Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 4   [ 72 мнения ]
Страница № 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Nelly
  Тема за m4/3
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2019, 23:19 
Аватар

Рег.: 19 Апр 2019, 16:38
ombre написа:
ПС-не знаех,че идваш от Оли.Интересно ми е от микро направо на фф,какво ти е усещането при толкова различни сензори?Аз например напук на всички разбирания,харесвам микро с-мите,а обективите им са на превъзходно качество.

:) За Олимпус мога много да разкажа, в същност първия ми фотоапарат беше един олимпус е-520, който беше още ДСЛР, после за кратко имах Пентакс К-5, беше супер! Но ми беше голям....и тогава купих първия безогледален Олимпус Пен някакъв си, ама наистина първият им модел на безогледална камера, помня само че беше кафяв! Набързо си поръчах обектив панасоник 20мм 1.7, което на фф е 40мм и от тогава свикнах камерата винаги да е с мен :) През годините смених 3 модела, последният ми беше е-м1 мк2, който продадох юли 2018 и си подарих за рождения си ден Сонито. Имах почти всички обективи на олимпус, а също така няколко на панасоник, единствено последните им обективи, които са фикс супер светли не купих, а вместо това просто смених системата.
От сегашна гледна точка, която разбира се е абсолютно субективна, мога да кажа, че олимпуса е много-много добра камера! Обективите са адски добри, не са толкова скъпи и всичко е леко и компактно. Но бокето се постига по-сложно, а аз се бях зациклила именно на това - да направя страхотно боке. Това рефлектира върху снимките ми - постоянно снимах единични обекти, исках да ги обособя по определен начин и т.н. Едва след като взех Сонито и видях, как едва ли не от нищото се получава боке, едва тогава открих колко е готино например да се снима с широкоъгълен обектив сгради, улици или затворени помещения. Другото, което мога да кажа е, че по мое скромно мнение снимките с олимпуса са по-плоски, докато фф дава дълбочина и обем на снимките. Не мога да го докажа точно в момента, подозирам, че може изобщо да не бъда разбрана, но за мен е така :) Да, при олимпуса всичко е точно, чисто, ясно, кристално на снимката, но при фф снимката е жива, съдържа повече сенки, повече оттенъци на цветовете сякаш, всичко е по-истинско, не толкова нарисувано... С олимпуса започнах много да снимам с ръчнофокусните обективи, имах няколко стари цайса от които остана само 35 2.4, а също така няколко руски обектива. Отделно си бях купила чисто нов Primoplan 58 1.9 на Mayer Optik Görliz специално за микро 43 - бяха уж възродили марката, бяха пуснали няколко модела ама фалираха в крайна сметка. С него горе-долу се доближавах до тази "обемност" на снимките, за която се опитвам да обясня.
Като цяло всичко е доста психологическо - фф дава много лесно добро качество на снимките и готино боке, което от своя страна не те кара да се замисляш чак толкова много за това каква като качество ще ти е снимката, а можеш да се съсредоточиш повече на композицията, да хванеш по-лесно момента, да експериментираш повече и т.н което от своя страна е вид свобода.... Но аз мечтаех за фф от доста време, проблема ми беше, че преди сони всички други бяха дслр-и големи и тежки, единствено Leica бяха малки фф :)

Последна промяна dynax на 03 Май 2019, 12:20, променена общо 3 пъти
Отделено от друга тема.

В началото
 Профил  

Реклама

ombre
  Re: Sony FE 135mm F1.8 GM
МнениеПубликувано на: 01 Май 2019, 14:42 
Аватар

Рег.: 14 Окт 2013, 13:12
Нели,благодаря за изчерпателния отговор.М1м2 е много сериозна камера и не случайно струва бая пара.Относно обективите да там нещата са брутални.Колкото до бокето,така е фф-визия няма как да се победи от микро-смата.Конкретно за бокето говоря.Много хора ползвали с-ми с по малък сензор,точно това им липсва,не са малко обаче фотографите,които от фф минават точно на 4/3 или поне кроп.Най вече заради теглото.Да там шума е малко повече на високи иса,но все си мисля,че джамците проетирани за тия матрици дават един прекрасен дефокус и ще си позволя да цитирам един фограф/може и да е платен разбира се/,който казва следното:
"Когато гледаме дефокуса/конкретно за него ставаше дума/трябва да си зададем въпроса колко точно ни трябва този дефокус,или с други думи,бокето което дават обективите за с-мата 4/3,наистина ли не е достатъчно,ако не е защо ни е повече и т.н. и т.н.Просто споделям какво съм чел из нета.Камерата,която ползваш в момента е страхотна и ти желая само прекрасни кадри с нея и да си намерила точно това,което там ти е липсвало,а тук не.... :obscene-drinkingcheers:

КАРАМ ПО БЪРЗО, ОТКОЛКОТО ВИЖДАМ ПЪТЯ. ВСИЧКО Е В РЕФЛЕКСИТЕ.

MY NAME IS TRINITY, VAYA CON DIOS AMIGOS

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 01 Май 2019, 14:46 
Аватар

На този пич,винаги му се кефя на кадрите:

http://1kcreatives.com/stunning-wedding ... 43-system/

В началото
 Профил  

kery70
МнениеПубликувано на: 01 Май 2019, 15:42 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 15:05
Хубави...

Sent from my iPhone using Tapatalk

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 01 Май 2019, 18:45 
Аватар

ombre написа:
Нели,благодаря за изчерпателния отговор.М1м2 е много сериозна камера и не случайно струва бая пара.Относно обективите да там нещата са брутални.Колкото до бокето,така е фф-визия няма как да се победи от микро-смата.Конкретно за бокето говоря.Много хора ползвали с-ми с по малък сензор,точно това им липсва,не са малко обаче фотографите,които от фф минават точно на 4/3 или поне кроп.Най вече заради теглото.Да там шума е малко повече на високи иса,но все си мисля,че джамците проетирани за тия матрици дават един прекрасен дефокус и ще си позволя да цитирам един фограф/може и да е платен разбира се/,който казва следното:
"Когато гледаме дефокуса/конкретно за него ставаше дума/трябва да си зададем въпроса колко точно ни трябва този дефокус,или с други думи,бокето което дават обективите за с-мата 4/3,наистина ли не е достатъчно,ако не е защо ни е повече и т.н. и т.н.Просто споделям какво съм чел из нета.Камерата,която ползваш в момента е страхотна и ти желая само прекрасни кадри с нея и да си намерила точно това,което там ти е липсвало,а тук не.... :obscene-drinkingcheers:

Ами да, съгласна съм за бокето, но вече от сегашна гледна точка, след като съм снимала с фф :) Във времето обаче, в което снимах с микрото със сигурност нямаше да се съглася :) Аз мечтаех за фф от момента, в който излезе първия безогледален фф, защото иначе алтернативата беше само Leica. Въпреки това дълго време убеждавах себе си, че Олимпуса е достатъчно добър, бокето е достатъчно хубаво и всичко е супер и няма какво да мечтая толкова. Например Олимпуса със техния обектив 75 мм 1.8 (150мм на фф) наистина беше уникален и бокето беше хубаво, също така точно преди да продам всичко си бях взела 40-150 2.8 (80-300 на фф), беше страхотен обектив!! Правила съм и много нощни снимки, но със Сони сега става пъти по-лесно.

В същност аз се радвам, че в наши дни имаме такова голямо разнообразие от камери и обективи, всеки един човек може спокойно да избере онова, което най-много му харесва, което му доставя удоволствие да изрази себе си чрез снимките и собствения поглед на света. Това е важно - себеизразяването, а камерата е инструмент :) Както е и колата - всеки избира някаква определена кола, която по една или друга причина му пасва. Аз наистина съм доволна, че минах на фф и на даден етап олимпуса не ми е липсвал.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 01:35 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
Темата беше за един обектив и се отплесна, ама като е тръгнало:

Според мен не е въпрос на избор или-или между Олимпусчето с някой компактен обектив (или един от моделите с твърд) и ФФ апарат с набор добри обективи, всяко от двете си има място и време за ползване. Компактният апарат може да ходи навсякъде с нас, в джоб или малка чанта, да се вади за всяко интересно нещо по пътя ни и да дава повече възможности (и качество) от телефона, който иначе върши тая работа.

Той пък (компактният апарат), от своя страна, никога няма да догони възможностите и качеството на ФФ и другите големи системи, но те пък са хамалогия за всеки ден и се носят само когато 'сме тръгнали да снимаме' (а не, например, на пазар или на работа, когато работата не е фотограф).

Аз почти си бях въобразил, че телефонът вече е изместил малкото апаратче (други като съфорумника Бошо вярват, че вече е изместил и ДСЛР-ите) - ама не :verysad: Не е същото, само два дни носене на малко апаратче у себе си освен телефона го заселиха постоянно в джоба ми (или в компютърната/чиновническа чанта), а 'големият черен' апарат го 'извеждам на разходка' само в специални случаи...

Та - както казваше старият виц, на въпроса 'Дядо попе - ракия ли ще пиеш, или вино?' - отговорът е 'И бира, синко!' :mrgreen:

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 09:37 
Аватар

Да, извинявайте, че изместих темата....

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 10:10 
Аватар

Майсторе така е... :handgestures-thumbupleft: :obscene-drinkingcheers:

Пс-това,че темата е за друго и я оспамихме леко,не е драма според мен,още повече че се води нормален диалог,нещо рядко срещано в фф.Нели права си,особено на тъмно големия сензор си казва думата.Преди време четох за един пич пейзажист,който снима и с двете с-ми (фф и 4/3),той си казва,че дефокуса,шума и т.н са в полза на големия сензор.НО,много е важно и човек да реши какво ще снима и спряо жанра да си избере с-ма.Неговия довод да избере 4/3 за пейзажи по спомен говоря малко е следния.Първо пана и оли (в случая с оли като твоя който си имала)има възможност за кадър с висока резолюция,демек изкл.качествен кадър с малка и лека с-ма.Това не ме учуди,понеже е логично,втория дово обаче ме изненада,понеже никога нямаше да се сетя за него.А той беше следния.Когато отидеш с малка с-ма за такива снимки и носиш раница с голяма камера и джамци то тя освен,че е тежка и е пълна с техника,ако обаче същата тази раница е с компкатна с-ма,има място за малко храна и вода да сложиш в нея.На пръв поглед нищо кой знае какво,НО,ако в планината попаднеш на лошо време,именно тези малки запаси от храна и вода,ще ти позволят да останеш още един ден или два,с надеждата да се оправи времето и да си заснел мечтания кадър,докато обратното,просто си тръгваш без да си заснел нищо.Искам да кажа,както и Майстора спомена,че всяка с-ма има своите + и -.... :obscene-drinkingcheers: :handgestures-thumbupleft:

ПС не се извинявай за емата,хубаво е да се пораздвижи форума с нови хора,снимки и коментари... :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 13:10 
Аватар

:) като се има предвид, че досега не съм имала с кой да си говоря на тези теми.....

Да, напълно съм съгласна за това в планината!! А също така мога да кажа, че олимпус е-м5 например беше много добър за улицата, но е-м1 особено втората му версия вече беше доста голям, новите обективи също бяха вече големи и някак си идеята за микро се беше поразвалила. А колко вечери съм прекарала да търся в dpreview ФФ камера, която поне малко да се доближава по размер до Олимпуса :) Вадих модели, сравнявах им размерите, параметрите.... По едно време беше излязъл един Nikon DF с малко ретро дизайн, бях се запалила по него, обаче като отидох в магазина и го видях на живо хич не ми хареса, тогава още бях с е-м5 и всички други камери ми се струваха титани! Горе-долу по това време излезе първото сони а7, но тогава ми се стори скъпо, нямах възможност да сменя цялата система, щях да събера пари за камерата, но за обективите не. Тогава още не се бях запалила по старите ръчнофокусни..... На практика тази трета версия на а7 ми пасна като цена, по размер камерата почти се доближава до олимпус е-м1 мк2, обективите тук са малко по-големи, но пак може да се подберат за стрит и за пейзажи така, че да са удобни. Например си бях поръчала самянг 24мм 2.8 - страшно ми хареса, пасваше много добре и за улицата и за вътре в помещенията. За съжаление се наложи да го върна. Наскоро в магазина пробвах 12-24 и макар да е f4 пак ми се видя супер готин.
За телеобективите съм много въодушевена, как ще е да снимам със 135мм или например с този на сони 70-200. Имам опит само с Олимпуса, там обаче именно на такива снимки се вижда онази "плоскост" най-много...

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 13:53 
Аватар

Рег.: 15 Апр 2015, 10:33
...и моите 5 стотинки по темата за м4/3 и ФФ.

И аз, като Нели, дълго време бях с м4/3, докато не излезе първата А7-ца. След това се почна една... Предвид възможните ръчнофокусни обективи (новите не са ми особено интересни) за ФФ за всички системи... Купувай/продавай, както и да е...
...но си оставих едно Панасониче GX85, което впоследствие допълних с GX9 в комплект с 3 обектива - 15/1.7, 25/1.8 и 45/1.8 - перфектния (за мен) екскурзионен кит, който се събира в малка чанта и напълно ме задоволява като качество. Да, няма пластичността на изображението при ФФ, динамичният обхват и дефокуса (много си падам по дефокусната зона и боке-то), но досега не съм ползвал толкова бърза и "отзивчива" камера като цитираните, а в комплект с малки, светли и качествени стъкла са перфектни за стрийт и пътешествия (особено, когато нося малко багаж). Да не забравяме и доброто видео (без никакви проблеми при дълъг запис). Та, така...

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 14:22 
Аватар

Ихааа :) Сега като ти прочетох съобщението и ме нападна една носталгия........ :lol: :lol: :lol: Чак ми се прииска да си поръчам някое от малките олимпуси или панасоници. Аз снимах много с 15 1.7 и и с 45 1.8 . 25-ката не знам защо не ми потръгна.... А между другото имам и една сигма 60 2.8 за 100 евро, ставаха страхотни снимки с нея!!
Да, и аз съм луда по това боке и между другото на микрото старите обективи много добре се държаха. Много исках да си взема Voightlander 25 0.95 по едно време, но така и не стигнах до него :)[/offtopic]

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 17:17 
Аватар

vth41 написа:
Войтовете са ми любими, по принцип. От тези за м4/3 ползвах за кратко 17/0.95 и 10.5/0.95. Много ми допаднаха. Ето 2 снимки със 17/0.95.
https://www.flickr.com/photos/88748927@ ... 407106251/

https://www.flickr.com/photos/88748927@ ... 407106251/

Ехаааа снимката със 17.5 много ми харесва!!!! Аз си го бях харесала и него на някакъв етап от живота :) Но после бях решила, че 25 ще е по-добре.

Самянг 135 е ръчен нали? При мен проблема е, че ще снимам с него най-вече деца навън, които мърдат непрекъснато! Така че остават скъпите варианти с автофокус...

В началото
 Профил  

ombre
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 19:41 
Аватар

Нели,според мен нищо не си загубила от това,че не си взела първата 7-ца.Бавна камера,без стабилизация,нещо нормално като за първа фф безогледалка.Първа в буквалния смисъл на думата.Споментия никон,пък според мен е тотално разочарование,така и този модел не успя да се наложи,макар,че много харесвам марката,точно този модел,според мен е пълен провал.М1 на оли не е типичната стрийт камера,така,че напълно те разбирам,че не ти е била удобна за стрийт.Не съм имал а7м3,но съм гледал доста кадри в нета с този модел и мисля,че е най доброто сони правено досега.Изкл р-ките с многото пиксели,нещо което на малко хора ще е от полза.

Vth1 ,ако не се лъжа ти взе от мен двойката.От няколко дни гледам точно г9 на пана и съм очарован от тази камера,също и от олито на колежката,ако взимам 4/3,няма да мога да избера коя от двете.Гот стъкла си събрал.Наскоро имах възможността да щракна с пана 42.5/1.7,тоя джам е страшна острилка на най отворено.Личното ми мнение ,е че хората които правят тези с-ми (4/3),извличат максимума от сензорите и обективите, и от там имаме картинка с качество немислимо за толкова малък сензор,до преди няма и 2-3 години.

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 02 Май 2019, 21:19 
Аватар

ombre написа:
Vth1 ,ако не се лъжа ти взе от мен двойката.От няколко дни гледам точно г9 на пана и съм очарован от тази камера,също и от олито на колежката,ако взимам 4/3,няма да мога да избера коя от двете.Гот стъкла си събрал.Наскоро имах възможността да щракна с пана 42.5/1.7,тоя джам е страшна острилка на най отворено.Личното ми мнение ,е че хората които правят тези с-ми (4/3),извличат максимума от сензорите и обективите, и от там имаме картинка с качество немислимо за толкова малък сензор,до преди няма и 2-3 години.

Да, смених първата версия с двойката от теб, заради стабилизацията. Сега съм с R2 и не мисля за ъпгрейд в близко време. Да, м4/3 си е завършена система ( с малки изключения). Има за всеки вкус обективи - големи и светли, малки и не дотам светли, но най-важното, повечето са много добри. Имал съм, или ако не, съм снимал с почти всички от високия и средния клас. Удоволствие е работата с тях. Ако можеш да преглътнеш ограниченията на малкия сензор, ще бъдеш Ок със системата. А, при телата е хубаво, че дори в средния и ниския клас (важи повече за Панасоник), почти нищо не ти липсва. За високия клас нещата са ясни.

В началото
 Профил  

ombre
  Re: За m4/3...
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 08:46 
Аватар

Честито за R-ката.Стабилизацията на 7м2,макар и 5 осева,не беше върха на сладоледа,предполагам в новите модели и значително по добра.Колкото до 4/3,не знам дали ще взема.Имал съм олимпус ама беше преди млр.години.Принципно не съм фен на конкретна марка,а бих ползвал всяка една която ме кефи.За техните джамове е ясно.... :obscene-drinkingcheers:

В началото
 Профил  

vth41
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 08:50 
Аватар

Приветствам отделянето на темата, че както почнахме, цялата стана offtopic :up:

Сега мога да споделя и няколко фотки с GX9 + PanaLeica 15/1.7.

Прикачен файл:
P1000175-1.jpg [ 1.89 MiB | Прегледано 334 пъти ]
P1000175-1.jpg
P1000367-1.jpg [ 1.5 MiB | Прегледано 334 пъти ]
P1000367-1.jpg
P1000435-1.jpg [ 1.85 MiB | Прегледано 334 пъти ]
P1000435-1.jpg
В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 12:10 
Аватар

Супер! Имаме си тема :)
И аз съм снимала почти с всички обективи на Олимпус. Последно исках да си взема 7-14 2.8 и тогава новият им 25 1.2 като в последствие планихар 45 1.2 обаче точно това преля чашата с бокето :) и го замених за Сони в момента в който видях че е излязло а7мк3 и е 2000 евро!
15мм беше супер обектив! Много са хубави снимките.

Ето и от мен с e-m1 mk2 + Pana 15 1.7 :)

Прикачен файл:
kasino-baden.jpg [ 1.45 MiB | Прегледано 313 пъти ]
kasino-baden.jpg

Прикачен файл:
casino-baden2.jpg [ 877.66 KiB | Прегледано 313 пъти ]
casino-baden2.jpg

а тази е същата само че зимата и със сони а7 мк3 + 24-70 2,8 и мисля че е около 40мм

Прикачен файл:
baden2.jpg [ 1.64 MiB | Прегледано 313 пъти ]
baden2.jpg

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 12:13 
Аватар

А между другото panasonic са пуснали няколко фф-а с leica sl маунт. Какво мислите?

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 12:29 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
Извън темата:
Nelly написа:
А между другото panasonic са пуснали няколко фф-а с leica sl маунт. Какво мислите?

Ами на мен ми изглеждат много яки, само дето са големички - не разбирам защо чак толкова....
Визьора им сигурно е убиец, ще са много подходящи за ръчен фокус.
На мен на този mount ми е интересно каква камера ще пуснат Sigma. :-)

Но да не раздвояваме и тази тема, че после пак ще се чудя кое мнение къде да местя. :roll:

В началото
 Профил  

Nelly
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 14:26 
Аватар

Извън темата:
dynax написа:
Nelly написа:

Ами на мен ми изглеждат много яки, само дето са големички - не разбирам защо чак толкова....
Визьора им сигурно е убиец, ще са много подходящи за ръчен фокус.
На мен на този mount ми е интересно каква камера ще пуснат Sigma. :-)

Но да не раздвояваме и тази тема, че после пак ще се чудя кое мнение къде да местя. :roll:

На мен също ми изглеждат много готини, още повече че много се бях запалила по едно време по Leica sl. Ходих в Leica магазина да я пробвам, страшно-страшно-страшно ми хареса! Но беше толкова голяма, че се губеше цялата идея да я нося с мен нонстоп както по принцип правя с камерите.

В началото
 Профил  

Nelly
  Re: Тема за m4/3
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 14:32 
Аватар

А ето го и бокето..... :) Това вече е със 40-150 2.8

Прикачен файл:
1.jpg [ 1.14 MiB | Прегледано 299 пъти ]
1.jpg

а това ми е една от любимите снимки със Олимпус и Зенитар МЕ 50 1.7
Листо на пейка....

Прикачен файл:
listo.jpg [ 776.07 KiB | Прегледано 299 пъти ]
listo.jpg

В началото
 Профил  

ombre
  Re: Тема за m4/3
МнениеПубликувано на: 03 Май 2019, 14:54 
Аватар

Нели прекрасни са последните 2 кадъра,особено последния,много интересно боке,както и се вижда страхотните качества на обективите.
Vh1,втория кадър много ми харесва... :handgestures-thumbupleft:

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 4   [ 72 мнения ]
Страница № 1, 2, 3, 4  Следваща