Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 12 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
simbon4o
  Проблема с телеметричните обективи :)
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 23:31 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 19:43
Оказва се, че обективите не са проблема. Проблема са стъклата пред сензора на сонитата и коларито точно това оправя дори при 7р2.
Някои обективи обаче понасят и филтър пред обектива, за намаляване ефекта от този пред сензора.
https://www.flickr.com/photos/147672914@N02
Този пич прави някакви такива.

Ето материал по случая
https://phillipreeve.net/blog/rangefind ... solutions/

В началото
 Профил  

Реклама

kiril
  Re: Проблема с телеметричните обективи :)
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 16:10 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Доста интересно решение с филтър отпред.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 16:11 
Аватар

Р2 не е ли значително по-добре от първото поколение?

В началото
 Профил  

безимко
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 16:34 
Аватар
R2 е най-добре заради BSI технологията май

А тук пък обсъждат, че с добавяне на някакъв филтър пред телеметричното обективче също се изострят краищата на кадъра, има и примери:
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1453834

В началото

simbon4o
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 18:28 
Аватар

Идеята е, че това стъкло през сензора макар и изтънено на р2 все още е значително по-дебело от колкото трябва. Мисля, че затова е и проблема с канонските 16-35ци. Канон ползва мнооого по-тънък такъв филтър и ако избачкат безогледалка като нищо ще е по-добра за стари телеметър обективи. Проблема с мекото идва от изкривяване на фокусната равнина, затова тези обективи на филм цепят целия кадър от детайл, а на матрица съкс. Не са смятани за още една оптика пред сензора. Което пък значи, че в един момент ако сони изтънят филтъра сегашните им обективи ще увехнат сериозно или поне широките от тях. При дебело стъкло непосредствено пред пикселите има логика светлината идваща под ъгъл да се пречупи и образа да се криви - ефекта който се получава с обекти под вода - виждаш ги където са само, ако гледаш директно от горе, ако гледаш под ъгъл те са пред мястото където виждаш че са.
Обобщавам, ако сони изтъни стъклото пред матриците всички техни обективи под 35мм ще пострадат понеже са смятани за друго фокусиране.

ПС ако пък се махне тотално АА филтъра(който е дефакто това дебело стъкло) вероятно с някои промени по работната отсечка ще имате чудесно работеща камера с широки телеметрични обективи и не работеща с всичко останало :). Можеби и обективите от едно време правени за филм СЛР ще са си супер...

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 18:40 
Аватар

Симо мисля, че няма да е проблем с детайла ако намалят стъклото. Поне тестовете с модифицирани а7 камери не показват омекване на Сони обективите. По-скоро ще има повече винетиране и може би геометрични изкривявания.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 18:51 
Аватар

Не става така :) обектив смятан оптически да работи при наличие на дебелото стъкло ще се скофти при липсата му както се развалят тези, които не са правени за наличието му. Физика е това... И както казах засяга 35мм и по-широки с близка до матрицата задна леща. Проблема е в ъгъла под който пада светлината. Дори може да окаже влияние на аберации и др. корекции при някои стъкла. Колари модовете променят цветове и т.н. и хората препоръчват да се прави само на камери предназначени за конкретни обективи после. Дори предупреждават, че обектив като локсия 21 2.8 после може да няма безкрайност или острота и трябва да се модифицира и той за да се ползва.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016, 11:34 
Аватар

Ми Симо има тук там впечатления от първа ръка предпочитам да вярвам в тях.

Това че отклонение в едната посока променя нещата по един начина не значи че в обратна посока ще има същите последствия. Дори мисля че е сигурно че няма да има същите последствия. Пак ще има проблеми но няма да са тези тези които пророкуваш

Загубата на безкрайността и аберациите е по вероятно последствие

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016, 19:37 
Аватар

Те колко години минаха чак сега започнаха да вникват в тази материя, предполагам до година някъде ще има достатъчно проби и примери да видим кой е бил прав :)

В началото
 Профил  

kireto_a
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016, 22:02 
Аватар

Рег.: 06 Мар 2014, 12:52
боже слезни си прибери вересиите. значи ако си купя лайка обектив за една кола пари, заради неговия рисунък, визия и т.н., ще трябва да му завия една леща дето е правена незнам си къде си в китай да ги оправи всичките тия "проблеми". яко. не е ли по лесно да се снима на филм?

целия тоя безмислен напън да се закачат незнам си какви си обективи на тела дето нямат нищо общо с тях, все повече и повече ме изумява.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2017, 17:29 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
Кире, това е като да натикаш двигател от порше в трабант. Винаги ще има хора дето ще искат да MacGyver-нат неща, които не си съответстват за единия кеф (дето цена нямал).

В началото
 Профил  

Zoo
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2017, 10:01 
Аватар

Рег.: 25 Фев 2015, 18:50
На мен ми е чудно, как ли са коригирани обективите "смятани " за работа със това "дебело" стъкло пред сензора. Широкият обектив си е широк и си иска голмият ъгъл.

Ако е на този принцип, не мога да си обясня как би било във обектива.

Изображение

Иначе все си мисля че тези стъкла или филтри са ниска дисперсни, но разбира се идеални не са, защото физиката не може да се победи лесно.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 12 мнения ]