Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
kiril
  Как да си спасим омазана снимка.
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2016, 00:15 
Аватар

Рег.: 08 Авг 2011, 19:38
Ами днес пощараках и съм супер щастлив. Имаше страхотни кадри. Пуснах 2 в темата с портретите, но има още 10-ки. Лошото е, че има супер кефещи кадри дето малко се замацаха от туткав фокус (следящия фокус с LA-EA3 и 85/1.4 е горе долу до 1-вата снимка от серията и след това го няма.)

Обаче някои от дефокусираните кадри ми харесват и се чудя как да ги спася дори в малък размер като за уеб.....Това дето измислих е в лайтрум

1. Шарп
2. Grain
3. Export със sharp

Става горе долу. Ето една дето беше с доста лош дефокус по лицето хем на ф/9

Прикачен файл:
DSC07661.jpg [ 631.96 KiB | Прегледано 6477 пъти ]
DSC07661.jpg

В началото
 Профил  

Реклама

simbon4o
  Re: Как да си спасим омазана снимка.
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2016, 08:54 
Аватар

Рег.: 19 Авг 2013, 19:43
Тази конкретно е зор за спасяване, фокуса е на фона. Но с няколко шарпения в шопа на различни пиксели и малко амаунт ще стане нещо за този малък размер.

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2016, 12:32 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 00:28
Кире какви са тия f/9 ? :twisted:

Тези снимки щеше да е по-добре с 70-200/4 на отворено.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2016, 12:50 
Аватар

dynax написа:
Кире какви са тия f/9 ? :twisted:

Тези снимки щеше да е по-добре с 70-200/4 на отворено.

Несъмнено. Ама имах в мен тая 85-ца .... пък и исках да пробвам следящия фокус - не работи много добре.

Мен ми е интересно все пак как могат да се спасяват поне за фейсбук размер меки снимки. Случва се понякога кадъра дето те кефи, да е мекица...

Явно котейл от постепено шерпене преди смаляването. Пък и и grain-a ми се вижда от полза

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2016, 16:09 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
Разгеле - снощи ме беше прихванало да спасявам тотален брак, заснет през мръсно стъкло на летящ автобус:

Изображение
Bell tower by Vladimir Dimitroff, on Flickr

Имаше тонове моушън блър по целия кадър, особено (както логично става) в близкия план, т.е. главния обект. И в най-близкия план клонаци покрай самото шосе размазани до прозрачност, но не невидими - а гадно омазващи със 'сажди' картината... Плюс дифузия и вътрешни отражения от прозореца на рейса, малко вертикални вибрации и нестабилната ми ръка. Не го бях изтрил още в камерата, защото е приятна живописна гледка, камбанарията долетя изневиделица пред обектива като подарък. На малкия дисплей мацаниците не личаха много, а забелязаните при макс увеличение, реших че ще оправя - и опитах. Мисля, че сега може да се гледа (макар да не става за конкурси и изложби).

Кире, твоят случай е далеч по-малко омазан и лесен за корекции от горния пример. Подходът ти е правилен с две неща:
- инкрементално острене по малко на няколко пъти (поне два - при конверсията от RAW и най-накрая)
- вкарване на малко шум ('зърно') за засилване впечатлението за острота (много малко и към края на процеса).

Както спомена и Симо, проблемът е не само в мекотата на обекта, но и в остротата на фона. Окото (мозъкът) преценява всичко относително и ако наблизо има нещо за сравнение, 'виждаме' релативната острота. Затова силно бих препоръчал селективно острене с маска или селекция - и дори разделна обработка с леко блърване на фона докато се остри главния обект, за да се подчертае разликата ('делтата') в остротата между тях, а не действителната/абсолютна рязкост.

Когато има такава разлика дори много малки корекции вършат чудеса (все напомням, че добрите корекции са 'невидимо' малки, а сам грубо го нарушавам :verysad: )

Освен 'обикновено' острене на обекта (или блърване на фона), може малко да се пипне в противоположни посоки и контрастът, и дори цветонасищането. Имат същия подсъзнателен ефект - илюзията, че обектът е по-рязък от фона. Ако пипаме контраста, най-добре за тази цел работят локалните контрасти с малък до среден радиус (тип 'кларити' или 'структура') - отново, всичко в невидимо малки дози!

Да не спамя и тук - в 'Улици и хора' бях качил един ЧБ брадат пушач - там също не достигаше острота (снимах в крачка с една ръка) и съм го пипал на тоя принцип. Може би съм пркалил в дефокуса на фона, но се разпознава само като видиш, че е с китак (неспособен на такова боке; а то е правено за Никор 50/1.4). Там, мисля, съм спасил кадъра по-добре от горния, но и оригиналът не е толкова омазан ;)

Ако качиш някъде необработен прилично голям файл, бих опитал да ти предложа един спасен вариант?
:snap:

В началото
 Профил  

zenon
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2016, 10:45 
Аватар

Рег.: 23 Сеп 2014, 18:50
Я дайте нещо за спасяване. Зарибил съм се по RT, а там има неща, които доста помагат.

В началото
 Профил  

kiril
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2016, 11:25 
Аватар

Довечера ще ти кача че ги нямам в мен. Оня ден като пробвах следящия фокус бая материал се натрупа. Има някой не лоши омазани кадри

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]