Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 4   [ 72 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
vth41
  Re: Тема за m4/3
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 14:58 
Аватар

Рег.: 15 Апр 2015, 10:33
Ха, Зенитара с квадратното боке :up:

От мен с 60/2.8 макро

ИзображениеP1010632-1 by Veselin Hristozov, on Flickr

В началото
 Профил  

Реклама

ombre
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 15:11 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 13:12
:handgestures-thumbupleft:

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 15:18 
Аватар

Рег.: 19 Апр 2019, 16:38
Това макро го бях поръчала, но не ми хареса.... Много беше бавно. :) Ама при мен по принцип всичко трябва да става бързо! Сега тепърва на стари години се уча да съм бавна.....

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 15:21 
Аватар

Едно с много старо оли епл1 и китака 14-40 май беше,че не помня:

Прикачен файл:
P1010709.JPG [ 455.71 KiB | Прегледано 448 пъти ]
P1010709.JPG

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 15:26 
Аватар

Nelly написа:
Това макро го бях поръчала, но не ми хареса.... Много беше бавно. :) Ама при мен по принцип всичко трябва да става бързо! Сега тепърва на стари години се уча да съм бавна.....

Ами, май няма макро с увеличение 1:1, което да има светкавичен фокус, особено на близко ;)
Иначе на нормални разстояния фокуса си е Ок.

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 15:29 
Аватар

ombre, китачето снима добре :clap:

...с един друг must have обектив за системата - 45/1.8

ИзображениеP1000123-1 by Veselin Hristozov, on Flickr

ИзображениеP1040922-1 by Veselin Hristozov, on Flickr

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 15:49 
Аватар

Мерси.Този кадър с птицата съм го виждал някъде,страхотен поглед... :handgestures-thumbupleft:

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 16:14 
Аватар

ombre написа:
Мерси.Този кадър с птицата съм го виждал някъде,страхотен поглед... :handgestures-thumbupleft:

Благодаря. Най-вероятно във форума.

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 17:13 
Аватар

Ейй птицата е готина :) 45мм беше много хубав. Него го продадох последен.... А китовия никога не съм имала! Снимката е хубава.

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 17:14 
Аватар

:D :D :D усещам, как тук сега си говорим нещо завуалирано от сорта "то сонито е супер, ама нали е фф какво повече? ама вижте микрото колко е яко, а хем е с такъв малък сензор!"

това е със тази евтината сигма 60мм 2.8, - малка, изглежда като алуминиева тръба :-) и нещо и се друса вътре!!!!

Изображение

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 18:29 
Аватар

А какво ще стане, ако се сложи микро 4/3 обектив на сони фф?

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 18:41 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
^ Ще прави перфектен малък образ в средата, с черен кръг около него. За APS-C кроп повечето ФФ дори си имат копче или настройка за такъв режим (да изглежда като да е пълен кадъра, но всъщност е изрязан - с по-малко пиксели, не че пикселите имат някакво значение :-P ) За м4/3 не знам да има същото (като готов режим), но по принцип е възможно.

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 10:23 
Аватар

Прекрасен кадър.

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 10:48 
Аватар

Майстора написа:
^ Ще прави перфектен малък образ в средата, с черен кръг около него. За APS-C кроп повечето ФФ дори си имат копче или настройка за такъв режим (да изглежда като да е пълен кадъра, но всъщност е изрязан - с по-малко пиксели, не че пикселите имат някакво значение :-P ) За м4/3 не знам да има същото (като готов режим), но по принцип е възможно.

И аз така си го представям.... Че нищо няма да стане :) Ама ми остана Primoplan-а и нито мога да го продам, нито имам къде да го ползвам....

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 10:58 
Аватар

А това е с олимпус 12-100 4.0. Този обектив страшно много го исках, но не можах да преживея f4..... :)

Изображение

Изображение

[

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 13:20 
Аватар

Nelly написа:
А това е с олимпус 12-100 4.0. Този обектив страшно много го исках, но не можах да преживея f4..... :)
[

Един от задължителните компромиси, защото пълно щастие няма :verysad: Логиката върви така:

1. Чанта с обективи убива смисъла на компактния апарат, търси се 'универсален' обектив, с който могат да се снимат много сюжети и сцени без да се сменя.

2. Голям варио- обхват (дълъг зум) винаги излиза с по-тясна диафрагма, боке-маняците казват на 4.0 'тъмен'. Нито е тъмен (като светлосила, при днешните матрици с високо ИСО), нито му е чак толкова дълбок фокуса, еле в дългия край (където именно се търси отделяне на фона). Не е като 85/0.95 на фул-фрейм, но е приемлив компромис за мнозина. На APS-C ползвам за такива цели 18-105/4.0 с голямо задоволство: мога цял ден да скитам само с него и да снимам от буболечки до широки пейзажи и до папарашки портрети отдалече... А на 4/3 100мм си е баш телеобектив, сигурно става и за птици и спорт: какъв му е кусура? ;)

3. Има по-отворени ('светли') зумове, но там - по същите конструктивни причини - трябва да се откажем от дългото разтягане и да се примирим с нещо като 3х обхват, като в старите сапунерки и днешните 'китаци'. Моят компромис на 4/3 е с бленда f/1.7 , но обхват 'само' 24-75mm (еквивалент), който ми стига за всичко (без друго не снимам редки чапли и тигри на свобода). Дори не е сменяем, а твърдо заварен (на паналайката Typ 109), което още повече приближава тоя избор към идеала ми за компактност и безгрижие...

4. Малко драстично (но доста популярно) решение е пълен отказ от варио, с фиксиран на апарата (несменяем) светъл и твърд обектив, по-често умерено широк (28 или 35 мм еквивалент), по рядко - 'нормален' (40-и-нещо до 50мм). Примери безброй - разните Фуджи-та, Сигми и - като за този форум - Sony RX1 . Много фотографи (даже велики) се кълнат, че нищо друго не им трябва, но отдавна съм забравил как беше някога със 'Смяна' и не съм достатъчно добър за снимане на всичко само с една твърда дължина :verysad:
- - - -

Извод (за мен поне): компактният апарат се обезсмисля ако е 'система' и е най-полезен с 'универсален' зум. За последния имаме избор от (а) дълъг и леко 'тъмен' или (б) светъл с малък обхват дължини. :confusion-shrug:

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 13:31 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 08:33
Когато за първи път се докопах до RX1 бях потресен.
Пасна ми в ръката и удоволствието беше неописуемо. Леко бях като дрогиран от кеф.
По стечение на обстоятелствата предните два дни снимах с две различни Оли-та просто за тестове като можех да слагам различни обективи. Харесаха ми, приятни са, но в момента в който хванах RX1 окончателно ми станаха скучни.

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 15:14 
Аватар

Майстора написа:
Nelly написа:
[

Един от задължителните компромиси, защото пълно щастие няма :verysad: Логиката върви така:

1. Чанта с обективи убива смисъла на компактния апарат, търси се 'универсален' обектив, с който могат да се снимат много сюжети и сцени без да се сменя.

2. Голям варио- обхват (дълъг зум) винаги излиза с по-тясна диафрагма, боке-маняците казват на 4.0 'тъмен'. Нито е тъмен (като светлосила, при днешните матрици с високо ИСО), нито му е чак толкова дълбок фокуса, еле в дългия край (където именно се търси отделяне на фона). Не е като 85/0.95 на фул-фрейм, но е приемлив компромис за мнозина. На APS-C ползвам за такива цели 18-105/4.0 с голямо задоволство: мога цял ден да скитам само с него и да снимам от буболечки до широки пейзажи и до папарашки портрети отдалече... А на 4/3 100мм си е баш телеобектив, сигурно става и за птици и спорт: какъв му е кусура? ;)

3. Има по-отворени ('светли') зумове, но там - по същите конструктивни причини - трябва да се откажем от дългото разтягане и да се примирим с нещо като 3х обхват, като в старите сапунерки и днешните 'китаци'. Моят компромис на 4/3 е с бленда f/1.7 , но обхват 'само' 24-75mm (еквивалент), който ми стига за всичко (без друго не снимам редки чапли и тигри на свобода). Дори не е сменяем, а твърдо заварен (на паналайката Typ 109), което още повече приближава тоя избор към идеала ми за компактност и безгрижие...

4. Малко драстично (но доста популярно) решение е пълен отказ от варио, с фиксиран на апарата (несменяем) светъл и твърд обектив, по-често умерено широк (28 или 35 мм еквивалент), по рядко - 'нормален' (40-и-нещо до 50мм). Примери безброй - разните Фуджи-та, Сигми и - като за този форум - Sony RX1 . Много фотографи (даже велики) се кълнат, че нищо друго не им трябва, но отдавна съм забравил как беше някога със 'Смяна' и не съм достатъчно добър за снимане на всичко само с една твърда дължина :verysad:
- - - -

Извод (за мен поне): компактният апарат се обезсмисля ако е 'система' и е най-полезен с 'универсален' зум. За последния имаме избор от (а) дълъг и леко 'тъмен' или (б) светъл с малък обхват дължини. :confusion-shrug:

Абсолютно съм съгласна. Въпреки това нещастно f4 и то на микро-то 12-100 не слизаше до последно от камерата ми. Ако исках да си играя с готино боке слагах просто други обективи. Но в идеалния вариант много ми се искаше точно този 12-100 да беше с 1.7 примерно :D :D :D Беше гадно в помещения, особено ако са мрачни. Просто с нищо не можех да компенсирам, при високо исо ставаше грозно.

Много дълго време снимах със фикс обективи именно защото обикалях много Виена и исках да е максимално лека системата. До ден днешен дори с 24-70 GM нося фотоапарата в дамската чанта и го нося навсякъде с мен :) макар че хич не е удобно. Затова много често се хващам, че с фиксовете съм по-бърза, композициите които създавам са по-хармонични и радват повече окото :) и някак си ми е по-приятно да снимам. Не съм пробвала камера с вграден фикс обектив, може би ще е хубаво....

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 04 Май 2019, 17:59 
Аватар

Nelly написа:
...До ден днешен дори с 24-70 GM нося фотоапарата в дамската чанта и го нося навсякъде с мен :) макар че хич не е удобно.
Тези дамски чанти днес ги правят бездънни! :lol: Познавам една такава чанта, в която съм намирал (наведнъж!) лаптоп и книги, комплект дрехи и обувки за фитнес, и пазаруване от супермаркета :shock: Защо не и някой 'голям черен' апарат с още по-голям буркан отпред? :confusion-shrug: Наистина - 'не е удобно' е много меко казано ;)
Nelly написа:
...Не съм пробвала камера с вграден фикс обектив, може би ще е хубаво....
Понеже се намекнаха бюджетни съображения, няма да те пращам на Лайка Q(2), нито дори на Сони RX1(RII). Но може да ти хареса, ако опиташ с нещо достъпно и компактно (и качествено) като Fuji XF10 или Ricoh GRII ?

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 05 Май 2019, 10:17 
Аватар

Майсторе добри предложения.Рикото е много добро,предполагам и фуджака също.Аз обаче бих погледнал ако е фуджи 100f.Страхотен апарат.

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 05 Май 2019, 12:08 
Аватар

Майстора написа:
Nelly написа:
...До ден днешен дори с 24-70 GM нося фотоапарата в дамската чанта и го нося навсякъде с мен :) макар че хич не е удобно.
Тези дамски чанти днес ги правят бездънни! :lol: Познавам една такава чанта, в която съм намирал (наведнъж!) лаптоп и книги, комплект дрехи и обувки за фитнес, и пазаруване от супермаркета :shock: Защо не и някой 'голям черен' апарат с още по-голям буркан отпред? :confusion-shrug: Наистина - 'не е удобно' е много меко казано ;)

Ееее гледай сега, ти говориш за т.нар чанта-шоппер :-) Моите са по-малки, само за камерата, портфейла и телефона. Ама май излезохме съвсем извън темата :)

Майстора написа:
Nelly написа:
...Не съм пробвала камера с вграден фикс обектив, може би ще е хубаво....
Понеже се намекнаха бюджетни съображения, няма да те пращам на Лайка Q(2), нито дори на Сони RX1(RII). Но може да ти хареса, ако опиташ с нещо достъпно и компактно (и качествено) като Fuji XF10 или Ricoh GRII ?

Все още не съм виждала на живо Лайка Q2, само четох разни ревюта. За Fuji никога не съм се замисляла, да не говорим за Ricoh.

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 07 Май 2019, 12:17 
Аватар

Нели, предстои официалното представяне на, може би, най-универсалния (поне за мен) обектив за м4/3:

https://petapixel.com/2018/09/27/panasonics-leica-10-25mm-f-1-7-to-be-the-first-f-1-7-wide-angle-zoom-lens/

...който на камери, като ЕМ1 и G9, ще стои много добре, но на "сапунерки" като GX9 не, предвид размера.

И като споменах GX9...

Прикачен файл:
P1000445-1.jpg [ 1.58 MiB | Прегледано 383 пъти ]
P1000445-1.jpg
В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 4   [ 72 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща