Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 5 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
elmago
  Samyang 14/2.8
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 18:00 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
Вчера се сдобих с това обективче. Отдавна му се канех и направих бартер с доплащане за втория ми зенитар. Като цяло съм доста доволен от него, като си има и някои недостатъци. ето и нещо като мини ревю:
Първото предимство е, че е много остър още от 2.8 (поне в центъра) - ъглите така и не стават напълно остри или това може да се дължи и на неправилно боравене с него, защото още не съм му свикнал. Ходът на фокус-ринга е много дълъг, за разлика от зенитара например, който си е като автофокусен обектив направо - четвърт оборот му е целия ход кажи речи. Тука въртенето е много, съответно предполага и по-прецизно фокусиране и съответно повече възможности за човешка грешка. По-близките кадри съм ги фокусирал през лайв-вюто, но всичко е от ръка, а днес не беше много светло и скоростта варира между 1/20 и 1/100, исото също е високо. Екзифи има, та може да се ориентирате. Второто голямо предимство е почти пълната липса на хроматични аберации. Може да се загледате по контрастните участъци(клони на дървета и т.н.) и ще се убедите. Винетирането също не е проблем.
Като недостатъци виждам много сериозното кривене и то от гадния, непоправим мустакат тип(за радост намерих профил за коригиране, който се справя перфектно - евала на хората, които са си играли да го направят). Мен лично ме дразни и прекалено дългия ход на фокусния пръстен. За толкова широк обектив, определено бих предпочел не повече от половин оборот да е целия ход, но това е положението...
На финал, качвам няколко снимки, като всички са по две - без и със корекции. като може да се ориентирате освен по визията и по името на всеки файл. Не са в напълно пълен размер, но 4200 пиксела по дългата страна са достатъчно показателни.
Приятно гледане:
ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-1 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-1 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-2 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-2 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-3 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-3 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-4 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-4 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-5 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-5 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-6 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-6 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-7 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-7 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-8 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-8 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-9 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-9 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

ИзображениеSamyang_14-2.8_without_corrections-10 by www.bisseryordanov.com, on Flickr
ИзображениеSamyang_14-2.8_with_corrections-10 by www.bisseryordanov.com, on Flickr

В началото
 Профил  

Реклама

nikola65
  Re: Samyang 14/2.8
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 18:08 
Аватар

Рег.: 03 Май 2011, 11:48
Ами да ти е честит :snap:

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 18:28 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Зашироко и евтинко и на мен ми хареса. Особено за снимане на интериори ми се видя супер подходящо.

Аз си правих мои профилчета. Не е трудно, но с лист А4 не става много добре. Мислих да ида до нкяой център за печат, да си пусна нещо с около метър хоризонтал и с него да си направя профил пак. За лайтрум. Иначе имаше един профил за никон д700 и той става. ПРоблема с лайтрум и този ръчен обжектив е, че профила за аберациите зависи от блендата, пък то...блендата я няма в exif-а и трябват много профили с различни имена за всяка бленда. Инак има малко аберации, но понякога дразнещи. Ето от кропче от долен десен ъгъл на снимите за профила дето правих на бленда 8 или 11 е тая (кривината е от перспективата)

Прикачен файл:
DSC04247.jpg [ 244.81 KiB | Прегледано 5751 пъти ]
DSC04247.jpg

Вижда се и това дето елмаго пише за ъглите как самия ъгъл си седи мекица малко, но по-навътре става доста добре образа.

Ето 4 наивни опита за интериор с 14/2.8 в пълен размер са (освен ако някоя не съм я кропнал леко)

https://plus.google.com/photos/10893218 ... kJ2C4I7uOg

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За по-голям размер гледайте ги в Г+. Малко тъпо че съм снимал на 800 исо...ама на кой не мисли на време....

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 21:19 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 13:12
Биска,честито.... :snap:

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

anaconda73
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 10:52 
Аватар

Рег.: 04 Юли 2012, 10:33
Браво, готино обективче!

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 5 мнения ]