Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 10 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Syd
  Дълъг зум за А55V
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2020, 04:05 
Аватар

Рег.: 03 Окт 2020, 02:48
Здравейте! Нов съм в занаята и ще ми трябва малко помощ. Харесвам фотографията, но досега съм се занимавал само със сапунерки и ми е идвала музата да се опитвам отвреме навреме да правя някакви художествени фотографии с тях колкото да установя, че не става. От няколко месеца си купих едно Sony A55V за да почвам малко да се уча на истински неща. По същото време обаче си купих и Huawei P30 Pro, който има супер камерки и е удобен за носене и на Sony-то му се наложи да поизчака малко в шкафа да му дойде времето и ето че то дойде. Сега съм на първа точка - оборудване и изучаване на обективи. Вече си взех един нов фикс Sony DT 1.8/50 SAM, пощраках малко с него и сега съм на вълна "дълъг зум, втора ръка". Вече върнах един Tamron 70-200 2.8 USD, който купих през ebay от Германия за 600 евро, заради дефект в автофокуса. Стори ми се тежичък и съм се ориентирал към нещо малко по-леко сега - Minolta 70-200mm F2.8 APO SSM или Minolta 80-200mm F2.8 HS. Та въпроса ми е - с какво се различават тези минолти от друга подобна Minolta 70-210mm F4 (beercan). Разликите , които са ми ясни, че първите минолти са около 10 пъти по-скъпи от бирата. С по-голяма светосила са, да, оттам (може би) по-добре снимат на по-тъмно и някаква разлика в бокето. Вероятно са с по-точен, по-бърз и по-безшумен автофокус и (може би) са по-остри. Интересува ме по-конкретно като тематики на снимките какво повече могат първите обективи от бирата. Примерно ако искам да снимам рок-групи на концерти или гаджето си у дома на слабо осветеление дали само първите минолти ще се справят или и бирата ще се справи или нито първите, нито бирата ще се справят? Ако не справят, какъв друг обектив ми трябва за целта? Стига да не струва майка си и баща си, де :). В какви други сюжети и условия първите минолти биха се справили добре, а бирата не?
И още един въпрос. Долколкото знам по-късните Sony-та имат опция в менютата за MFA - Micro Focus Adjustment за калибриране на обектива към камерата. В менютата на моята А55V няма MFA. Дали има по-късен фърмуер за А55V, който да включва MFA? И ако "не" - има ли възможност да се направи това калибриране някъде другаде, в сервиз например. И изобщо доколко е важно това калибриране? Вие правите ли го?
Благодаря предварително на всички отзовали се!

В началото
 Профил  

Реклама

sstavrov
  Re: Дълъг зум за А55V
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2020, 17:14 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 19:42
Човече, колко много въпросиииии. За да не ти оспамня темата , ще ти кажа , че за а55 -》 слагай една минка отпред и си пушка. А след като снимаш каквото и да е , ще разбереш какво ти трябва. Автофокусната система на а55 е толкова стара вече , че е безсмислено да слагаш капачка за няколко бона отпред.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

В началото
 Профил  

Syd
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2020, 07:36 
Аватар

sstavrov написа:
слагай една минка отпред и си пушка.

Благодаря! А какво е "минка"?
sstavrov написа:
Автофокусната система на а55 е толкова стара вече , че е безсмислено да слагаш капачка за няколко бона отпред.

А ако реша да подменя тялото с нещо малко по-актуално, от кой модел. на А байонет нататък автофокуса е достатъчно добър за да си заслужава купуването на такива обективи? Примерно А77 дали става?

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2020, 07:42 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 19:42
Минка е галено на минолта.

За техниката - колкото повече четеш и гледаш , толкова повече ще "броиш" .

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2020, 22:58 
Аватар

Рег.: 20 Мар 2015, 10:03
Здравей колега, макар "колега" да е доста условно, все пак фотографията за мен е просто продължение на мен самия, а в последните месеци нямам никакво време за усилено практикуване - сега се хващам, че това място не съм посещавал почти половин година, но все пак ищахът е на лице.
Минал съм през доста обективи в "дългия" спектър, като сега са ми останали Тамрон 150-600 Г1, Сони 70-400 Г2 и Тамрон 70-300 USD. Щом тежестта е основен фактор, предлагам да изпробваш един Тамрон 70-300, най-лек, много бърз, а картинката си заслужава!
Ако си близо до Пловдив мога да ти предложа тест на живо, макар скоро да обмислям разчистване на повечето и да запазя само един в този диапазон.
... Не схващам само защо трябва да дадеш 600€ за обектив с проблем и то основен - визирам проблема с фокуса, като за 700-750€ може да се намери същия напълно функционален?! - единият Тамрон 70-200/2.8 Г1, неразличим от нов, напълно изправен замених за горе-долу същата сума като този с проблем, а го бях взел за "познат" нямаш сумата в момента и после се отказа, а аз останах с два еднакви... - голям смях!
Успех в начинанието наречено фотография!

„Едва ли има нещо на този свят, което някой да не може да направи съвсем малко по зле и да го продадете съвсем малко по – евтино, а хората, които купуват само с оглед на цената, са негова съвсем законна жертва“

Джон Ръскин (1819 – 1900)

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2020, 23:00 
Аватар

Сега се сетих, че 150-600 ми е с канонски байонет - няма да може да го закачим на А55.

В началото
 Профил  

Syd
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2020, 18:50 
Аватар

ivan_nikolov80 написа:
... Не схващам само защо трябва да дадеш 600€ за обектив с проблем и то основен - визирам проблема с фокуса, като за 700-750€ може да се намери същия напълно функционален?!
Успех в начинанието наречено фотография!

Благодаря, колега! Дадох толкова пари за него, защото според описанието му трябваше да е в "перфектно техническо състояние". А за такъв обектив и изглеждащ като нов и в перфектно техническо състояние това е много добра цена. Обаче, когато го закачих на моето тяло се оказа, че автофокуса му не работи. Продавачът, за когото обектива не е личен, а е само интернет-търговец ме увери, че преди да го прати го е тествал на Dynax7 и всичко било наред. Но както и да е, при мен не работи и му го върнах и си чакам парите до 10-ина дни.
След забележката на колегата sstavrov се замислих и реших да сменя първо тялото. Разглеждам засега плюсовете и минусите на А77, А77ii или евентуално А7, но по-скоро не ми се сменя засега А байонет. След завършването на операцията по подмяната на тялото, ще се върна пак към дългия зум. Благодаря за предложението! Ще го имам предвид.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2020, 21:03 
Аватар

От трите споменати тела наблегни на А77м2, цената вече трябва да е символична в сравнение със стартовата, а предимствата...

В началото
 Профил  

kery70
  Дълъг зум за А55V
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2020, 17:58 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 15:05
За а-маунт и обективите се намират за много добри пари вече. И аз бих те посъветвал да заложиш на а77м2. Много добро тяло. А а инак за дълго аз ползвам една сигма 70-200/2.8 hsm II macro, трета версия се води ако не се лъжа. Отлична е. Имам и сони 70-400 г1 но си тежи . Мисля бързо ще ти мине за дългите зум джамци, ако не снимаш предимно, знам ли, спорт, птици и животни. Моите прашлясват с години. Наскоро извадих да снимам детето на едим мач и това им беше. Сони А7 е мега бавен. Само като информация.
Да не е без снимка сони 70-400ссм, а77м2.Изображение
Изображение
Изображение

В началото
 Профил  

geoge
МнениеПубликувано на: 09 Окт 2020, 18:53 
Аватар

Рег.: 25 Мар 2012, 23:57
Аз се плюнча дълго време да си взема по някакъв начин Tamron 16-300, oбаче понеже постоянно си надграждам А99II, а и наскоро си взех RX100V и върнах на моята А55 великият 16-50/2.8, нещата се поотложиха, но пък... ще му дойде времето и на него :)

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 10 мнения ]