Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 24 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Един там
  Виолетови нюанси
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2019, 11:17 
Аватар

Рег.: 06 Мар 2019, 11:06
От седмица съм собственик на Сони А7III.
Прави ми впечатление, че засилва червения цвят и се появяват виолетови отенъци, когато има небе и облаци в снимката. Това нормално ли е за този апарат или има проблем в апарата? Имам възможност да го върна, ако е проблем на техниката. А ако проблема е в настройките как да направя съответните корекции чрез менюто, ако изобщо има възможност да се направят? При другите собственици на този модел има ли го същият проблем или е само при мен? Въобще , цветовете на небето са крайно нереалистични и недействителни.

В началото
 Профил  

Реклама

sstavrov
  Re: Виолетови нюанси
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2019, 11:47 
модератор
Аватар

Рег.: 11 Дек 2012, 19:42
"Цветовото усещане" на Sony не е от положителните страни на системата, особено ако преди това си бил на Canon. Дай ни , обаче, пример за да те разберем за какво иде реч. Също така и с какви настройки си, режим на снимане, обектив...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

В началото
 Профил  

mitakabs
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2019, 12:20 
Аватар

Рег.: 21 Яну 2010, 14:29
Има леко засилени цветове и според мен, меренето и баланса не му е най -доброто. А900 беше пефектен в това отношение! Тук има компромис и мен малко ме дразни!

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2019, 15:48 
Аватар

Рег.: 20 Мар 2015, 10:03
Тези нюанси в РОЛ или Джипег се виждат, с каква програма се отварят/обработват? Само на небе ли правят впечатление или като цяло снимките са виолетови? Какво е било предишното тяло? Доста въпроси, но не без основание.

В началото
 Профил  

Един там
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2019, 17:54 
Аватар

Нюансите са на автоматичен режим или на сцена ландшафт, планина. Отчетливо се вижда небето как бие на виолетово. Когато се увеличи снимката се виждат и по други места подобни нюанси. С китовия обектив съм. Кажете къде да кача снимки, че нещо не мога да се ориентирам с форума и към мнението няма опция за качване на снимка. Отварям с плей мемори хоум PlayMemories Home, уиндолската галерия, пикаса и т.н. Все едно и също е. РАВ и джипег все тая едни и същи.

В началото
 Профил  

Един там
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2019, 18:00 
Аватар

http://www.img-share.eu/f/images/590/DS ... sredna.jpg
Снега също не е съвсем бял.

В началото
 Профил  

mitakabs
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 07:08 
Аватар

Хм, меренето при тези условия - толкоз. На какъв монитор ги гледаш и калибриран ли е?
Ще ги видя на работа на монитора днес кадрите, че сутринта съм с един псевдо IPS лаптоп у нас..
пс.. имаш прах по матрицата вече..
Леле, то сигурно и аз имам. Тряба да си търся прахосмукачка май.... :D
Edit: баланса ти е леко крив, това е измерил апарата, при тея условия.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 09:37 
Аватар

Това с монитора е едно на ръка. Пробвано ли е снимане с приоритет на скорост, бленда, или М режим? Там проблеми появяват ли се?
Всъщност никога не съм снимал на Ауто или режимите с вградени настройки, може така да са ги настроили, че да "гърми" някой цвят.
Колега, ако си от Пловдив или имаш път насам, може да се уговорим да разнищим проблема. Тъкмо ще намеря причина да разходя раницата! Сигурен съм,че и други потребители на форума ще се съгласят да помогнат на живо.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 09:47 
Аватар

За да качиш снимка в мнението което пишеш, от дясната страна до "изпрати" има бутон " пълен редактор", натискаш него и под написаното има прозорец "избор на файл", след прикачване натискаш "добави файл", чак след това "изпрати", и готово.

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 10:14 
модератор
Аватар

https://youtu.be/BrNfbF_QJM8

Тези ръчкания може би ще са от полза. Но , да ... май "color science"-а не ти е по воля.
Обектива също е голяма част от проблема. Ясно , че с gm-а ще е по-добре, но пък парата и килограмите стават доста. Пробвай с профилни корекции в лайтрума.
Най-големия проблем мисля че е от white balance-то. Не трябва да е на авто....

В началото
 Профил  

mitakabs
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 12:34 
Аватар

Точно баланса куца, това и аз казах.
За съжаление бях го забарвил този проблем със А900.
Сега пак ще трябва да свиквам и аз , явно в определени условия не се справя добре А7-3.
Не че ми е проблем да пипна в ACR , въпроса е, че това беше последното което ми се налагаше да пипам с А900 !

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 15:19 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
Баси, не съм писал във форума сигурно от година :)
Не искам да се изказвам остро, но не разбирам защо си купувате такава камера, за да снимате на автоматични настройки с китовия обектив. Телефонът се справя много по-добре...
По темата - нищо му няма на тялото. В тези условия почти всяка камера ще изкара подобни цветове на автоматичен бял баланс. Снимаш на ръчен или коригираш суровия файл в поста. Това е.

Sent from my Pixel using Tapatalk

В началото
 Профил  

Един там
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 16:13 
Аватар

mitakabs написа:

монитора е LG M2752D, но не е в него причината. Гледал съм ги и на други и са все същите. При стари снимки от други снимачни устройства го няма проблема.
ivan_nikolov80 написа:
Това с монитора е едно на ръка. Пробвано ли е снимане с приоритет на скорост, бленда, или М режим? Там проблеми появяват ли се?
Всъщност никога не съм снимал на Ауто или режимите с вградени настройки, може така да са ги настроили, че да "гърми" някой цвят.
Колега, ако си от Пловдив или имаш път насам, може да се уговорим да разнищим проблема. Тъкмо ще намеря причина да разходя раницата! Сигурен съм,че и други потребители на форума ще се съгласят да помогнат на живо.

Пробвано е. По-добре е , но при увеличение на снимката се виждат отенъците. Благодаря за предложението! Живея в чужбина, но когато се прибирам в БГ с най-голямо удоволствие. :obscene-drinkingcheers: Това с „гърменето“ на цветовете не го разбирам. Снимал съм с други устройства на други марки и никой не „гърми“ цветовете при тези режими. Поне не толкова фрапиращо и грубо, както тази камера.
sstavrov написа:
https://youtu.be/BrNfbF_QJM8

Тези ръчкания може би ще са от полза. Но , да ... май "color science"-а не ти е по воля.
Обектива също е голяма част от проблема. Ясно , че с gm-а ще е по-добре, но пък парата и килограмите стават доста. Пробвай с профилни корекции в лайтрума.
Най-големия проблем мисля че е от white balance-то. Не трябва да е на авто....

Благодаря за клипа! Много е полезен и мисля, че нещата ще се оправят с настройките. Баланса на бялото ми е на авто. Ще го пипна. :up:
mitakabs написа:
ACR

На ACR ли да го сложа? Всъщост какво променя това, че не ми е съвсем ясно? :?
elmago написа:
Баси, не съм писал във форума сигурно от година :)
Не искам да се изказвам остро, но не разбирам защо си купувате такава камера, за да снимате на автоматични настройки с китовия обектив. Телефонът се справя много по-добре...
По темата - нищо му няма на тялото. В тези условия почти всяка камера ще изкара подобни цветове на автоматичен бял баланс. Снимаш на ръчен или коригираш суровия файл в поста. Това е.

Ами по-добре си стой спокойно и не пиши! :lol:
Все пак ще ти отговоря. Влязъл съм тук да питам, а не да се заяждам. Ако не можеш да отговориш на нещо по-добре не пиши и не прави дразги! А относно това, защо някой снима на автоматичен режим и с китов обектив по-добре от Сони ще ти отговорят. Питай ги тях, защо ги продават тези неща и защо изобщо има автоматичен режим! Ти винаги ли на ръчен режим си снимал. Хайде сложи ръка на сърцето и си признай! Или викаш си се родил научен с фотоапарат в ръка и сам си си направил фотосесията на раждането. Представи си, че има хора, които в момента се учат, а ти с подобни включвания не им помагаш по никакъв начин. Разбира се, ако си във форума да помагаш и да обменяш опит, а не да спамиш и тролиш. :down:
Относно китовия обектив, взех тялото с него, защото цената беше само 50 евро по-висока спрямо цената само на тялото. Ако го пусна в ибей на момента ща му взема минимум 250 евро. Значи съм едни 200+ евро на сметка. А и другото нещо е, че на доста места четох, че точно този китов обектив е доста добър за китов. Наясно съм, че китовите неща по принцип не струват, но този си го бивал за тази цена разбира се, както пишат хората. Като посвикна с камерата без съмнение ще дойде и следващата покупка, а тя несъмнено ще е по-добър обектив от китовия. А снимането на автоматичен режим предполагам на всеки му се е налагало. Не съм фото студио, а съм навън, където условията се променят за секунди и трябва веднага да реагираш, т.е. без ръчни настройки да заснемеш обекта, който в следващият момент няма да бъде там. Или са на някоя скала, където си с на един крак и ръка опора и трябва за части от секундата да заснемеш и да се разкараш. Как ще го направиш на ръчен режим? Няма начин просто...

В началото
 Профил  

elmago
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2019, 17:03 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 17:32
Не беше заяждане и тролене, както се изрази, дори отговорих директно на въпроса ти - няма проблем с апарата.
Разбира се, че никой не се ражда научен,
просто това не е типичната камера, която човек купува за първа и се учи на нея, затова и направих съпоставката с телефона, защото наистина има шанс да се справи равностойно, когато оставиш камерата да решава всичко вместо теб, особено в подобни условия.
Следващите ти стъпки са, ако държиш да снимаш в jpg да се научиш да боравиш с ръчен бял баланс или просто да снимаш в raw и да коригираш в поста.

В началото
 Профил  

Един там
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2019, 01:54 
Аватар

elmago написа:
Не беше заяждане и тролене, както се изрази, дори отговорих директно на въпроса ти - няма проблем с апарата.
Разбира се, че никой не се ражда научен,
просто това не е типичната камера, която човек купува за първа и се учи на нея, затова и направих съпоставката с телефона, защото наистина има шанс да се справи равностойно, когато оставиш камерата да решава всичко вместо теб, особено в подобни условия.
Следващите ти стъпки са, ако държиш да снимаш в jpg да се научиш да боравиш с ръчен бял баланс или просто да снимаш в raw и да коригираш в поста.

Точно за първа камера съм купил Алфата. Нямам нужда от втора и трета. Те са в шкафа и вероятно ще ги продам.
А защо смяташ, че А7 не е подходящ да се учи човек? Какъв клас камера се води това. Така и не разбрах никъде и никъде не пише каква е. За професионална не е. Може би е за напреднали ентусиасти или нещо от сорта? :? Кой модел трябваше да си взема според теб? А, ако ти кажа, че се чудих между А7, А7р и А9. Добре, че не взех деветката, че той сигурно още по не става за автоматичен режим... :D
В jpg не държа да снимам. Снимам в raw по принцип или raw+jpg. Със софта също не съм много на ти. Явно и в обработката ще трябва да се уча. Ползвам PlayMemories Home. Там обаче само на небето не успях да разбера как да му променя цвета. Явно ще трябва друга програма да ползвам. Приемам препоръки за добра такава подходяща за начинаещи!

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2019, 09:01 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
Един там написа:
http://www.img-share.eu/f/images/590/DSC01103JPGOyuRsvUSjSZPpxoqGBLv1551887872_sredna.jpg
Снега също не е съвсем бял.

Гледам снимките на телефона и на мен ми се струват в рамките на нормалното.

Всички дигитални камери искат поне минимална пост обработка.
То дори не е обработка, а дежурните корекции +/-EV, контраст, яркост, WB....

Ако не ти се занимава с RAW, конвертори и обработка и имаш достатъчно инструменти на камерата да докараш снимката по твой вкус педи да щракнеш.
В случая като не ти харесва баланса на бялото имаш готови пресети за него или ръчна настройка с нюанси и т.н.

Понеже спомена а900, в доста случай му променям WB.
Примерно като щракам на сянка или при залез имам навика да избирам cloudy или shade щото на ауто прави нещата твърде студени, а поне за гледане на екрана ми допадат затоплени. :-)

Та в твоята сцена най-лесно щеше да е камерата да направи "снега съвсем бял", но не мисля, че това е идеалният вариант.
Отделно това можеш да го направиш с едно цъкане с мишката с всяка програма за обработка и разглеждане на снимки. :-)

В началото
 Профил  

santuco
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2019, 09:58 
Аватар

Рег.: 13 Юни 2013, 15:42
Чекай, чекай малко. Обвини колега, че се заяжда, ама ти май с рогата напред го даваш. Та по темата: досега с тези апарати в шкафа с какъв софтуер си конвертирал RAW файловете? Тва плеймеморис го забрави. Опитай с лайтрум или кепчър ( C1) и там си коригирай белия баланс и нещата ще се успят. И да пейзаж на auto да снимаш е меко казано странно. От постовете ти личи ,че тази камера ти идва малко над самите ти възможности, в което няма нищо лошо. Камерата е супер яка и не съжалявай за покупката. Трябва ти малко време и ще се сработите. Успех!

В началото
 Профил  

Fading
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2019, 12:39 
Аватар

Рег.: 15 Юли 2016, 05:59
А7iii си е точно професионална камера.

В началото
 Профил  

ivan_nikolov80
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2019, 23:31 
Аватар

Баланса на бялото ми е 98% на auto, никога съм нямал фрапиращи проблеми, всичко се наглася за секунди в "Камера Рол". Снимам само в Рол, компресиран или не, Джипег за мен не е сериозен формат. Записвал съм и двата, но само Джипег изключително рядко и то ако някой е ръчкал настройки без да знам.
На камерата и няма нищо, просто иска период на адаптация! Когато ми се случи да ходя някъде на разходка с цел снимки, никога не взимам нова камера или обектив, който съм купил преди седмица две и е нямало време за обстоен тест. Естествено взимам го, но не разчитам на него, защото понякога се изненадвам приятно, но не винаги.
В описания случай, никога не бих снимал с нова камера и обектив, за да няма изненади. Сигурен съм, че след месец-два темата ще е безмислена за теб.
Сега малко по-научно му! В тези условия- висока надморска височина, сняг и слънце е нормално камерата да се шашне, УВ лъчите са в повече, а снега допълнително ги отразява. Един добър филтър би свършил невероятна работа!

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2019, 08:57 
модератор
Аватар

Fading написа:
А7iii си е точно професионална камера.

Извън темата:
Всяка камера е професионална за човека , който с нея си вади хляба, сиреч, ако сапунерката "носи" пари на човека, чиято професия е ФОТОГРАФ , то тази сапунерка е ПРОФЕСИОНАЛНА. А споменатата вече А7III в ръцете на , да кажем зъболекар, никога няма да е професионална , а любителска.
Предполагам ,че категоризацията "професионална" е използвана в смилъла "за по-напреднали" , което според SONY също не е така. Те водят А7III за "ентри левъл".
Най-правилното определение е , според Барни от "Как се запознах с майка ви" - "New is always better". А докато човек свикне с новото, трябва да премине през нови опознавателни процедури. ;)

В началото
 Профил  

burzan
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2019, 09:34 
Аватар

Рег.: 11 Дек 2011, 08:57
sstavrov, чудесно определение!!! БГ палим излишно моторетката за неясни и недефинирани предварително опции щото сме мъжаги, та това "Как се запознах с майка ви" ме накефи… Моля, разреши ми да те цитирам на 100% пред моите студенти в уводната лекция на специалността....

В началото
 Профил  

sstavrov
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2019, 11:13 
модератор
Аватар

Разбира се ;)

В началото
 Профил