Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 23 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
meneldor
  Настройка на белия баланс
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 11:40 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 09:31
Не знам защо, но почти винаги имам проблем с тоя WB. Имам малък софтбокс с две лампи отстрани да си снимам неща, които разчиствам в ибей. Тук направих една проба:
Прикачен файл:
nikon5012.jpg [ 718.56 KiB | Прегледано 9563 пъти ]
nikon5012.jpg

Преди този кадър направих един със сива карта. В ЛР с пипетата настроих по нея баланса(показа, че е 3100 с тинт -13). Въпреки това лилавее :confusion-scratchheadblue:
Бокса е бял, няма друга светлина освен двете лампи, защото изключих всичко освен тях(даже ТВ-то) и пак. Понякога успявам във ФШ да го оправя, но не винаги.

Малко помощ ще ми е добре дошла.

В началото
 Профил  

Реклама

santuco
  Re: Настройка на белия баланс
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 11:55 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 16:42
Според мен е от лампите нещо. Какви са тези лампи? Пробвай със светкавица!

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 12:09 
Аватар

Пробвал съм и със две йонгита. Пак не мога да го нагодя. Лампите са с малки 50В крушки. Ще потърся снимка.

П.С. Ето това са лампите, които иначе са ми много удобни, но греят адски!
http://www.hotsellnow.com/hotsellnow/pi ... 21/up8.jpg
http://www.hotsellnow.com/hotsellnow/pic/CACS021/15.jpg

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 12:26 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
Смени им GU10 рефлекторните крушки от халогенни на LED в същия корпус и стандарт. Светодиодните ги има в студено и топло 'бяло' и дори в средно - а съм виждал и RGB с малко дистанционно за плавна натройка. Но и с едноцветно-бели, освен дето ще можеш да си избреш цвят, няма да ти греят.

Аз първо взех студени и се спазарих в магазина ако не ми хареса светлината, да ги върна и сменя. Понеже при мен не бяха за фотография, а за интериорно освтлние, топлите повече ми допаднаха - но ти можеш също да опиташ различни с договорка за смяна?

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 12:28 
Аватар

И аз започнах да се замислям за ЛЕД крушки. Тея за 10 минути така почват да печат, че не може да се пипне лампата. Тези малките GU10 ли се водят?

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 17:34 
Аватар

Да - с отражател и две контактни 'гъбки' отзад, които при завъртане се заключват в дъговидни изрези в гнездото. Традиционно бяха с години халогенни (и още ги има), но яко навлизат свеодиодните и има все по-голям избор.

П.с. Понеже ве пак не съм ти виждал лампите (телата), провери за всеки случай дали 'крушките' са 10-ки, или са от най-малките - 5-ци. Те отзад не са с гъбки, а с игли и не се монтират със завъртане, а с право 'набиване'. Но какъвто и да се окаже размерът ти и тях ги има в LED изпълнение.

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 18:01 
Аватар

Намерих същите в ибей http://www.ebay.co.uk/itm/112110589686 само където тея са нещо сини. Пише GU10. Малко ме съмнява да е от лампите ама ще тествам.
Мисля да пробвам пак с двете светкавици. Те май бяха 5500 К, но и там ми се получаваше някакъв цвят.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 20:05 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
За чисто осветяване без оцветяване си трябва подходяща обстановка и лампи. Ако вземеш евтини лампи ще имаш проблеми с липсата на цветове, евтините имат много орязан спектър и така наречения CRI е много нисък. Халогенните крушки са едни от най-добрите като спектър въпреки, че са топли ама и много топлят. От ледовете има ставащи и неставащи, същото е и с енергоспестяващите крушки. Светкавиците трябва да са точни, ако с тях имаш проблеми си виж сцената нещо как си наредил. Така като гледам май не снимаш на бял фон или наоколо има нещо оцветяващо сцената.

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 20:18 
Аватар

Бял е фона. Малък продуктов лайтбокс. И аз не знам от къде идва това оцветяване. За светките имам гелове, но не знам дали ще свършат работа.

П. С. Това ми е кита http://m.ebay.co.uk/itm/371291121546

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2016, 21:25 
Аватар

Явно не е готино бялото на палатката. Пробвай с директна светкавица вътре да видиш ще има ли пак странен цвят.

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 08:55 
Аватар

Рег.: 18 Фев 2014, 14:42
На мен ми изглежда като отражения от сенника

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 09:01 
Аватар

Снощи не успях да направя снимка както Симо каза. Чак довечера след работа.
r_russev, имаш предвид сенника от сцената ли? Да може и от това да е.

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 20:29 
Аватар

Ето два кадъра с лампите без сенника направо с картата:
Прикачен файл:
DSC08108.jpg [ 656.25 KiB | Прегледано 9440 пъти ]
DSC08108.jpg

Прикачен файл:
DSC08114.jpg [ 780.57 KiB | Прегледано 9440 пъти ]
DSC08114.jpg

На първата снимка особено ясно се вижда оцветяването. На втората не го виждам :confusion-scratchheadblue: На първата палатката беше на дивана. На втората на земята. Възможно ли е да се отразява от някъде?

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2016, 10:05 
Аватар

Рег.: 18 Фев 2014, 14:42
До колкото виждам решил си проблема "диван" . За баланса на бялото мисля, че бялата карта дава по-добра информация. На твое място бих местил палатката с мечето и бялата карта до най-добър резултат. Бих взел мерки, лампите минимално да осветяват външните цветни предмети, така че те почти да не отразяват светлината. Успех!

В началото
 Профил  

Chacho2112
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 09:00 
Аватар

Рег.: 18 Ное 2013, 12:53
Аз имах този проблем, когато ми изгоря една от лампите и се наложи да купя втора. Въпреки, че уж трябваше да е същия цвят като предишната, светлината и малко се различаваше от тази на другата ми лампа - едната светеше повече към червения спектър, а втората към зелено... и при тази ситуация просто няма оправяне на баланса на бялото. Разликата беше малка, но много ме дразнеше, понеже светлината от двете се застъпва и няма как да се оправи дори при обработката след това. Относно бялата карта, аз също я предпочитам пред сивата.

В началото
 Профил  

vslin
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 09:15 
Аватар

Рег.: 26 Май 2013, 03:51
Аз пък виждам лилавеене на долната снимка, но по-слабо изразено и от другата страна. Което ме навежда на мисълта за разлика в спектрите на лампите. Ако във втория кадър са им разменени местата и е по-далеч дясната... Предположение.

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 11:09 
Аватар

Един тест с разменяне на лампите (без местене на нищо друго) ще покаже дали е от разлика в спектъра им. Такава разлика е напълно възможна, но на мен пък ми се струва, че са оцветени сенките на обекта, макар размити и слабо видими. Това би означавало, че лампите са ок, а цвят има във фона или най-вероятно в амбиентната светлина без лампите. Пробвай и в пълна тъмнина, само с двете лампи?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 13:43 
Аватар

Всички снимки са правени в пълна тъмнина, вечер. Ще пробвам с размяна на лампите. На някои снимки имам чувството, че едната лампа свети по-силно заради разлика в сенките.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 14:07 
Аватар

Нещо наоколо връща цвят. Другия вариант - двете светки не са еднакъв модел или едната и има нещо на лампата.

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2016, 23:13 
Аватар

Ето още една от днес. Наоколо няма нищо, само двете лампи светят. Това отзад в ляво е намачкан фона и има сянка, но като цяло поне на моя монитор малко жълтее освен другото...

П.П. Така на превю тука във форума не жълтее, а като го погледна в ЛР и си е жълто :angry-cussing:
Прикачен файл:
DSC08207.jpg [ 383.05 KiB | Прегледано 9293 пъти ]
DSC08207.jpg

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2016, 00:00 
Аватар

Според мен няма смисъл да е хАбиш повече - просто си десатурираш фона в ЛР и нямаш проблеми.

(Между другото - с кой профил конвертираш RAW файла в ЛР? Опитай с 2-3 различни, може да има разлика.)

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2016, 13:38 
Аватар

Майстора написа:
Според мен няма смисъл да е хАбиш повече - просто си десатурираш фона в ЛР и нямаш проблеми.

(Между другото - с кой профил конвертираш RAW файла в ЛР? Опитай с 2-3 различни, може да има разлика.)

Не помня вече. От както съм ги настроил по някакъв туториал не съм ги пипал. Като отварям jpg от ЛР после във ФШ той ме пита да конвертира ли снимката. Явно са на различни профили, но не съм много в час с тях и не ги пипам.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 23 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща