Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 3   [ 62 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
simbon4o
  Re: Винтидж 50-ка с хубаво боке
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2016, 22:35 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 19:43
Виж Nikkor-S 58 1.4 ;). A Рorst има всякакви... то не е оптична марка, поръчвали са на всякакви да им правят обективи.

В началото
 Профил  

Реклама

meneldor
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2016, 22:39 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 08:31
Не знаех, че има 55/1.4. Сега чакам 55/3.5, за който някои пишат, че има "шанс" да ти се падне с хубаво боке. Абе в момента съм на тема никони общо взето :)
Томиоката 1.4 не ми хареса бокето. Малко е остро.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

В началото
 Профил  

marti_3003
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 06:22 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2013, 13:52
Както писах в първия пост, бях се зарибил да гледам шотове във фликр и това, което излизаше при търсене на порст колор ми изглеждаше точно на това, кпето търся, не знам защо, до сега не съм гледал с добро око

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 07:31 
Аватар

meneldor написа:
Не знаех, че има 55/1.4. Сега чакам 55/3.5, за който някои пишат, че има "шанс" да ти се падне с хубаво боке. Абе в момента съм на тема никони общо взето :)
Томиоката 1.4 не ми хареса бокето. Малко е остро.

58ца е ;) има и 55ца май обаче 58цата е различна. Те в тези ранни времена на СЛР камерите първите им светли 50ки са 58ци, по-лесно е било да се проектира сякаш. Първите 1.2ки също за 58ци, след това 55 и години по-късно и 50мм.
55 3.5 има доста версии, но в общи линии колкото по-нов толкова по-оптимизиран за пейзаж и по-малко за макро.
Томиоките 55 1.4 са много до това каква бройка ще ти се падне. Като бях взел от Стойчев 3-4бр за тест една нямаше да прилича на другата. Едната беше толкова различна, че буквално беше друг обектив. Тотално различно боке и по-остра с доста от останалите.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 07:51 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
При 45мм работна отсечка няма как да направиш хубав обектив въобще. Да по-голямото фокусно разстояние решава някои проблеми да използваш проста оптична схема. Просто сравнение за илюстрация цайса 1.8/55 и сигмата 50/1.4 арт - горе долу едно и също като качество и 3 пъти разлика в размера, защото едното е за ДСЛР с 45мм работна отсечка другото за е байонет с 18мм

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 11:47 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
kiril написа:
При 45мм работна отсечка няма как да направиш хубав обектив въобще.

Абе все едно им има нещо на обективите с 45мм работна отсечка или няма хубави такива. :-)

Отделно доста от Е-моунт обективите са си с големи работни отсечки с прикрепен адаптер отзад.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 12:02 
Аватар

50-ки имах в предвид. Факт е, че няма хубави стари слрски 50-ки. Хубави са новите сигми и цайсове и никори (никора хубавия пак е 58мм) и са големи тупузи

Това за Е байонет е истина за по старите модели. Явно гонеха телецентричен дизайн. Новите от 1.8/55 насам задната им леща е почти на байонета.

Sent from my D6633 using Tapatalk

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 18:23 
Аватар

Киро има хубави 50ки от старите, но навремето не са правили толкова много пластмасови лещи с изчанчени технологии и по-трудно са коригирали разни неща, затова е нямало 1.4 обектив с острота на макро обектив. За сметка на това е имало много добри макро обективи на 2.8 примерно...пак с голяма работна отсечка. С днешните технологии могат по-евтино да правят по-сложни обективи, проектирането се е променило и то... Все пак голко години основните нужди са били за по-голяма работна отсечка...

Сигмата 50 1.4 арт не е коректно да се сравянява с цайса 55 1.8 понеже първо е 1.4 второ е много по-добре коригирана за аберации и никой не е мислил как да стане компактна... там се гони перформанс и здравина. Цайса първо, че аберира второ има и дисторсия(малка е ама за цената му не трябва да има) и е 1.8 само... що да не е компактен. Никора скъпия 58 1.4 аф-с е голям само на корпус, дефакто лещите са прибрани навътре и е проектиран с различни приоритети спрямо цайса и сигмата, остротата не е била изобщо в списъка със задачите или ако е била са се издънили...

Отделно знаеш и че за матрица няма как да има хубав обектив с къса работна отсечка особено широк... Това ще е така поне докато не сменят начина на правене на матрици.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2016, 23:06 
Аватар

Симо тия трите плюс цайса за А байонет и сигурно по скъпите цаки правят различни снимки от останалия дслр-ски прокат. Както искаш го приемай разлики има в резултата. Няма хубави стари и светлосилни 50ки. Има интересни, има остри но не и хубави. Виждат се дефекти при дефокуса, липсва контраст, пада светлосилата заради старите покрития и т.н. много много неща.....Взех си новата 50-ка и тя не е лоша ама като сравня с 55-цата ами...има разлика и коя да е друга 50-ка да взема ми ...има разлика....аберации не аберации просто 55/1.8 е много класи над никори микори канони минолти и всякакви други неща за СЛР.

Както и Батиса....винетирал мажел кривял бокето не знам си какво ама на обектива просто е класи над другите. Мен сигмата повече ми харесва за портрети щото лекия дефокус някак по-малко личи по-груб е деофкуса и има ръбчета или нещо такова но ако едното око е леко извън фокус не изглежда размазано....с батиса малко да е извън фокуса и много се набива на очи...а е 1.8 не е 1.4 ама на .... но дори на А6300 е супер яко телефото и много много остър.

FD-то дето го хвалите си го взех и то е добро. Остро е. Има контраст. Има приличен дефокус...не е модерен обектив и му личи ама е относително хубав ако се гонят по малко пари. Другата 50-ка евтина е никора 50/1.8 Г. Предните никори въобще не стават, като минолта 50/1.7 и 50/1.4 са тотална щета. Канона новия 50/1.2 не знам не съм го пробвал май е хубав и той ама вероятно ако задълбаеш ще излязат ДСЛР компромисите на яве.

45/2 Цайса за Г за безогледални е хубав вариант. Много красив обектив макар и на бленда 2 ама е хубав наистина хубав.

От там насетне....лайки и цайси за М байонет.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 00:04 
Аватар

За цайса ти обясних вече - сравнявай със сигма арта. Броя на лещите не е маловажен.

Относно дъртите 50ки за 100-200лв - това е положението. Арт... супер са за хора обичащи мф и оптични дефекти. Канон 50 1.2 автофокусния не е никак лош, но вече му личат годинките и липсата на модерни пластмасови стъкла.

Контакс Г 45цата не съм я пробвал, гледал съм семпли и бокето не е яко. Иначе е компактно и има вече АФ адаптери... Лайките и Цайсите са яки новите дето имат асферични лещи. Обектив на 1.4 без специални лещи не става.

В скоро време като излезе на пазара самянга 50 1.4 ще го видим как ще е, че не е и много голям сякаш...

А ако ще е винтидж с хубаво боке и парите не са от значение... избор да искаш.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 00:43 
Аватар

Арт сигмата може и да я рекламират за 1.4 но е Т1.8 обектив както е и сонито. Сонито дава по равномерна острота от сигмата още отворено, докато на сигмата ъглите омекват. Сигмата криви също макар и в обратна посока на сонито и по-малко - свива вместо да раздува. По-хубаво е за портрети.

Това е само при преглед на тестове. Вярвам че е много хубава ама не е много по-хубава от сонито а не е и по-евтина. Много повече тежи и нищо повече не дава. Реално сигмата би трябвало да е по-евтина, все пак е компромис на която и да е система. Макар и да е страхотен компромис.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 08:04 
Аватар

Къде я измери Т1.8 не знам :) и какво общо има Т-то за снимки не знам. Нали искаш да имаш повече дефокус - Т-то няма общо с това. Той и митакона 50 0.95 е Т1.4 ама дефокусира като 0.95... А за компромис... не знам по-добра 50ка с АФ да се продава в момента :). Със сигменския преходник фокусира на 7р по-бързо от цайса между другото :), брутална е сигмата и крайщата не ги видях меки на 36мп... Да се кефиш на дисторсията е малко странно между другото, странно е и 50ка да има обратна дисторсия ама... аз предпочитам да няма дисторсия. Просто я пробвай и виж дали ще ти хареса на 1.4 обектива да няма аберации.
ИзображениеDSC07437p by Simeon Kolev, on Flickr
Не съм чистил нищо...

Но темата беше за винтидж 50ки :) Те имат характер и затова ги харесваме.

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 08:56 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 08:31
Съвременните обективи са толкова прецизно изчислени вече, че са почти еднакви. За това харесвам старите кютуци. Всеки е различен и има някакъв "характер". За това някои си имат даже прякори. Подменям ги често и всеки ме изненадва с нещо. Не ми пука даже колко са остри или контрастни, защото не си изкарвам хляба с това.

В началото
 Профил  

marti_3003
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 10:49 
Аватар

гига лайк за Ангел
Такумара 55 2, който ми прати колегата марвс, в комбинация с ленс турбото ме очарова много , днес ще пощракам. Какво му трябва повече на човек..... само колата да не беше в бокса :D

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 17:56 
Аватар

Такумарчето е добро обективче. Особено, ако случиш на качествено сервизирано през годините.

В началото
 Профил  

marti_3003
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 19:14 
Аватар

да му се не види, цял ден съм снимал в жипег...... въпреки това снимките са много контрастни и с хубави цветове. Фокус пръстена се върти по-лесно от на всички стари обективи, които съм ползвал до сега, оптиката е перфектно чиста.

В началото
 Профил  

марвес
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 19:17 
Аватар
дай примери де... аз си сглобявах боке панорами с него

В началото

simbon4o
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2016, 20:57 
Аватар

Такумарите са така с механиката - мазничко вървят :).

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 3   [ 62 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3