Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 4   [ 74 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
wrongname
  Re: Helios M44 58mm F2
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 07:10 
Аватар

Рег.: 29 Мар 2012, 23:40
Пичага, ти чуваш ли се какво говориш?
Казваш, че стар обектив ще изглежда по-добре на 24мп кроп сензор с орязано Боке, отколкото на 24мп пълноформатен сензор, за какъвто размер всъщност е разработван?

В началото
 Профил  

Реклама

bo6o
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 07:22 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 09:24
Не искам да споря, защото не ги разбирам тези работи, ама картинката от фф обектив на кроп сензор, според мене е просто кроп на картинката, която би се видяла от фф сензор. Все пак, обектива само проектира върху една повърхност и резултата се влияе само от размера на тази повърхност. Как се променя бокето и остротата?

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 07:22 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
Zoo написа:
Изобщо не ти е нужен ФФ, даже е по добре кроп особено на тези с меките ъгли.
На ФФ всички кривици които не са добре компенсирани излизат, да не говорим че ДОФ е по плитък.

Какъв е смисъла от подобен обектив тогава като му махнем ДОФ-а и завъртените меки ъгли ?
То май нищо не остана.

Такива обективи си изглеждат просто чудесно на фф камера. :-)

В началото
 OnlineПрофил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 07:54 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 08:33
bi6o много точно си го каьал, че е кроп пт картинката. Лед като е само кроп то бокето ще е същото като форма и размер.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

В началото
 Профил  

InnerSelf
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 11:47 
Аватар

Рег.: 30 Дек 2014, 20:42
Добре и все пак с един обикновен предходен М42 към A mount все пак би било интересно за мен макар и към кроп...

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 12:41 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 08:33
е.. аз го харесвам.. закачлив е ;-)
Всъщност на кроп се доближава до любимата дължина на портретистите. На повече ми харесва колко му е нервно бокето.. и затова го ползвам.

В началото
 Профил  

InnerSelf
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 13:22 
Аватар

Nimi написа:
е.. аз го харесвам.. закачлив е ;-)
Всъщност на кроп се доближава до любимата дължина на портретистите. На повече ми харесва колко му е нервно бокето.. и затова го ползвам.

Именно това ми е основната идея и на мен.

В началото
 Профил  

Zoo
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 15:52 
Аватар

Рег.: 25 Фев 2015, 18:50
wrongname написа:
Пичага, ти чуваш ли се какво говориш?
Казваш, че стар обектив ще изглежда по-добре на 24мп кроп сензор с орязано Боке, отколкото на 24мп пълноформатен сензор, за какъвто размер всъщност е разработван?

Пичага, три пъти мисли преди да пишеш нещо. Не го говоря аз, звездите (ми) го говорят :bow:
Иначе не споря за характерите и настроенията на обективите. Те именно от недъзите им идват, доста често :-)

И така леко извън форумния фолк....

Всеки обектив както знаем има най различни характеристики, в случая става въпрос, за тези които зависят изключително от лещите.
Ако погледнем произволна диграма за резолюцията например, ще видим,че доста често в центъра е най висока. Когато снимаш на кроп с висока резолюция, картинката обикновенно е по добра (защото се използва само квадратчето или правоъгълничето в средната част на лещите а както се разбрахме там всичко е максимално близо до мокрите сънища на всички нас) от тази на т.н. ФФ, който достига с ъглите на кадъра до самият край на лещите.
От тук и "безотговорното" твърдение, че на кроп е по добре от колкото на ФФ особено с лоукост обективи, за да не кажем направо и със 2/3 от новите.
Към това можеш да добавиш и сферичните и хроматичните изкривявания които заради физическите свойства на лещите са толкова по осезаеми в краищата, колкото обектива е с по голям отвор ( по свътъл) и колкот фокусното му растояние е по малко. За това батковците от Никон (например) са измислили ED нещо което обещава максимални ниска дисперсияна стъклото от което се правят. А пък дядовците им от Острова на изгряващото слънце примесвали с радиоактивни елементи, вероятно пак по същата причина. За това обаче не мога да се подпиша с две ръце :)

bo6o написа:
обектива само проектира върху една повърхност и резултата се влияе само от размера на тази повърхност. Как се променя бокето и остротата?

Не, не зависи остротата само от размера на повърхноста, по точно се влошава и зависи колко е дълбоко полето на фокуса - DOF "Влошава" се от бленда, дифракция и до колко са коригирани изкривяванията в конкретният обектив.
Бокето зависи от вида на бледната, заоблянето на ламелите, броят им, както и растоянието между точковите источиници на светлина ( които са виновни за самото боке) и обекта който е на фокус. Зависи и от ъгъла, за това като размърдаш апарта и бокето става ту лимонено ту почти кръгло ту неназоваемо което фотографите със по поетични сетива описват по различни начини- нервно , памучно, леко и т.н. :) Със сигурност и от други неща, разбира се.

Мога да разширя "лекцийката", и за ползата от ФФ, но съм сигурен че има достатъчно писано наоколо по въпроса :)

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 18:05 
админиспамър
Аватар

Zoo снимай с един обектив на кроп и на едно а7 примерно, виж снимките и после ще говорим.

Отделно, че повечето ръчнофокусни обективи никой не ги търси заради резолюция в центъра, а заради определено излъчване, боке и т.н., неща дето изпъкват на фф камера.

Sent from my C6603 using Tapatalk

В началото
 OnlineПрофил  

elmago
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 18:20 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
Zoo чел си някакви неща, но само с теория нещата не стават. Както каза Живко опитай произволен обектива и на кроп и на ФФ и ще се изненадш, колко различни неща ще откриеш в сравнение с това, което пишеш.
А пък за бокето дали лимони или кръгчета, че не зависело от самия обектив, а от какъв ъгъл снимаш, по-добре не го пиши повече, че ще ти се смеят някъде.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

В началото
 Профил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 18:38 
Аватар

Аз пак да питам-как бокето и всичко друго се влияе от размера на повърхността на която се проектира образа от дадена оптична система, като изключим кропа на проектирания образ?
Все едно на един проектор за стена да хвана да скрия краищата и бокето, остротата и визията да изчезнат.... Ще изчезнат само краищата на образа.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 18:47 
админиспамър
Аватар

Бошо кой е казал,че се влияе бокето от размера на сензора?

Просто като краен резултат имаш съвсем различна снимка с повече от него, при кроп половината от кадъра все едно е изчезнал някъде без дори да си го видял.

В началото
 OnlineПрофил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 19:34 
Аватар

Еми такива мнения видях. Какво ужасяващо има в малко кроп, който 90% от хората практикуват.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 19:56 
админиспамър
Аватар

Нищо ужасяващо няма, но нали темата е за ръчен обектив дето е правен за 35мм филм, ама ние си спорим на кроп или фф ще изглежда по-добре...

В началото
 OnlineПрофил  

InnerSelf
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 20:07 
Аватар

Същия човек има и клип за ФФ срещу кроп. Не е с ръчен стар обектив, но пак е интересно, тъй като дискусията леко отиде в тази посока.
В случая ми е ясно, че ФФ ще изглежда винаги по-добре особено за портрети, но пък 'парица е царица', както пише в едно родно литературно произведение, което налага често ползването на кроп от хора като мен :)

phpBB [video]

П.С.
Не познавам човека и не правя реклама, нито печеля процент от гледания :))))

В началото
 Профил  

bo6o
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 20:23 
Аватар

dynax написа:
Нищо ужасяващо няма, но нали темата е за ръчен обектив дето е правен за 35мм филм, ама ние си спорим на кроп или фф ще изглежда по-добре...

Дефинирай по-добре... Просто няма да е кропнат кадър. Това по никакъв начин не прави обектива по-лош на кроп. Само кропнат кадъра.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 21:16 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 19:43
elmago написа:
Zoo чел си някакви неща, но само с теория нещата не стават. Както каза Живко опитай произволен обектива и на кроп и на ФФ и ще се изненадш, колко различни неща ще откриеш в сравнение с това, което пишеш.
А пък за бокето дали лимони или кръгчета, че не зависело от самия обектив, а от какъв ъгъл снимаш, по-добре не го пиши повече, че ще ти се смеят някъде.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

+1 :mrgreen:

Ползването на фул фреймски обектив на кроп в общия случай е противопоказно понеже обектива не смогва на матрицата. 24мп кропка е гъстота на матрицата 56мп за фул фрейм. Горе долу 2.33333 е коефициента, та острота и контраст си отиват. Много канонци си купуват елки за кропките щото са чували, че са много яки обективи. Дефакто обаче си купуват скъп и тежък обектив, който се държи по-зле на техните камери от съответно проектиран за кроп матрица обектив, който е по-лек и по-евтин. Това беше само пример... при останалите марки и модели е същото, да на кроп ползваш острата част на обектива, но той не е достатъчно остър и модел проектиран за кроп ще е по-добър там.

При старите фул фреймски обективи е същата работа, ползваш центъра и на хелиос 44 му я няма въртележката понеже повечето от нея е по крайщата на кадъра.

Иначе съм съгласен, че при идеални условия(фул фрейм с подходящ за него обектив и кроп с еквивалентен такъв обектив) разлика няма да има в кадрите. Това го бях писал аз в темата кроп срещу фул фрейм :). И компресията не е функция на обектива и т.н. митове и легенди.

В началото
 Профил  

Zoo
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 21:26 
Аватар

Чукча писател, не читатель ;)

Никъде не съм писал това -
Цитат:
..пък за бокето дали лимони или кръгчета, че не зависело от самия обектив, а от какъв ъгъл снимаш"

И да, пробвал съм, сега като се замисля, една торба обективи, дори в още по еретичен вариант- на едно тяло в кроп и ФФ мод.
Мисля че знам какво пиша, и ще цитирам това което пасва най паче на мнението ми в случая:
Цитат:
всеки мой пост е изказване на лично мнение и това НЕ значи, че е закон или и аз не знам какво. Който иска да го чете, който не иска да пропусне!

В началото
 Профил  

Zoo
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 21:35 
Аватар

Нещо се омота тука с тия гъстоти струва ми се.
Когато имаш една матрица, и снимаш с нея кроп или ФФ струва ми се не си променя гъстотата на пикселите, нали така :)

Защото това е чстният случай за който аз говоря, а не някакви произволни избрани тела с различни матрици. Защото тогава в боя влизат и различните видове подреждане на пикселите, едни ги правят продълговати други квадратчета и нема как да сравняваш.
Колкото до пълненето, мисля си, че има отношение към разделителната способност на обективите главно, или греша :)
Както знаем тяе доволно висока точно в центъра, и да, въртележката ше замине в някаква степен, няма да го има приказния елемент, но бокето - ако се има в пред вид определението за боке- не.

Първия попаднал пример за кроп- ФФ от един и същ обектив.

Изображение

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 21:40 
Аватар

Рег.: 29 Мар 2012, 23:40
bo6o написа:
dynax написа:

Дефинирай по-добре... Просто няма да е кропнат кадър. Това по никакъв начин не прави обектива по-лош на кроп. Само кропнат кадъра.

Не си прав. От това, че е кропнат кадъра следват много други неща, освен че виждаш 75% от него.
1. Когато се проектира един обектив, той се проектира за определен размер сензор. Хората искат да постигнат определена визия. От това зависи най-вече как обектива завършва кадъра по периферията, съответно когато режеш този завършек, ти губиш желания ефект на производителя. Примерно, режеш лимона през средата, прекъсваш завършването на ротацията и кадъра иЗглежда не добре.
Дали повечето хора практикуват кроп е силно казано, от доста време ми се налага да кропя единствено ако съм изпуснал хоризонта и има нужда да изправя. Това е откакто ползвам основно стари обективи, точно поради горната причина.
За ползвателите на кроп, производителите са измислили кропски обективи, именно поради горните фактори. А и малко заради размер и тегло Де, но не само.
2. Губенето на площ на дефокус е проблем. Ако искаш примерно да направиш портрет на човек от кръста на горе със силен дефокус, това с примерно 50 1.8 на кроп не може да се постигне, докато на ФФ може. Заради така наречения от теб кроп, ще трябва да дръпнеш още две крачки назад (за да не скалпираш обекта), от това обаче ще доближиш фона до фокуса и ще ти падне дефокуса. Още една причина първоначално посочения обектив да изглежда по-добре на ФФ.
3. Последно, за докачливия колега- това което пишеш, може да звучи логично, но всъщност има страшно много пропуснати фактори. При повечето стари обективи резолюцията дори в средата не достига съвременната -тя едвам покрива обикновена 24мп ФФ матрица, камо ли 24мп кроп матрица. Единственото нещо което ще направиш е да скапеш още повече изображението като снимаш на кроп, понеже то цялостно ще изглежда меко. Ако ресайзнеш на 16мп ще изглежда повече като кропната версия на 24мп ФФ матрица.
Като заключение, всеки сам си избира на какво с какво да снима, човека пита за съвет, аз му казвам как да не се чувства прецакан, а ти му обясняваш как недостатъка всъщност е предимство. Еми здраве да е.

В началото
 Профил  

Zoo
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 21:48 
Аватар

От зад напред ако ме имаш в пред вид мен. Не съм докачлив в случая ни най малко. Всяко мнение е ценно стига да не цикли клишета. :)
С другото ще се съгляся от части, сега разглеждам едни Тамрон за който извеждат най голямото предимство това, че резолюцията му се запазва по целия кадър дори и ниска, ане както на отсрешния Никон добрав средата и по ниска по края.
Злите езици мълвят че и Цайс се хвалят на някои обективи за подобно предимство за еднаква резолюция, но нищо повече не мога да кажа

Обаче няма как да ме убедите, че един Хелиос се представя по добре в ФФ от колкото в кроп. Въпреки че дядо му е проектиран за лайка формат.
Умишено използва думата представя, а не изглежда, защото на мен ми изгледа прекрасно на ФФ тяло. И е важно да се уточнят критериите, все пак.

Цитат:
Ако искаш примерно да направиш портрет на човек от кръста на горе със силен дефокус, това с примерно 50 1.8 на кроп не може да се постигне
- тука нали може само да се усмихна, дефокуса на фона нема как, ама наистина нема как да зависи само и единствено от размера на сензора. вервай ми на доверие :obscene-drinkingcheers:

Научете се вече - дефокуса зависи от ДОФ, който пък от фокусното разстояние, блендата, и разстоянието до обекта и фона както и разстоянието м/ъ обекта и фона и някъде най накрая от размера на сензора, както забелязах някъде по назад.
А харектера, характера и чувството МУ вече не се наемам да ги дефинирам и определям, признавам си :)

Надявам се да не се докачиш :)

п.п и да, големият недостатък на кроп-а е че ако се разпечата в еднакъв формат със ФФ кадър ще изглежда така както казваш. все пак това важи за големи формати, не за нормалните снимки 9/13 или 13/18 да речем (имам няколко кадъра извадени на на 30/40 които изобщо не страдат от липса на ФФ) тука изобщо не ми се влиза в темата за разглеждането на снимки на монитор. ама изобщо :)

p.s. ето ти един дефокус, боке , от кръста на горе със някакво варио около 50те мм. което дори не е бокемонстер и кроп сензор

https://www.flickr.com/photos/117093857 ... 950775013/

Последна промяна Zoo на 29 Окт 2016, 22:32, променена общо 1 път

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2016, 22:28 
админиспамър
Аватар

Zoo написа:
Обаче няма как да ме убедите, че един Хелиос се представя по добре в ФФ от колкото в кроп. Въпреки че дядо му е проектиран за лайка формат.
Умишено използва думата представя, а не изглежда, защото на мен ми изгледа прекрасно на ФФ тяло. И е важно да се уточнят критериите, все пак.

Значи по твоята логика същият обектив ще се представя още по-добре на х2 кроп при м4/3 и най-добре на Никон 1 :-D

В началото
 OnlineПрофил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 4   [ 74 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща