Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 28 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
sathv
  Набор обективи за Е mount - кропка
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2016, 21:38 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2015, 02:01
Здравейте, притежавам следните обективи, които ги ползвам на A3000 основно и nex5n (дъщеря ми). До скоро снимах основно с китаците 18-55 и 55-210. Пролетта си закупих още 50/1.8 на сони и двете сигми 19 и 30 мм. След като свърши лятната екскурзия констатирам следното. Никак не ми бе удобно с толкова много обективи. И проблема не е само в това, че е пълна чантата. Винаги когато се появяваше интересен кадър се оказваше, че на апарата не е закачен подходящия обектив. То не бе смяна на обективи, то не бе чудо. Че капачки, че калъфчета и т.н. Качеството на снимките е много добро но не и фрапиращо спрямо китака 18-55. Повечето хора разлика не видяха в снимките. Та въпроса ми е струва ли си всичко това за любителско снимане. Едва ли. Спрял съм се на два варианта.
1. Сони 50/1.8 -тук за портрети алтернатива няма.
Сони 18-105 основен
Сони 55-210 теле, макар, че почти не го ползвах.
Сигмите ги разкарвам

Вариант 2.
Сони 50/1.8 -тук за портрети алтернатива няма.
Сони 18-200 основен

Сигмите и 55-210 ги разкарвам.

Отделно дъщеря ми снима с 18-55. Въпроса е мога ли да го сменя с 16-50? Ще тръгне ли на nex5n? Основно заради по малките габарити? Ако не, го продавам барабар с некса и вземам едно RX100II.

Какво ще ме посъветвате черпейки от вашия опит?

В началото
 Профил  

Реклама

simbon4o
  Re: Набор обективи за Е mount - кропка
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2016, 22:04 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 19:43
Така като гледам си за RX100 или RX10 или защо не FZ1000 panasonic... Отделно остави един 50 1.8 с някое кроп тяло и снимай портрети. 18-200 е безмислен, понеже е скъп, голям, нищо особено оптически, ... аз бих взел FZ1000.

В началото
 Профил  

MS
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2016, 22:12 
Аватар

Рег.: 01 Авг 2013, 10:07
RX100II и вечно ще е твой, aко не го подариш за жълти стотинки след време.Почакай след месец два ще излезнат нови камери от сони.
Карай с 18-105-4 и всичко друго разкарай.

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 11:46 
Аватар

А на въпроса nex5n и 16-50 pz дали са съвместими? Как се управлява зумирането при този обектив като некса няма ръчка като 3n?

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 11:58 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
sathv написа:
А на въпроса nex5n и 16-50 pz дали са съвместими? Как се управлява зумирането при този обектив като некса няма ръчка като 3n?

Обектива работи на по-стари апарати. Зума се управлява с копчетата на обектива. Има колелце с което имаш прецизен контрол, има и копче с което движението е с фиксирана скорост за видео.

Проблема с по-стари тела като NEX 5n, 7, 5, 3 е, че няма да имаш корекция на винетирането и кривенето в апарата. Ще трябва да снимаш РОУ и да си оправяш снимките на компютър. С Capture One Pro може би няма да има проблеми да ги оправиш. Малко трудно ще е кадрирането на 16мм защото обектива криви бая и в ъглите след изправяне не е много ясно какво точно ще остане. Другото е, че винетирането на тоя обектив е сериозно и пак преди корекция ще изглеждат странно снимките.

Моя съвет би бил да се насошиш към 2-ра ръка комплект 5R, 5T или 6, А6000 с този обектив за подмяна на 5н. Пък А3000 би трябвало да си има корекции.

За RX100 не знам какъв е проблема да си е твой, освен ако не си търговец на фототехника....пък и гледма се продават на не лоши цени 2-ра ръка....

Последна промяна kiril на 23 Авг 2016, 13:09, променена общо 1 път

В началото
 Профил  

Don Diego
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 13:07 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2013, 13:12
Както Симо е казал... ти си за зуум сапунерка, вероятно защото си турист фотограф. Вземи нещо от RX на сони и си свиркай, не бери ядове. Леко, удобно, не мъкнеш багажи и чанти. На щерката остави 18-55 (оптически по добър от 16-50) и портретника.

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 15:22 
Аватар

E, не мога да се определя като турист фотограф. До преди 2 години бях останал един от малкото дето снимаше на филм. За 30 години доста апарати и снимки са минали през ръцете ми. Почнах направо на зорки 4 /апарата на баща ми/ в кръжока по фотография. После зенит, практика ттл3, BX20, Konica и др. Преди 2 години вземах А3000 с идеята да си ползвам ръчнофокусните обективи и защото има визьор. Е писна ми, може би с годините и пролетта ги продадох, като си накупих автофокусни. Оставих си само един МТО-1000 са украса. Да ме питаш с какъв акъл като студент съм го мъкнал не мога да кажа. Снимам си семейството и приятелите по рожденни дни /основно в помещения/ и други събития. Не е само до туризъм. Та на по малко от APS-C няма да мина. Засега оставям всичко така. Ще купя допълнително един 18-105 и ще видя как е с него. Относно дъщеря ми, радвам се че й харесва фотографията. А3000 й бил голям. Некса уж ставаше, ама обектива не бил сгъваем и не влизал апарата в дамската чанта. Ще пробвам дали ще й хареса А5100 или А6000 с 16-50. Rx100 ясно, ама ще я ограничава в развитието, макар че нямам амбиции да я правя фотограф. Нека времето покаже. Благодаря Ви за отговорите в темата ми.

В началото
 Профил  

batzas
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 16:34 
Аватар

Рег.: 03 Авг 2012, 13:04
Може и да не съм прав, но аз съм с почти същите обективи. Разликата е само че вместо 50/1.8 си взех сигмата 60мм.
И при мен решението е просто 2 тела, като обикновено вземам само тях (или едното) с навитите обективи, а другите у дома/хотела. Като цяло си преценявам кои ще са ми трябват за случая.
Та в случая точно едно А5000 за дъщерята може да ти излезе доста евтино.

В началото
 Профил  

bobyn
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 18:48 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2015, 10:57
Това според мен е удачно решение, ако двама души ги носят тези две тела. Иначе аз не се представям сам с две.
И аз имам почти същите обективи, само китака ми е 16-50, а наскоро смених сигмата 30/2.8 с 30/1.4.
Откакто ги събрах и напълних раничката, ме тормози същия въпрос и още не съм намерил отговор за себе си. Май ще си взема и една по-малка чантичка, за тяло с 1 обектив + още един и при излизане да се преценява кои два ще са необходими.
И още нещо - от момента, в който завинтих 30/1.4 на тялото, не съм го сменял с друг.

Sent from my Moto X Force using Tapatalk

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 19:21 
Аватар

И аз мислех, че като взема 30 мм. след като дъщеря ми повлече китака няма да го свалям, ама греда. За стрийт е малко дълъг. За снимки в помещения също. Затова след него купих 19 мм. После портретите не ми харесваха с 30 мм. Идваше широк и взех 50/1.8. Та така за две седмици се сдобих с 3 обектива. Сега след разбора на снимките виждам, че най малко са с 30 мм. Пък дъщерята се кефи с китака...

В началото
 Профил  

Don Diego
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2016, 21:45 
Аватар

sathv написа:
E, не мога да се определя като турист фотограф. До преди 2 години бях останал един от малкото дето снимаше на филм. За 30 години доста апарати и снимки са минали през ръцете ми. Почнах направо на зорки 4 /апарата на баща ми/ в кръжока по фотография. После зенит, практика ттл3, BX20, Konica и др. Преди 2 години вземах А3000 с идеята да си ползвам ръчнофокусните обективи и защото има визьор. Е писна ми, може би с годините и пролетта ги продадох, като си накупих автофокусни. Оставих си само един МТО-1000 са украса. Да ме питаш с какъв акъл като студент съм го мъкнал не мога да кажа. Снимам си семейството и приятелите по рожденни дни /основно в помещения/ и други събития. Не е само до туризъм. Та на по малко от APS-C няма да мина. Засега оставям всичко така. Ще купя допълнително един 18-105 и ще видя как е с него. Относно дъщеря ми, радвам се че й харесва фотографията. А3000 й бил голям. Некса уж ставаше, ама обектива не бил сгъваем и не влизал апарата в дамската чанта. Ще пробвам дали ще й хареса А5100 или А6000 с 16-50. Rx100 ясно, ама ще я ограничава в развитието, макар че нямам амбиции да я правя фотограф. Нека времето покаже. Благодаря Ви за отговорите в темата ми.

Имах предвид фотограф турист на база на това което обясни като търсене- обектив който обхваща широк диапазон, за да не се налага да сменяш, тъй като очевидно нямаш конкретна цел, а щракаш според това къде си. А подобни обективи винаги са с етикет туристически- от широко до теле...

Апропо, взел си тялото с най куция визьор сред сонитата. Всеки друг некс с визьор е по добър от А3000. В момента в базара продават един некс 6. Няма място за сравнение, просто ще се родиш наново.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 07:37 
Аватар

На а3000 всичко му е куцо, аз дето не съм супер капризен към техниката ако дава добри резултати не бих си причинил а3000, то това дисплея и визьора му са по-зле от на 10 годишна сапунерка.

В началото
 Профил  

roadrunner
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 12:54 
Аватар

Рег.: 08 Яну 2016, 16:29
simbon4o написа:
На а3000 всичко му е куцо, аз дето не съм супер капризен към техниката ако дава добри резултати не бих си причинил а3000, то това дисплея и визьора му са по-зле от на 10 годишна сапунерка.

Ами не си прав. Матрицата му си е супер и цената също. Това е модел за зарибяване и като такъв си е добър. Аз минах от сапунерка на А3000, а после на А6000. Ако го нямаше А3000 можеше сега да не снимам със Сони.
:obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

Don Diego
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 15:44 
Аватар

А3000 - скапан визьор, скапан дисплей, евтини материали... и все пак супер матрица, цената е народна, защото са пестили от всичко останало.

В момента в ръцете ми е един NX 500- леко, компактно, интуитивно- баш апарат дет не го мислиш като багаж. То верно проблема идва от обективите които решиш да помъкнеш, но ако се въздържаш от изхвърляне, с два обектива и това тяло ще си джиткаш из света и ще щракаш детайлни снимки щот и матрицата си е.ало фара...

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 16:42 
Аватар

E вие сега А3000 ли ще обсъждате? За него си има отделна тема. Преди години когато го купувах въпроса беше дали А3000 или Nex3n. A6000 го нямаше. Некс6-7 бяха безбожно скъпи. Та и двата апарата бяха няколко дни при мене и добре ги тествах. А3000 ми пасна много добре в ръката с ергономичния си захват. Имаше и визьор много помагащ за снимки при слънчево време. Е не е с голяма резолюция, ама напълно достатъчен за кадриране. Дисплея му също е с малка резолюция но напълно достатъчен за човъркане из менютата. Имаше стандартно гнездо за светкавици. Изнесен превключвател за режимите /много удобно/. Звука при клиповете е чувствително по-добър от некса. Не прегряваше като некса на видео. Лично изпитано 30 минути запис на слънце. Некса за 10 клякаше. Матрицата също по добра от на некса. Затова го избрах.
Това, че дисплея и визьора са с ниска резолюция не значи че е пестено при производството, а умишлено направено да се позиционира апарата в ниския клас за да могат да се продават високия клас изделия. Производственета цена на дисплеите е една и съща независимо от резолюцията. Добавка на тъч е един два долара, но няма дори в скъпите модели с визьор. /скоро ще има/ В някой модели на некс също умишлено има пък резистивен тъч с производствена цена по висока от капацитивния но монтиран в изделие позиционирано в ниския клас. Механичното превключване на дисплея и визора е по скъпо като изпълнение от електронното но пак умишлено направено. Проблема с прегряването също елементарно може да се реши но не го правят за да вървят камерите.
Та последния въпрос ми е 18-105/4 или 18-200 е по добрия избор като качество на картинката. Говоря за диапазона 18-85. Цената не ме притеснява?

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 18:01 
Аватар

Рег.: 23 Сеп 2014, 18:50
Леко извън диапазона, но щом цената не е проблем - 16-70/4 и толкоз по въпроса.

В началото
 Профил  

fast_eyebrow
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 18:57 
Аватар
simbon4o написа:
...аз дето не съм супер капризен към техниката...

:rofl: :rofl: :rofl:

Ти ли ! :laughing-jumpingpurple:

В началото

simbon4o
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 19:44 
Аватар

fast_eyebrow написа:
simbon4o написа:
...аз дето не съм супер капризен към техниката...

:rofl: :rofl: :rofl:

Ти ли ! :laughing-jumpingpurple:

При мен целта оправдава средствата :) може да го лепя с тиксо и плюнка ама ако снима както искам не ми пречи. Но а3000 не бих го търпял.

В началото
 Профил  

surr3a1
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2016, 13:12 
Аватар

Рег.: 20 Май 2016, 07:54
18-105 f4 + 50 f1.8 + a6000!

Пускам една снимка (последната) и можеш да видиш още в профила. Аз съм аматьор и толкова си и мога, но чисто като отправна точка. Обективът е супер, но на мен ми бе тъмен. Всички снимки в профила са с тази комбинация, ако това ти стига, не виждам какво по-добро може да се предложи (от Сони).

Изображениеdocks by surr3a1, on Flickr

В началото
 Профил  

sathv
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2018, 00:02 
Аватар

Здравейте отново. Две години след отваряне на темата ми и след поредната почивка, нещата не са се променили съществено с изключение, че имам още едно тяло а6000 но проблема ми е в набора обективи. И тази година уж за последно, взех пълния си комплект обективи. Двете сигми 19/2.8, 30/2.8, SEL5018, SEL55210 и китака. Този път бях решил да сменям обективи само при крайна необходимост, за да разбера коя дължина ми е най-използваната. Реално след като разгледах снимките си виждам следното: Изключвайки няколко портрета с 50/1.8, всичките ми снимки са с 30/2.8. Китака и 55210 изобщо не съм ги ползвал. И след като вече твърдо съм решил повече чанта с обективи да не нося и да си взема едно RX100V, се замислих и за варианта за едно R1II. Фиксирания му твърд обектив 35/2 ме устройва напълно като дължина и универсалност. Освен това е фулфрейм и го гледам на добри цени излиза из ибей. Единствения проблем е следния. Тъй като снимах и няколко клипчета, там бях сложил сигмата 19/2.8 и пак ми беше малко тясно. При условие, че взема RX1II, възможно ли е за клипчета да се сложи някакъв широк конвертор? Гледам , че отпред има резба 49мм. Това, че ще падне малко качеството при видео няма много голямо значение. Според вас какво Ви е мнението като цяло за RX1II?

В началото
 Профил  

bam-bam
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2018, 11:32 
Аватар

Рег.: 16 Дек 2014, 00:57
Каза, че имаш още едно тяло.
Като гледам цената на това , дето искаш да си вземеш
Няма ли да ти е по-изгодно да си ползваш 2те тела с 30ката и 19ката ?
И аз още се чудя за 35цата на сони , но държи цена .. толкова ли е удобна за повечето снимане ?

В началото
 Профил  

Fading
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2018, 22:21 
Аватар

Рег.: 15 Юли 2016, 05:59
30 на кроп(а6000) е като 45 на фф. Ако си с ФФ няма ли да ти е удобна 50ка повече?

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 28 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща