Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 16 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Bobby
  Помогнете да избера "временен" компактен и качествен прайм!
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 17:48 
Аватар

Рег.: 01 Апр 2018, 16:27
Здравейте,

Новорегистриран съм тук (първи пост евър), след над 10г. във ФФ и решение да сменя/добавя система и понеже знам за силата на алфа форум, та реших да попитам и тук. Значи на кратко притежавам Nikon FX с 6 обектива за него и съм на косъм да сменя или добавя нова система, включае до момента новото Sony a7 III + 85/1.8. Обектива е поръчан, в очакване съм на тялото също. Търся временно решение преди да мога да се уверя в качествата и цената на новия Tamron 28-70/2.8 или в много бъдещ период Sony GM 24-70/2.8. До тогава ще го карам паралелно с наличната (или част от наличната с-ма от Никон), но пък ако мога по-бързо и плавно да премина през смяната на системата, един малък прайм би ми помогнал за това.

Значи в момента се двоумя между Sony 28/2 и Sony 35/2.8, а гледам и Samyang имат супер компактен и евтин AF 35/2.8, на който освен по weather sealing-a с друго нищо не отстъпва на Цайса, но печели безпристрастно с цената си и май даже към него клоня. Говоря за временно решение (макар да знам, че няма по-постоянни неща от временните :mrgreen: ) за пътувания и всекидневие!

Какво ще кажете вие, заслужава ли си Самянга или да избирам между Сони 28/2 и 35/2.8?
За съжаление ще пазарувам дистанционно, мой приятел ще ми донесе техниката от Щатите. Цените на които са в момента (B&H):

Samyang 35/2.8 е 265$
Sony 35/2.8 e 798$
a Sony 28/2 e 448$

Моля дайте съвет и препоръка, особено ако имате опит с някой от посочените обективи. Благодаря и поздрави на тези, с които се знаем вече от ФФ :greetings-waveyellow:

В началото
 Профил  

Реклама

elmago
  Re: Помогнете да избера "временен" компактен и качествен пра
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 18:16 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 18:32
Аз бих изключил цайса от чуденката веднага. Не, че е лош обектив - напротив няма забележки. Просто 35/2.8 за 800$ е абсолютно малоумие. От другите два сигурно бих се насочил към 28цата, просто защото е по-светла. Като цяло твърд обектив на 2.8 ми извън представите за необходимо.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 18:38 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Напълно съгласен с Бисер за Цайса 35/2.8 ако ще и да беше най-перфектният обектив на Земята, но сам нямаше да го напиша защото вече при всяко по-остро мнение рискувам някой да се самоизтрие. :D
Също и за твърд на f/2.8 - да кажем, че придобива някакъв смисъл от около 80-90мм нагоре и евентуално ако говорим за макро или ултра широк по-надолу.

Та ако правилно съм разбрал вече си купил A7III и 85/1.8 от САЩ ?
И двете неща са чудесни особено на тамошните цени.
Защо не спреш дотук и не решиш какво ще правиш нататък като ги получиш и пробваш комбинацията ?

Самянга 35/2.8 и Сонито FE 28 не са чак толкова скъпи, че да има някакъв особен смисъл за купуване отвъд океана.
Често ги пускат на оферти в европейските Амазони, Самянга по 240 евро и т.н.

В началото
 Профил  

Bobby
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 18:45 
Аватар

Точно заради цената мисля да изключа 35 Цайса на този етап, но си мисля, че когато се сдобия с варио от сорта на 28-75 или 24-70, тези 35мм на Самянг не биха били така излишни, за компактен обектив за пътувания, просто 28-цаца е идея по-голям. Другото, което е, че ако за трети вариант не избера варио обектив, а добавя някакъв друг по-широк прайм от сорта на 16-18 или 20мм, 35 би имал повече смисъл в конфигурацията?!

В началото
 Профил  

Bobby
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 18:51 
Аватар

Иначе да, закупил съм вече 85/1.8 и чакам от B&H да пуснат в продажба/наличност a7mkIII (в момента е само на preorder).
Не искам много да се спирам, защото моя човек ще идва така или иначе и ще ми донесе тялото и 85-царя идния месец, а и така по-бързо ще реша с какво (възможно е всичко) да се разделя от другата система Никон, а цените все повече ще се сриват надолу, загубата поне ще ми е по-малка.

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 19:04 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 20:42
От трите посочени -> 28-цата.
Освен светлосилата , при нея имаш възможност за "модификация" с адаптори.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

В началото
 Профил  

Bobby
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 19:20 
Аватар

Видях ги аз тия адаптери, реално мога да получа 21мм и фиш. Обаче той и на 28мм бая дисторсия има, на 21 с адаптера остротата сякаш малко намалява, а дисторсията се увеличава. Фиша не ми е критерий така или иначе. Ще го обмисля наистина, неочакваното за мен е, че до тук сякаш повече клоните за към 28-цата, а аз се бях засилил повече към Самянгчето :)

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2018, 22:17 
Аватар

Рег.: 23 Сеп 2014, 19:50
Ами зависи много какво мислиш да снимаш.
Ако те дърпа към пейзаж, може би 28мм ще е ОК (освен това е и по-универсално някак в сравнение с 35мм).
Ако си портретист... 35мм ще ти е по-добре. Самянга не е лош, поне до колкото си играх с него преди време. Единствения му кусур е че е 2.8 и че е от пластмаса (май). Станаха 2 кусура.

В началото
 Профил  

Bobby
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018, 00:49 
Аватар

Kaто цяло съм фен на портретите, за това и основно избързах да поръчам 85/1.8, въпреки, че не знам как ще замести сегашния ми 70-200/2.8 с който снимам 90% от портретите си, въпреки наличието на Никкор 85/1.8. Всъщност за да стане по-ясно ще изредя всичките стъкла които имам в момента, бая съм окомплектован и за мнозина е безумие смяната на системата ми като цяло, но съм го решил вече и връщане назад няма ;)
Значи в момента притежавам: Никкор 20/1.8, Сигма 35/1.4 арт, Никкор 50/1.8, Никкор 85/1.8 и стабилизираните Тамрони 24-70/2.8 и 70-200/2.8. Най-много използвам вече споменатия 70-200, но поради разликите в цената с ГМ на Сони, смятам 85-цата да бъде негов заместител. Останалото снимам с 35/1.4 арт и понякога за пейзаж взимам 20/1.8 или 24-70. Останалите обективи са почти неизползваеми и по тази причина няма да ми е голяма драма да се разделя с тях, точно за да намаля умишлено тоя арсенал дето съм насъбрал. Проблема е, че се бутам и при сватбите и ми се иска един ден да се реализирам и в тая насока с по-голяма сила. За това и ще дебна някакво светло варио след време за да съм подсигурен, но в момента основно започвам системата с това, което най-много снимам (портрети) и ми се иска да имам някакво всекидневно праймче за екскурзии, пътешествия и изобщо обектив, който да е основно закачен на камерата и да се използва по предназначение.

Сега хубавото на 35-цата било то Цайс или Самянг е, че ще ми върши работа както казвате и за непринудени портрети, ей така например тръгвам на някъде на море или на почивка, обаче има някоя готина кака с групата, която може да отстрелям, ако се навие. Не знам обаче като се покатеря на някой връх или ида на някое място и реша да снимам стрийт дали тия 35мм няма малко да ме ограничат откъм ширина. Явно двата (28 и 35мм) са сходни като качество на изображението и параметри изобщо, но сте прави, че при 28-цата печеля светлосила и широко, за сметка на това, че губя компактност и "случайния портрет" няма да ми е толкова приятен що се отнася до дефокус.
По всичко личи, че нещата си плачат за варио обектив за всекидневие при мен, но на първо време няма да имам финансовата възможност да си позволя такъв, не и докато не разпродам част или цялата техника Никон, а това пък май няма да стане толкова бързо, основно заради моята лична несигурност. Та така горе-долу стоят нещата при мен, изповядах ви се :lol:
Вие сте на ход! :bow:

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018, 08:03 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 20:42
Като ще е 35ца, що да не е Самянг на 1.4? Малко ще е по-скъпа от 28 и 35(адаша си), както и по-тежка и обемна, но пък не отстъпва на големия брат на Цайсчето 35/2.8 а именно 35/1.4. Гаранция , че нама да е временно решение , а че ще останете свързани завинаги!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018, 09:43 
Аватар

Сега се сетих...
Тамрон ще пускат 28-75/2.8...

В началото
 Профил  

Bobby
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018, 18:42 
Аватар

Искам нещо компактно за травъл, за това гледам 35-цата на Самянг или 28-цата на Сони. Второто пак не е много компактно, но реално не е и кой знае колко голямо или тежко. 1.4 светлосила на тия мм не ми е от такова значение. Тамрона съм го споменал като бъдещ вариант, чакам да го пуснат по магазините, за да му видя цената и първите ревюта, но несъмнено ще има варио в цялата схема :)

В началото
 Профил  

faire
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2018, 23:42 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2016, 14:52
За Самянга съм чел, че му е бавен и шумен фокуса (ако е от значение за теб). Също така е доста пластмасов, но на тази цена може да се очаква. Може и да случиш на хубава бройка, но едва ли QC-a им е много добър за такова обективче.

Понеже няма толкова много бюджетни решения за нативни автофокусни Сони обективи, мислил ли си за китака им 28-70? На първо време ще ти покрие една добра дължина. Оптически нямам представа как се справя, но просто е вариант - особено ценово (400$) и откъм тежина (295 гр.).

Струва ми се, че 28/2 ще ти пасне най-добре - твърд, що-годе светлосилен, малък и лек, на поносима цена.

Другият ти вариант е да си вземеш един адаптер за никонските обективи и да щракаш с тях, докато постепенно смениш системата.

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2018, 00:04 
Аватар

Тоя китак е идеален в центъра и трагичен по периферията.
Освен това, стабилизацята си први някакви шеги и не се центрира винаги както трябва и от там има изместване на сичкото картинка, като в някой ъгъл е ОК, в противоположния - тотал щета. Това са ми наблюденията от 2 броя китаци. Еднакво смотано поведение.
Иначе да - лек и не скъп, ама до там с плюсовете.
Самянга 35/2.8 фокусира доста пъргаво, по спомен.

В началото
 Профил  

Bobby
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2018, 01:14 
Аватар

За Самянга наистина е до бройка що се отнася до шумния АФ. Гледах няколко ревюта в тубата на същия и един пич записваше шумния мотор. След това каза, че го е сменил и в магазина втория който пробвал бил същия, но третия - третия песен, няма да шуми, няма да бръмчи, работи нормално като всички останали обективи. От неговия опит излиза, че шанса да ми се падне такъв шумен Самянг е голям, тъй като ще пазарувам дистанционно и дори няма да мога да го сменя като него, все пак идва произведен в един континент, купува се от друг и аз го получавам на трети :D
Както и да е, това няма да ми е голяма болка, видео почти не снимам, макар че имам 4к екшън камера...
Но другия факт, че фокусира по-бавничко малко ме замисля. Той и Цайса фокусира с подобна скорост, а пък е на двойна цена - не мерси.

Китак като 28-70 няма да взема, дори като временен, временния ще е твърдо 28-царя или Самянга. Китов обектив никога не съм имал и на стари години да се вкарвам в такива филми мисля, че не е вариант. 28-цата за сега води заради вашите препоръки, но днес моя човек от Щатите малко се понацупи като му казах, че до месец освен тялото и 85-цата ще поръчам още един обектив, каза, че имал и на други хора неща да носи и за да му спестя нервите и притисненията с моите джаджи или ще поръчам Самянга като най-компактен или просто нищо повече няма да поръчвам, че не малка услуга ми прави така или иначе. Ще видим, има още около месец да се разбера с него, но много ми се иска нещо много да натежи в полза на 28-цата, че да го натоварвам и с него...

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2018, 21:50 
Аватар

Рег.: 15 Апр 2015, 11:33
Мисля, че това ще ти е много полезно за да се запознаеш със обективите за E-mount;

https://phillipreeve.net/blog/fe-lenses-sony-comprehensive-independent-guide/

И, изобщо Phillip Reeve е много полезен за мен (и също толкова бюджетонарушаващ) :D

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 16 мнения ]