Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 31 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
bogomilowa
  Въпрос, натюрморт
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2015, 12:46 
Аватар

Рег.: 11 Яну 2015, 10:27
Здравейте,много скоро си взех фотоапарат-сони а450,все още се уча и чета,но имам една страхотна идея за снимка за участие в един конкурс и не ми се иска да го изпусна.На този етап разполагам с обектива,който е купен с фотоапарата 18-55.Въпросът ми е понеже снимката е натюрморт какви ще са най-подходящите настройки с този обектив? Моля ви за съвети или нещо което мога да погледна и да прочета за натюрморт. Благодаря ви!

В началото
 Профил  

Реклама

elmago
  Re: Въпрос,натюрморт
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2015, 13:01 
модератор
Аватар

Рег.: 30 Авг 2010, 18:32
При този жанр апарата е най-маловажния фактор. Далеч повече внимания трябва да обърнеш на светлината, правилната подредба и декориране на обектите и не на последно място последващата пост-обработка.
Имаме няколко майстора на този жанр във форума. Вярвам, че ще ти помогнат и с конкретни насоки, но определено без да споделиш поне в общи линии какво целиш да постигнеш ще е много трудно да се отговори адекватно...А и както си задала въпроса ми се струва, че само с добрата идеята трудно ще да мине....

В началото
 Профил  

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2015, 13:10 
Аватар

Благодаря за отговора.
Идеята ми е преход от древността към съвремието,подредбата не ми дава голямо разнообразие,защото ще са подредени последователно.Гледах доста клипове в Ютуб относно светлина,много се надявам да ми се получи добре и да не си остана само с идеята....

В началото
 Профил  

kery70
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2015, 14:00 
Аватар

Рег.: 31 Яну 2012, 16:05
Експирементиране трябва за да получиш добри резултати. И както Бисер ти каза постобработката е много важна. За светлина екпериментирай с каквото имаш , но гледай да не стане плоско изображението. Минимум два сетлинни източника с различен интензитет. Единия може да е от прозорец(примерно) дневна светлина. Другия...според зависи. Успех!

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2015, 14:26 
Аватар

Рег.: 30 Мар 2012, 00:40
Дам, най-добре снимай, търси неща, които не ти харесват и повтаряй сюжета. Когато гледаш направената снимка, понякога ти идват различни идеи от тези по време на снимането, а и виждаш много грешки.
Експериментирай, предвид възможностите на наличния обектив, няма как да искаш да направиш снимка с плитък Фокус, най-вероятно е да търсиш дълбочина и максимална рязкост в снимката, следователно търси бленда около 11 (8-13) и исо 100, без значение скоростта на снимане. Статива е почти задължителен.
Като статичен жанр, натюрморта предполага дълго взиране в детайлите, за това е изключително важно да се обърне внимание на всичко по кадъра, включат разни нежелани петна, прах или отражения.
Последно е много важно да се обърне изключително внимание на фона, трябва да е ненатрапчив, изящен, успокояващ и насочващ погледа към важните композиционни елементи.
Това е от мен. Дано съм бил полезен.

В началото
 Профил  

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2015, 21:30 
Аватар

Много ви благодаря за помощта. Ще имам предвид всяко едно нещо което написахте.
Минималното исо на апарата е 200,но какво да се прави...Сега след всичко което написахте съм още по-мотивирана. Бяхте полезни! Ще покажа какво съм сътворила!

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2015, 14:26 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
Разгледай темата на Игор :D

Натюрморт :up:

elmago написа:
При този жанр апарата е най-маловажния фактор. Далеч повече внимания трябва да обърнеш на светлината, правилната подредба и декориране на обектите и не на последно място последващата пост-обработка.

:up:

В началото
 Профил  

fast_eyebrow
  Re: Въпрос, натюрморт
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2015, 15:23 
Аватар
Натюрмортът е доста клиширана сфера,което в никакъв случай не го прави лош,но пък и не дава много място за мърдане.В редки случаи,където обаче трябва вече огромен култивиран талант.Както са на Тошев натюрмортите.
Обаче аз ще ти подхвърля един подход,може и да го знаеш вече.Това е т.нар. "лайт пейнтинг" при който се получават доста интересни резултати,без да се налага после особена обработка на кадрите.
Напр.
https://haroldrossfineart.wordpress.com ... is-softer/

В началото

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 12:19 
Аватар

Здрaвейте,
Некa споделя, че вчерa се зaех със снимaнето и нещо не ми се получaвa имa нещо което ми липсвa и немогa дa рaзберa кaкво. Мисля че,със светлинaт се спрaвих,относно подредбaтa всякaк рaзмествaх,но никaк не ми хaресa. Също тaкa неможaх дa нaмеря
прaвилният ъгъл нa снимaне. Всички тези нещa
сa свързaни и нaкрaя се получaвa едно голямо
нищо. Товa незнaчи, че съм се откaзaлa,a точно брaтното. Зa пореден път се убеждaвaм едно е дa искaш,второ е дa можеш,трето и четвърто е дa го нaпрaвиш...

В началото
 Профил  

fast_eyebrow
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 13:01 
Аватар
Ами,дай да видим,какво си направила

В началото

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 13:07 
Аватар

Малко по-късно като се прибера и седна пред компютъра ще кача,но ще помоля без много смях да се отнасете към моето "творчество" :)

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 17:47 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 09:33
bogomilowa написа:
Малко по-късно като се прибера и седна пред компютъра ще кача,но ще помоля без много смях да се отнасете към моето "творчество" :)

Няма от какво да се притесняваш... може да чуеш забележки и препоръки.. но "смях".. не мисля.

В началото
 Профил  

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 20:08 
Аватар

:greetings-waveyellow:
Прикачен файл:
oorg1.jpg [ 891.27 KiB | Прегледано 10403 пъти ]
oorg1.jpg

В началото
 Профил  

dynax
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 20:13 
админиспамър
Аватар

Рег.: 19 Яну 2010, 01:28
За подредбата не знам, не ми харесва, но не мога да дам смислени препоръки...

Но за самото снимане - ползвай статив или застопори апарата по някакъв начин защото снимката ти е леко размазана.

В началото
 Профил  

wrongname
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015, 22:55 
Аватар

Рег.: 30 Мар 2012, 00:40
Поради спецификата на нещата, снимката стои малко плоска, пробвай да и предадеш някакъв обем. Също така, незнам дали да не ги поразмениш малко.
Трето: пробвай да спазваш правилото на третините, така нещата отиват доста в периферията на кадъра.

В началото
 Профил  

fast_eyebrow
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015, 02:05 
Аватар
Огледай първо подобни снимки в нета и помисли още над идеята.Добре е да има не повече от три обекта.Малко като математиката- повече от три опорни точки и има риск плоскостта да хлопа. ;)

В началото

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015, 11:34 
Аватар

Ще порaзменя нещaтa и ще мaхнa пaпирусa,че ме дрaзни и ще сложa под пергaментa други листa. Книгaтa ще я отворя и можеби зaд нея ще сложa други книги.Тaкa мисля че,ще придaм обем.Основните предмети ще остaнaт кaмък,пергaмент,книгa и смaртфон. Кaто спaзвaм прaвилото нa третините може би ще нaмеря и прaвилния ъгъл. Зa фон ще използвaм друг.
Зa дa не стaвaм много досaднa,ще ви покaжa кaкво съм нaпрaвилa когaто ми хaресa.
Много приятно съм изненaдaнa от товa че,обърнaхте внимaние и сте добронaмерени.
:)

В началото
 Профил  

igor100
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015, 13:45 
Аватар

Рег.: 10 Ное 2011, 13:14
Както казаха колегите по-горе... гледане на много снимки, подходящ избор на гледна точка, "приемливо" осветление(много често и естественото е подходящо!), аранжировка....и най-вече доста опити с апарата за достигане на резултата....Не е лесно! :-)

Сега - за конкретния кадър, както спомена Марто + Админа - плоскостта на визията + "подредбата" - лично на мен не ми подсказват точния замисъл за това заснемане . Навярно целите да покажете формите на писменост в различните епохи??!!... Бих помислил за друга аранжировка( дори с помощни средства, добре прикрити....... представящи някои от елементите в композицията в друга координатна равнина).......Кадърът иска и още светлина....или в известен смисъл поне по-насочена от ъгъл, избран от автора...но така, че да се постигне и обема за който установихме, че тук е позагубен!
Ми....успех !!!.....и ще следя темата :cool:

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015, 17:37 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 18:11
Съгласен с всички препоръки по-горе. В натюрморта обикновено има две творчески съставки: фотографска и дизайнерска.

За първата в този статичен сюжет е абсолютно критичен резкият фокус на главния обект / обекти. Както препоръчаха по-горе, статив би помогнал - както и по-затворена диафрагма. (Не твърде, заради обратния ефект в най-затворения край, а оптимално за обектива - да речем f/8). Затворената диафрагма иска по-дълги експозиции, заради които е стативът. Ако се налага снимане от ръка, последният резерв е снимане с високо ИСО (за достатъчна скорост) и неизбежният шум от това е за предпочитане пред лошия фокус... Едва след това идва избора на ракурс и осветление - но те са доста зависими от дизайнерската страна:

Подредбата (дори ако няма да снимаме) следва някои елементарни правила: при група обекти по-добре работи по-близкото им разполагане, отколкото разпръсване по цялата площ. Близко разполагане допуска дори застъпване, стига да не се закриват сюжетно важни части от застъпения обект. Горе това го има в ценралната група от 3 предмета, както и в следващата с писалката отгоре - но така групирани, те стават 'обекти' и спрямо останалите са пак разпръснати. Добре е да се съберат по-близо - и не е грешно ако така събрани са в средата на кадъра (всички букварни правила за не-центрирана композиция просто не важат тук).

Друг принцип в подредбата е равновесието - по-едрите и по-дребни обекти имат 'визуална тежест' и е добре да са разположени така, че тези тежести да се уравновесяват. Тук ми се струва, че тежки неща 'накланят' сцената наляво, особено като са по-близо до края.
Подредбата според някаква сюжетна логика ( тук - историчска хронология) следва да се съобразява И с необходимостта от равновесие и понякога се налагат компромиси в името на естетиката (когато не е докумнтална музейна снимка, а предимно художествен натюрморт).

И още един принцип: за 'подредения безпорядък' - ако имаме множство предмети 'небрежно нахвърляни' из сцената, по-хармонично изглежда когато линейни елементи от различни обекти са разположени успоредно (под един и същ ъгъл, независимо от привидната случайност на положението им). Например тук телефонът не е синхронизиран с никой от останалите предмети и засилва усещането за безпорядък. Можеше да е успореден на писалката и книгата, или пък на свитъка (което би изглеждало по-малко умишлено). Ако е редено по друга, не-успоредна геометрия (тук виждам нещо като ветрилообразно разполагане?) все пак контурите на предметите трябва да лежат върху някакви въображаем линии (тук дъги от окръжности), а линиите по радиусите да са с приблизително равни ъглови отклонения (като спици на въображаемо колело)... Тези дреболии не винаги се забелязват от зрителя, но действат подсъзнателно на общото възприятие...

След като сцената е подредена 'за гледане' и изглежда добре без още да снимаме, идва ред на фотографската композиция. Тук горните препоръки за гледна точка и ъгъл на обектива спрямо плоскостта, в която лежат предметите - както и за кадриране и светлина - важат с пълна сила. За обемност на единичните предмети и тримерност на цялата сцена помагат гледни точки, при които оста на обектива е под ъгъл спрямо масата (не точно 45 градуса, но общо взето нито твърде перпендикулярен, нито нисък и успореден). Това създава перспектива, която е главен начин да покажем тримерност на двумерен екран. Другият начин (за обемност на самите предмети) са светлосенките, за които критична е светлината - експерименти с различно разполагане на осветителното тяло (или на цялата сцена спрямо естествен/неподвижен източник) ще помогнат да намерим най-доброто изграждане на обеми чрез светлосенките....

Доста играчка, но приятно занимание - стига човек да има интерес и време. Аз лично бих започнал обезателно с фокуса -
На слука!
:snap:

В началото
 Профил  

bogomilowa
МнениеПубликувано на: 31 Май 2015, 11:30 
Аватар

Такаааа, благодаря ви много за всички съвети, много съм съгласна с всичко което написахте и ще го имам в предвид занапред когато снимам! Около мен се случиха някои неща, поради които не можах да си пренаредя и да направя по-добра снимка преди да завърши срокът за изпращане на снимки,както и да напиша тук какво се случва с тази снимка, та се наложи да изпратя тази която направих първоначално. Бях поканена на награждаването и ужасно изненадана от класирането:
Прикачен файл:
11214193_342561862621830_8069458932847136530_n.jpg [ 47.71 KiB | Прегледано 10256 пъти ]
11214193_342561862621830_8069458932847136530_n.jpg
Коментар: Идеята на моята снимка е да представя материалните носителите на просвета от древността до най-новото време. Материалните носители, които са стигнали до нас чрез преписи, предавайки се от ръка на ръка още от древността та до днес.Това ни дава възможност да знаем и да бъдем просветени.
Сега в 21 век технологиите позволяват удобство, достъпност и лесно съхраняване, нека бъдем разумни и предадем просветата и за бъдещите поколения.

В началото
 Профил  

Nimi
МнениеПубликувано на: 31 Май 2015, 12:26 
Аватар

Рег.: 06 Апр 2011, 09:33
Поздравления :clap:

Пожелавам на всеки такива изненади!

В началото
 Профил  

Майстора