Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 3   [ 49 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
bo6o
  Re: Как се снима нощното небе?
МнениеПубликувано на: 17 Авг 2016, 14:10 
Аватар

Рег.: 05 Авг 2013, 10:24
Все ми е тая кво е. Не е самолет, а нещо дето не се видеше като персеид. Важното е, че е на кадъра и пука теорията на Симо

Sent from my m2 note using Tapatalk

В началото
 Профил  

Реклама

fast_eyebrow
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 02:31 
Аватар
Хипотетично си мислих за нещо, казвам хипотетично, че не съм го пробвал реално. Оня ден се допитах до Симо за стакване на множество кадри във ФШ, като целта е постигане на ефект от много падащи метеорити.Той каза, че трябва да се напасват звездите заради отместването им, причинено от въртенето на Земята, за което е прав. На мен това ми се видя много работа. Та хипотетичият ми метод произтече от мързела ми и той се състои в следното- правя един кадър на около 20 сек и ИСО между 1000 и 2000 за да избегна трейлването на звездите, но да изпъкне млечният път.Следващите кадри ги правя на бълб с дълги експозиции, за да хвана повече метеорити в един кадър (евентуално ако има). След това тези кадри ги плейсвам върху първия с 20 секундната експозици и добре експонирания млечен път, но вместо да намествам зездите една върху друга за всеки кадър (вече слой), направо изтривам самите звезди и оставям само следите от метеоритие на слоя.Мисля си, че крайното изображение ще съдържа млечния път и метеоритите от останалите кадри и няма да е такава играчка като стакване с наместване на кадри. Дали тая хипотеза може на практика да доведе до добър резултат?

В началото

simbon4o
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 08:33 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
E то това можеш и с по-къси експозиции да го правиш, пускаш таймлапс и готово. Ще ти наснима много експозиции по 20сек. Това със пасването на звездите една върху друга е ако искаш да имаш по-ясни звезди с по-малко шум. Наслагвайки 5-6 експожъра няма да са супер остри като детайл, но шум няма да има изобщо и ще се избистри кое е звезда и кое хот пиксел. Ето пример
ИзображениеDSC03265-70 by Simeon Kolev, on Flickr
небето е от 5 или 6 експожъра на звездите сложени един върху друг, земята е пак от толкова ама без местене. Ако нямаше толкова светлинно замърсяване щеше да има повече звезди ама... кога да ида да снимам специално звезди аз не знам :).
Eто какво имам в предвид под пасване.
phpBB [video]

Има мързелив метод, но ако си с пентакс модел с астротрейсър. Там матрицата се върти според звездите и до голяма степен компенсира тяхното местене, особено в центъра на кадъра. Така можеш да си пуснеш по-дълъг експожър на по-ниско исо и до голяма степен да подобриш нещата, не колкото ако стакнеш 6-7 експожъра, но нещо посредата между това и един експожър.

Персеидчетата няма смисъл да триеш около тях звездите, изтриваш самите тях с четка в маската и инвъртваш маската.

ПС снимайки с дигитални камери да знаете, че дългите експожъри са с по-кофти качество от няколко къси. Особено с наще прегряващи сонита. Аз по-дълго от 30сек не бих правил.

В началото
 Профил  

meneldor
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 08:41 
Аватар

Рег.: 04 Юни 2014, 09:31
Симо, това със ставането на кадри - ако обектива е много широк няма ли по периферията на снимката звездите да почнат да се разминават заради изкривяването?

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

В началото
 OnlineПрофил  

simbon4o
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 20:12 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 20:43
Разминават се, но с warp трансформация се напасват по крайщата след като паснеш центъра. Не отнема много време.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 3   [ 49 мнения ]
Страница № Предишна  1, 2, 3