Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 24 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
r_russev
  "Тихият затвор"
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 10:34 
Аватар

Рег.: 18 Фев 2014, 14:42
Заиграх се с опцията и .. нещо не ми е ясно.
Освен очевидното - не щрака, има ли предимства/недостатъци?
Защо не се използва като основен режим на работа?

В началото
 Профил  

Реклама

simbon4o
  Re: "Тихият затвор"
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 12:30 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
Защото има ролинг шътър и увеличава шума, вероятно намалява и динамичния обхват. Иначе е готина екстра, ползвам я понякога ей така да се изкефя. Единственото приложение беше да снимам деца по сватбите без да знаят, за всичко останало не ми се е налагало да го пускам.

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 13:21 
Аватар

Това за ролинг шътъра при снимките е интересно, не съм се замислял. Но как механичния затвор премахва ефекта, като принципа на четене от СМОС сензора е такъв: -чете се на ивици вертикална/хоризонтална, нещо като пробягващата ивица при фокалния затвор при висока скорост. Винаги съм мислил, че механичният затвор е изцяло отворен, до като "ивицата премине" през целия сензор. Тогава как се премахва ролинг шътъра?
При видеото е ясно. Там затвора е електронен и при СМОС сензор и бързо движещ се обект има ролинг шътър .

В началото
 Профил  

wbgenetic
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 13:30 
Аватар

Рег.: 16 Май 2016, 11:36
Silent shutter ли коментирате тук или Electronic Front Curtain ?

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 13:47 
Аватар

Имах в предвид тихия, но ако не греша електронно перде е едно и също с тих затвор.

В началото
 Профил  

Чичко СНИМ!
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 16:04 
Аватар

Рег.: 10 Сеп 2014, 13:08
Колеги - кой апарат е това? A7R???

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 16:16 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 20:38
Тихия затвор е на а6300 и а7р2

Това с шума не съм го видял. Ролинг шътър може и да има ама за спорт т.е. не ме вълнува. Недостатъците са че не е съвместим с доста режими - апарата си казва за кои неща не може да го използва. Иначе при мен си е основен режим на а6300, много по-удобно е.

Sent from my D6633 using Tapatalk

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2016, 16:59 
Аватар

>шум< макар и малко се покачва.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 16:26 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
Някои "виждат" повече шум, а други "чуват" по-малко шум :)

Шегата настрана, на А7р2 (явно и на А6300) имаш 2 режима,
1. Електронно предно и механично задно перде
2. Електронни и двете пердета. При този вариант е всеедно снимаш видео от само 1 кадър. Имаш Ролинг шътър но при по-бързи сцени. Като цяло не мисля, че е драма понеже е 1 кадър, а не видео. Освен това се влошава бокето, става на елипси, отново е въпрос на вкус :)

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 17:04 
Аватар

@JohnyWalker това са три режима - (1) изцяло механичен, (2) предно електронно перде, (3) изцялоелектронен затвор (тих затвор)

Сигурен ли си за бокето?

Аз проблеми с бокето съм виждал с режим 2 (предно ел. перде) При него на високи скорости се подрязва бокето, защото затворите са в различни равнини и механичния затвор засенчва една част от бокето

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2016, 17:55 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 14:04
Имах предвид 2 режима на "тих" затовор, иначе изцяло механичния е ясен, той не се губи ;)

Ами не съм сигурен в кой режим го режеше бокето, но за по-сигурно е най-добре да си шляпа :) Макар че 5 години снимам с ел. перде на Некс5н и досега не ми е направило впечатление. Ама това е за хората дето броят пиксели.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2017, 02:03 
Аватар

Днес правихме малко разходка и бая щраках. Има доста брак, където не би трябвало да има. Ползвах тих затвор и явно има някакви неща коиот предизвикват необикновено голямо размазване на кадри на 1/125 и 1/400.

Та си мисля, че тая екстра трябва да се избягва на камери различни от А9 освен в краен случай. Кефа е голям и А6300 щрака бързо с тих затвор, но накрая има брак, където не би трябвало....

Мисля си, от това дето виждам, че всякакво движение на камерата, може да предизвика огромно замазване на кадъра т.е. прави го неизползваем въобще. Това не зависи от скоростта на затвора май.

В началото
 Профил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2017, 23:54 
Аватар

Ами сензора на А6300 и А7р2/3 се чете горе долу на 1/30с така че... не е много оферта тихия затвор за всичко да се ползва. На А9 е 1/300с ако не бъркам скоростта на четене.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2017, 01:00 
Аватар

1/125 го даваха разни тестове, че му е синхрото на А9 тихия затвор. В някои ситуации ДСЛР с 1/250 или А9 с механичен затвор се справя по-добре от електронния му. ама рядко....

А6300 на 30к/с не може да чете целия сензор и кропи! Макса му е 1/25 мисля.

Това явно се отразява на снимките. Ако панваш на тих затвор с А6300 просто е тотал щета. Лошото е, че на доста други статични снимки се усеща едно ужасно омекване....за видео това е ок, но за фото е неприятно...А в динамични ситуации направо прави абстрактно изкуство.

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2017, 14:38 
Аватар

Това с 1/25с е ново за мен. Наистина се обезмисля тихият затвор.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2017, 19:11 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 09:33
Нещо не мога да схвана.. 1/25 е скоростта за четене на сензора. При единична снимка какво ви бърка?
За църква, театър, опера както и за някои други мероприятия си е безценно. И за други ситуации се сещам.

Сещам се на едно четене на стихотворения.. след първия кадър просто побързах да скрия апарата. И други ситуации съм имал.. конфузни.
Някой ако ми каже, че никога не са го изглеждали особено след като изтрещи затвора... ми няма да повярвам.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2017, 19:16 
Аватар

Ами размазват се снимките. Омекват дори при минимално движение.

Трябва да се внимава. Ако държиш апарата стабилно и няма много движение е ок

Иначе както казваш е супер удобно. Просто не е за непрекъснато ползване.

Изпратено от Tapatalk

В началото
 Профил  

faire
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2017, 00:35 
Аватар

Рег.: 31 Дек 2016, 14:52
Снимал съм цели събития с тихия затвор и не съм имал проблеми със замазване. Но е обикновено на 1/60-1/125.
Разбира се, не става за ситуации с много движение на обекта.

Sent from my iPhone using Tapatalk

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2017, 13:22 
Аватар

Доста странно. Може би само при снимки е така /няма логика/, защото при видео - 1/50, 1/100 ... как става това? Да, не се чете целия сензор но по-голямата част се чете. И още- щраква механичният затвор, но четенето продължава на "тъмно", четат се някакви остатъчни натрупвания на електрони в сензора? Бали го.. може и така да е, ама нещо не ми звучи.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2017, 10:51 
Аватар

Точно това става. Има преден и заден затвор. Предния започва експозицията и минава през кадъра за 1/25. След него тръгва задния затвор и той минава за 1/25 и се него се чете информацията от сензора. Ако експозицията е 1/50 например задния затвор тръгва когато предния е в средата на кадъра. Ако експозицията е 1/100 задния тръгва след като предния е покрил първата четвъртинка от кадъра. На 1/4000 се сканира с един съвсем тънък процеп да кажем 30-тина реда, който минава през кадъра за 1/25.

Само дето ако има движение тая скорост от 1/25 на преминаване започва да има значение. Това е jello ефекта при видео и е проблем за а6300. С тихия затвор е проблем за снимките.

Просто трябва да се избират сравнително статични сцени, където няма големи движещи се неща. Например не е добре движещи се лице в близък план. Ако е в цял ръст човека и само главата се движи може и 1/25 да е достатъчно да няма изкривявания.....

Интересното е, че май има и замазване при бързо движение на скорост 1/400. Снимах едни фламинги в полет и няма нито една приемлива снимка. Замазани са яко всичките. Аз панвах и отделно фламингите летяха и резултата е плачевен. Мисля си, че с механичен затвор нямаше да е чак толкова зле. Статичните ми кадри са ОК с няколко изключения, където подозирам,че съм местил апарата повечко и резултата е доста зле.

Последно за видеото - там при движение отделните кадри за размазани, но мозъка ни ги намества нещата. Всъщност ни изглежда по-зле ако няма размазване. Може би защото телевизията от край време е така и сме свикнали да компенсираме размазването в мозъка. Ако гледаш видео заснето с голяма скорост и замразени остри кадри ще ти изглежда все едно е насечено някак и не е естествено. Аз в началато така снимах с некса и после ме светнаха тука че трябва на скорост два пъти тази на кадровата честота. Например при 25 к/с се слага затвор 1/50, за 50 кадъра 1/100

В началото
 Профил  

r_russev
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2017, 14:16 
Аватар

Добро изложение! Поздравления! Има обаче още за затвора. До тук бяха уточнения за задното перде. Има опция в А7 за избор между електронно или механично предно перде. По подразбиране настройките са за електронно предно. Та в този ред на мисли.. има ли някой наблюдение за/против какво да е предното перде? Изключвам шумът от двойното щракане.

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2017, 19:34 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 20:42
Аз нещо не разбрах... 1/25 е винаги ,или само в някои режими? Аз забелязах в една тъмница , че ми "уби" скоростта до 1/30 и превключих на S, зададох 1/80 и си продължих. Със сигурност не е като на а9 и аR3 , но в никакъв случай не мога да отрека качеството. Може критериите да са ми занижени , но за какво ти е "тих режим" ако не го използваш?
За пипилчоците мисля че е по-добре да е със светла гаубица ,дегизировка и чакане ,отколкото да им пазим тишина.

DT,SX & SOA

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 24 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща