството смазката се сваля с мек плат и се мият обилно с ацетон или спрей за чистене на спирачки (това е само за тези два елемента), редува се и с измиване под течаща вода с мек плат и лек препарат за чинии (но не за миялна машина) до премахване на абсолютно всяка следа от масла и твърди фракции от греста. Оригиналната смазка на Сони е леко скъпичка но да речем: http://www.ebay.com/itm/HELIMAX-XP-Came ... 3f1bf7f9f0 е абсолютно подходяща за целта и ще ти стигне за цял живот :)
Слагането на греста също е предизвикателство. Не трябва да е много нито малко и се слага задължително само веднъж само на едната повърхност (вътрешната от към предния елемент) преди завъртането им един в друг. Ако нещо се сгреши или примерно не улучиш правилната позиция греста се чисти на ново.
Трябва на ново да се смаже и предавката на фокуса и водачите на хеликойда.
Предположението ми енергоемкост при не извършвана преди такава процедура е над пет часа труд и много нерви.
И въпреки този исполински зор в края на процедурата задоволството е невероятно, фокусирането става бързо, плавно и меко едновременно :)

ВАЖНО: Пак забравих да кажа, че трябва да се свали или поне изчисти едно странно влакнесто/мъхесто покритие от задния пластмасов предпазител, този, който държи чипа, от вътрешната му страна към задния оптичен елемент. И ако не е още то след тази намеса ще почне да се рони.

В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2013, 20:20 
Аватар

Е ти си го каза, иначе трудно ще падне масло на бленда, но има процеп и като е топло се втечнява и явно лека полека влиза.

Говоря за Минолта 50мм/1,7

В началото
 Профил  

tomz
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2013, 01:19 
Аватар

Рег.: 01 Юли 2012, 15:31
На моя 50/1.4, освен че пристигна сьс sticky blades, автофокусьт беше доста тежьк което от своя страна тормозеше мотора в тялото. Наложи се да го разглобя на сьставните му части и се оказа че греста на хеликоида на прьстена за фокусиране беше по-гьста от необходимото. Явно за 25 години се е посгьстила малко. Предният прьстен се вьртеше като някой Super Takumar направо, което си беше супер, но не и за тялото.. Една бьрза промивка с ацетон оправи нещата, фокусьт стана лек като перце, но сега пьк стьрже от време на време при насочен надолу обектив. Ще трябва малко грес. Но сьм малко скептичен по вьпроса, така както всичко изглежда ОК, след 3 или 6 месеца решаваш че искаш да поснимаш, и ужас мазнотията отново си е проправила пьт. Това с гресирането е много тьнка работа, както и цялото упражнение по разглобяване и сглобяване, изисква много време и нерви!

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2013, 22:26 
админиспамър
Аватар

Ъъъъ, един тъп въпрос. :D

В момента съм свалил двете групи лещи - предна и задна, стигнал съм до това положение:
Изображение Имам пряк достъп до блендата от двете страни.

Няма ли начин да се почисти без да я свалям ? :mrgreen:

В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2013, 22:38 
Аватар

Няма начин, все ще има остатъци. С кука виждам става.

Изображение

Тук е по различно от 28мм, на 50 мм има скоба. Не толкоз страшно

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 02:22 
админиспамър
Аватар

Откачих с поставянето на блендата към обектива, може би 2 часа си играх само с това. :pc:

Сега е на място, но след почистването и изсушаването останаха някакви "следи" по ръбовете на ламелите където са допирали един в друг като бяха затворени, може би нещо обърках при процедурите:

Сложих дестилирана вода и малко препарат за чинии и така 50 сек. в ултразвуковата ваничка.
След това изплакнах с дестилирана вода и изопропанол, всичко това при затворена бленда (отворени ламели).
Така ги суших със сешоар на минимална мощност и останаха тези по-тъмни следи все едно по ръбовете още са влажни.

Утре ако трябва ще кача снимка как излгеждат, чудя се ако ги пръсна с изопропанол и раздвижа няма ли да нормализират някак цвета си. :confusion-shrug:

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 13:04 
админиспамър
Аватар

Това се получи като като сложих 2 капки изопропанол и затварях/отваярях пред сешоара - още по-голяма мацаница. :confusion-shrug:

Прикачен файл:
blades.jpg [ 119.26 KiB | Прегледано 1731 пъти ]
blades.jpg
В началото
 Профил  

milenpi
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 14:39 
Аватар

ако се движат добре, може да не обръщаш внимание на тези белези.

Иначе опция е сваляш ламел по ламел и търкаш и нареждаш, аз така правих.

Важно е да няма мазнина и да затваря леко. :up:

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 33 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща