Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 23 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща
Автор Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
garabetov
  Панорама - проблем
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2017, 14:48 
Аватар

Рег.: 10 Ное 2014, 14:21
Здравейте, изгледах какво ли не,но не мога да оправя хоризонта на една панорама,която съм замислил. Пробвах с пъпет туул и с adaptive wide angle,но пак не става... Ако някой може да помогне ще съм много благодарен!

В началото
 Профил  

Реклама

DiDokal
  Re: Панорама - проблем
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2017, 17:15 
Аватар

Рег.: 14 Апр 2016, 23:13
По-лесно ще оправиш хоризонта ако използваш правилната програма при събирането на снимките.

Autopano pro или Microsoft ICE може да пробваш.

В началото
 Профил  

garabetov
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2017, 23:44 
Аватар

Рег.: 10 Ное 2014, 14:21
А по друг начин в ФШ не става ли? И как мога две еднакви панорами,но с различна експонация да ги напасна,така че като искам да сложа Apply image на маската на по-тъмния кадър ( с цел да използвам по-тъмното небе само) да не се оплесква от това,че не са точно напаснати лейарите?

В началото
 Профил  

MS
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2017, 01:40 
Аватар

Рег.: 01 Авг 2013, 10:07
https://helpx.adobe.com/photoshop/using ... merge.html
с това ако не стани панорама мейкър мисля че се казваше.
Хоризонта после можеш да го поизправиш с фотошопа -edit-perespektive warp

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2017, 20:21 
Аватар

Рег.: 06 Сеп 2012, 13:04
garabetov написа:
А по друг начин в ФШ не става ли? И как мога две еднакви панорами,но с различна експонация да ги напасна,така че като искам да сложа Apply image на маската на по-тъмния кадър ( с цел да използвам по-тъмното небе само) да не се оплесква от това,че не са точно напаснати лейарите?

Първо правиш ХДР-то от отделните кадри и чак накрая ги събираш в панорама. Изправянето става и с MSIce, Hugin, има и плъгин за шопа Flexify, но мисля, че работи само с 360 панорами.

В началото
 Профил  

MF
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2017, 13:22 
Аватар

Рег.: 16 Юни 2017, 14:37
garabetov написа:
Здравейте, изгледах какво ли не,но не мога да оправя хоризонта на една панорама,която съм замислил. Пробвах с пъпет туул и с adaptive wide angle,но пак не става... Ако някой може да помогне ще съм много благодарен!

Ако това си имал предвид - точно за 3 секунди с фотошоп.

Прикачен файл:
2n8bu4x.jpg [ 548.18 KiB | Прегледано 170 пъти ]
2n8bu4x.jpg
В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 19 Юни 2017, 14:49 
Аватар

Еее може ли така да ни държиш в напрежение :) Кажи как става за 3 сек. де?

В началото
 Профил  

MF
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2017, 11:22 
Аватар

JohnyWalker написа:
Еее може ли така да ни държиш в напрежение :) Кажи как става за 3 сек. де?

Аз не схващам особено хумора, когато е написан... дали ми се подигравате или верно искате да знаете пък :D и може колегата да си е намерил решението, пък и дали изобщо това се търсеше?

В началото
 Профил  

MF
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2017, 11:51 
Аватар

Изглежда в три стъпки, но ако фотошопа ти е с обичайните настройки, само правиш снимката леър, цъкаш на водачите и десен бутон - изкривяване. Кривиш както ти харесва, това е - наистина 3 секунди.

Прикачен файл:
1.jpg [ 851.8 KiB | Прегледано 103 пъти ]
1.jpg
2.jpg [ 752.21 KiB | Прегледано 103 пъти ]
2.jpg
3.jpg [ 804.35 KiB | Прегледано 103 пъти ]
3.jpg
В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2017, 13:42 
Аватар

Не се шегувах. Мерси това беше полезно, за ъглите го знаех, но това Warp не, така че ще го тествам.

В началото
 Профил  

MF
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2017, 14:53 
Аватар

JohnyWalker написа:
Не се шегувах. Мерси това беше полезно, за ъглите го знаех, но това Warp не, така че ще го тествам.

така се изправят и криви сгради поради снимането ни от долу - на горе, ако освен не сме с тилт.

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 10:02 
Аватар

За кривите сгради предпочитам плъгина Flexify. Много прецизно работи, но е много бавен. Затова ми беше чудно за 3 сек. как става, понеже понякога не се налага толкова прецизно изправяне :)

Ето това например си е доста мъка докато се изправи само с дърпане, но с Флексито стана с 3 клика
Изображение

В началото
 Профил  

MF
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 10:20 
Аватар

Може ли да качиш снимка на изправените сгради? То на тези кривите това им е чара :) но съм любопитна да ги видя изправени. Иначе, да Уарпа не е съвършен определено. По някое време от изправяне може да изчезнат моменти от снимката...

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 12:26 
Аватар

Е те тези са изправени, иначе обектива ги беше направил на бъчвички :)
Ето един пример

В началото
 Профил  

MF
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 12:54 
Аватар

Оф и аз с уестминстърската катедрала имам тоя проблем, ама от разпъване й се е.а мамата... това флекси има ли нелегална версия?

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 13:13 
Аватар

Рег.: 03 Мар 2014, 17:11
Извън темата:
При сградите нещата са по-сложни (от пейзажни панорами, например), защото имаме обилно геометрични форми с множество прави линии, които окото добре разпознава ако са 'криви'. В природни картини почти няма такава база за сравнение (освен, напр. воден хоризонт) и не-перфектни 'изправяния' по-лесно се приемат.

Друга сложност при сградите идва от два различни вида 'кривина':

1. Буквална - когато правите линии не са прави, а дъги (най-често в резултат на широкоъгълна оптика). В екстремални случаи - до гротескни деформации ('рибешка' визия). Това с просто дърпане на ъглите няма как да се изправи.

2. Перспективна - всъщност не е кривина, защото правите линии си остават прави. 'Изкривяване' в смисъл на невярно възпроизвеждане тук е ъгълът, под който успоредни (реално) линии се събират към убежна точка поради перспективата (проектирането на 3-мерни обекти върху 2-мерния кадър). И тук има два (под-) вида: перспективно събиране поради наклонена ос на обектива ('гледаме' нагоре към висока сграда, а не перпендикулярно на фасадата) и хипертрофирано (преувеличено) събиране към всички убежни точки поради широкоъгълна оптика.

Перспективните изкривявания по-лесно може да се 'пооправят' с дърпане на ъгли, отколкото дъгите, но не е най-прецизно. Има предостатъчно софтуер, който го прави добре. Аз за такива случаи се доверявам на:

- вградените софтуерни корекции от производителя в камерата. Тези работят само при снимане в JPEG и не коригират RAW, освен това работят само с фирмени обективи от същата марка или такива (от други марки), които са разпознаваеми за вътрешно-камерния софтуер.
- специализираните профили за всякакви обективи към Lightroom и ACR, които правят същото като горе, но в компютъра. Работи с RAW (голямо предимство) и има профили за всякакви знайни и незнайни обективи, някои адаптирани от Adobe, други правени 'частно' от мераклии... Има си безплатно приложенийце Adobe Lens Profile Downloader за намирането и инсталирането им.
- отделната перспективна корекция във Photoshop, която работи подобно на ръчната в Lightroom и е частен под-случай на 'дърпането' (прави го симетрично и запазва праволинейността в модифицираното поле).
- други софтуери за конвертиране от RAW - не помня как го правеше Capture One (който зарязах, не ме зариби достатъчно), но напоследък ползвам със задоволство DxO Optics Pro, който има добър набор от профили на обективи, макар интерфейсът му за манипулиране на перспективата да е доста ръбат...

Проблеми с архитектурното коригиране при широкоъгълни (и ултра-широкоъгълни) обективи:

1. Доколко да коригираме? Винаги е въпрос на компромис по 2 важни причини: (а) пълната корекция до напълно успоредни вертикали (и/или хоризонтални прави в сграда) НЕ изглежда естествено, окото очаква все пак някакво перспективно събиране на линиите, макар убежната точка да е далече извън кадъра. И (б) защото изправянето на остро събиращи се линии винаги води до загуба на части от кадъра, които остават извън - а може да са сюжетно важни.

2. Оптическа корекция на дъгите в самия дизайн на някои обективи (наричани 'ректалинеарни'). Добре де, дъгите ги опъва като конец, но към ъглите пропорцията става безумно нереална: на снимки с прилично излязла сграда имам в близкия план към ъгъла коли, станали дълги като влак :shock: При работа с профилите в LR/ACR може да се 'върне' малко плъзгача за по-приемлива (дис)пропорция, но това не връща дъгите. А ми липсват 'рибешките' дъги на некоригирания фиш-ай, с който си правех планети и опулени лица - това си е характерна визия с потенциал и за хумор, и за сериозни неща... Няма пълно щастие :verysad:

С две думи: 'кривината' не е непременно лошо нещо и често може умишлено да оставим малко неизправена (или дори да предизвикаме максимална кривина). Всичко да е съвсем право би било скучно! :-P

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 13:49 
Аватар

Извън темата:
MF, в интернет всичко има :)
Майсторе, правото било скучно, я питай г-н Монк да видиш какво ще ти каже ;)

За съжаление съм изгубил една снимка изправяна от фишай до ректилинеар с Flexify, изглеждаше гротески, но за експеримент беше интересна. При ултра широкото независимо дали е фиш или ректи обектив винаги стои неестествено.
Майсторе, какво ще кажеш за ползването на тилт-шифт тогава нали целим да избегнем перспективното събиране на линиите :)
Отново стигаме до максимата, че във фотографията единственото правило е, че правила няма :)

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 14:07 
Аватар

Техническото приложение на тилт-шифта за архитектурни снимки никога не е мислено за туристически спомени, нито за артЪ. То е спеиално за технически (!) достоверно документиране на сгради в пълна аксонометрия, както си се опитал да направиш катедралата в горния си пример.

Това е много важно за професионалните архитекти и историци на изкуството, за реставраторите и планиращите градската среда, както и за някои съдебни цели (защо падна сградата - кой беще крив?). Но то е друг вид фотография, не мисля, че нея именно сме избрали за хоби. (Аксонометията е скучна, имах предвид за 'правото' - лиената от перспектива двумерност).

Последвалото използване на такива обективи (или адаптери) за други цели - напр. художествени - вече НЕ цели точното изправяне, а напротив - всевъзможни (д)ефекти, които тилт-шифтът щедро предлага.

В твоя пример, апропо, сградата изглежда като че се разширява нагоре ;) Сигурен съм, че вертикалите ти са безупречно точни, но именно тая точност е в конфликт с психологията на възприятието на познати образи. Окото ни (мозъкът ни) от поколения знае, че има перспектива и всички сгради изглеждат като да се събират нагоре. Изведнъж гледаме съвсем права - и ни изглежда разширена в обратна посока. Cognitive bias, не знам българския научен термин.

При това 'бъчвичките' не са съвсем изправени. Правите вертикали ми изглеждат леки дъги, обърнати навън? А може и просто да ми се струва. Cognitive bias :lol:

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 14:24 
Аватар

Ако беше моя снимка (така както аз гледам и щракам архитектура), щях да направя известен компромис с пълното изправяне, за да остане малко перспектива: създава идея за пространството и - за такива значими сгради - подчертава тяхната импозантност... Примерно дотолкова:

Прикачен файл:
DSC02802-HDR2-tn.jpg [ 1.26 MiB | Прегледано 42 пъти ]
DSC02802-HDR2-tn.jpg

В началото
 Профил  

JohnyWalker
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 14:39 
Аватар

Имаш право, не се бях замислял, че черпя опит от приятел архитект, който явно вижда света през АутоКад :)
За бъчвите си прав, там изправянето вече е от Ленс корекциите за съжаление с 10-18 на ФФ нещата са доста зле - вълнообразни и не се изправят на макс :(
Ще си снимам на криво вече ето така:

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 14:57 
Аватар

AutoCAD прави И много добри перспективи, и много архитекти ги използват за 3D визуализиране на проектите си. Имат си и разни допълнителни софтуери за това - до съвсем 'реалистични' изгледи с монтирани в тях фотографски текстури, небеса и цели дървета, хора, коли... Та искай от приятеля ти да ти показва сгради в тези приложения :)

В началото
 Профил  

Майстора
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2017, 14:59 
Аватар

Тази с колелото не ми се беше отворила - много е гот :up: Типичен пример когато гротескното е желателно и внася определена атмосфера в кадъра.

В началото
 Профил  

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 23 мнения ]
Страница № 1, 2  Следваща